Avaleht Foorum Ajakiri «Vaatleja» Tähistaevas Maailm Õpik Astronoomia Facebookis Astronoomia Twitteris
None

Kas suureskaalaline ümbrus mõjutab galaktikagrupide omadusi ning nende galaktilist koostist?

Tartu Observatoorium | 19.10.2012

Teadusuudises nr. 21 (08.05.2012) kirjutasime, et rikaste galaktikaparvede ning superparvede omadused on seotud. Suurem osa galaktikaid Universumis paikneb aga põhiliselt vaestes galaktikagruppides. Heidi Lietzen Tuorla Observatoriumist koos Pasi Nurni, Pekka Heinämäki, Elmo Tempeli, Enn Saare ja Maret Einastoga uurisid, kas galaktikagruppide ning nendes asuvate galaktikate omadused on seotud gruppide suureskaalalise ümbruse omadustega. Töös kasutati Sloani digitaalse taevaülevaate (SDSS) andmete põhjal koostatud galaktikagruppide kataloogi ning võrreldi tervet hulka gruppide ning nende galaktikapopulatsioonide omadusi erinevas suureskaalalises (tühikutest superparvedeni) ümbruses.

Passiivsete ja tähetekkega galaktikate suhtarvud sõltuvalt gruppide heledusest neljas suureskaalalise tiheduse vahemikus.

Passiivsete ja tähetekkega galaktikate suhtarvud sõltuvalt gruppide heledusest neljas suureskaalalise tiheduse vahemikus.


Leiti, et superparvedes asuvates gruppides on suhteliselt rohkem passiivseid, elliptilisi galaktikaid kui hõredamad ümbruses paiknevates gruppides. Suure tihedusega ümbruses (superparvedes) paiknevad grupid on suurema heledusega ning nad sisaldavad suhteliselt rohkem passiivseid, elliptilisi galaktikaid kui hõredamas ümbruses paiknevad sama rikkusega grupid. See näitab, et galaktikate omadusi mõjutavad mitmed protsessid, mille efektiivsus sõltub objektide suureskaalalisest ümbrusest.

Märksõnad: , ,