Avaleht Foorum Ajakiri «Vaatleja» Tähistaevas Maailm Õpik Astronoomia Facebookis Astronoomia Twitteris
None

Galileoskoop – info ja soovitused

Galileoskoop on väike, kerge ja kvaliteetse optikaga teleskoop, mis sobib Kuu, planeetide, kaksiktähtede ning heledamate süvataeva objektide vaatlemiseks. Edukaks kasutamiseks on lisaks tarvis statiivi ja suuremate suurenduste saavutamiseks lisaokulaari.

Galileoskoop

Juhendid ja soovitused

Teleskoobi ehituse tutvustamise eesmärgil müüakse Galileoskoopi osadena, mis tuleb endal kokku panna. Kokkupanemise hõlbustamiseks soovitame lugeda põhjalikku eestikeelset juhendit.

Vaatlemisel on oluline kinnitada Galileoskoop kindlale alusele, soovitavalt videopeaga statiivile või veelgi parem – teleskoobimonteeringule. Mida stabiilsem on statiiv ja mida sujuvamalt statiivipea liigub, seda meeldivam on Galileoskoopi kasutada. Soovitatav on istuda madalal pingil, eriti juhul, kui on soov vaadelda kõrgel taevas asuvaid objekte.

Okulaarid

Meade 6.4 mm okulaar Galileoskoobi komplektis on okulaar, mis annab 25-kordse suurenduse, ja suurendust kahekordistav Barlow’ lääts. Kuna kaasasolev Barlow’ lääts on madala kvaliteediga, siis soovitame kasutada Bresseri 6.5 mm okulaari, mis ühildub suurepäraselt ja annab 77-kordse suurenduse. Tegemist on Euroopa versiooniga pildil olevast Meade 6.4 mm okulaarist. 6.5 mm okulaar on ideaalne Kuu detailide, planeetide ja kaksiktähtede vaatlemiseks. Kvaliteetse 15 kuni 25 mm okulaariga saavutatav lai vaateväli ja kontrastne kujutis annab jällegi eelise täheparvede ning heledamate udukogude ja galaktikate vaatlemisel.

Siintoodud lisaokulaarid on standardse mõõduga (1.25 tolli) ja neid saab kasutada ka teiste teleskoopide juures. Galileoskoobi suurim mõistlik suurendus on 100×, seega ei ole mõtet kasutada okulaari, mille fookuskaugus on lühem kui 5 mm.

Okulaar Suurendus Vaateväli Kvaliteet Hind
Galileoskoop 20 mm 25× 1.2° **
Galileoskoop 20 mm + Barlow 2× 50× 0.6° *
Bresser 6.5 mm 77× 0.6° *** 35€
TS HR Planetary 5 mm 100× 0.6° ***** 59€
TS HR Planetary 6 mm 83× 0.7° (*****) 59€
TS HR Planetary 9 mm 55× 1.1° (*****) 59€
TS HR Planetary 15 mm 33× 1.8° ***** 59€
TS HR Planetary 25 mm 20× 3.0° (*****) 59€

Tabelis ilma sulgudeta märgitud kvaliteedi hinnangud põhinevad kohapeal läbiviidud vaatlustel. Sulgudes märgitud hinnangud põhinevad samasse seeriasse kuuluvate okulaaride testitulemustel.

NB! Bresseri 6.5 mm okulaar ei ole koos prillidega hästi kasutatav. Soovitame vaadelda ilma prillideta või eelistada TS HR Planetary okulaare, mis on prillidega vaatlemiseks sobivamad.

Lisaokulaaride ostmiseks palume võtta ühendust teleskoobipoega teleskoop.eu, mille kontaktid leiate poe esilehelt. Eesti Astronoomia Selts ei saa garanteerida, et siin esiletoodud okulaarid on alati saadaval.

Galileoskoobi karp

Tellimine ja kontakt

Eesti Astronoomia Selts koostöös MTÜ-ga Stellaarium vahendasid Galileoskoope kuni 2012. aasta lõpuni. Seoses Galileoskoobi hinna märkimisväärse tõusuga on Galileoskoopide müük lõpetatud. Vaatlemiseks soovitame osta pisut kallima, kuid suuremate võimalustega teleskoobi.

Galileoskoop on jätkuvalt suurepärane vahend teleskoobiehituse tundmaõppimiseks. Kui on soov Galileoskoop endale muretseda, soovitame külastada Galileoskoobi rahvusvahelist veebilehte.

Galileoskoobiga seotud küsimustega võib jätkuvalt pöörduda e-posti aadressil galileoskoop at astronoomia.ee.