Avaleht Foorum Ajakiri «Vaatleja» Tähistaevas Maailm Õpik Astronoomia Facebookis Astronoomia Twitteris
None

Superparved osutusid lihtsamaks kui varasemalt arvatud

Tartu Observatoorium | 01.09.2011

Kosmilise superparvede-tühikute võrgustiku suurimate süsteemide – superparvede omaduste uurimine aitab mõista struktuuri teket ja arengut Universumis.

Tartu Observatooriumi teadlased Maret Einasto, Juhan Liivamägi, Enn Saar, Jaan Einasto, Elmo Tempel ja Erik Tago koos Vicent Martineziga Valencia ülikoolist uurisid Sloani Digitaalse Taevaülevaate andmete põhjal leitud superparvede omadusi, kasutades selleks mitmemõõtmelise statistika valda kuuluvat peakomponentide analüüsi. Varem uuris seesama töörühm superparvede morfoloogiat (vaata teadusuudist 24. mail 2011).

Peakomponentide analüüsi on astronoomias varem kasutatud tähtede, galaktikate, galaktikagruppide ning tumeaine halode omaduste uurimisel. Superparvede omadusi analüüsiti nüüd niimoodi esmakordselt. Tartu kosmoloogid uurisid seoseid superparvede füüsikaliste ja morfoloogiliste omaduste vahel ja otsisid superparvede võimalikke alampopulatsioone. Nende töö näitas, et seosed superparvede omaduste vahel on üllatavalt tihedad. Ka varem oli teada, et suurema heledusega superparved on ühtlasi ka suuremad, rikkamad ning keerulisema morfoloogiaga, kuid nii tugevate korrelatsioonide olemasolu nagu käesolevad töös leitud, oli ootamatu. Kaks esimest peakomponenti võtavad arvesse peaaegu kogu superparvede omaduste varieeruvuse ning määravad ära nn. superparvede omaduste fundamentaalse tasandi. Tartu kosmoloogid tuletasid sellel tasandil superparvede skaleerimisseose, mis ennustab superparvede heledust läbimõõtude ja kujude põhjal. Leiti ka, et superparved võib jagada kaheks populatsiooniks heleduse järgi ning heledamad superparved omakorda jagunevad kuju järgi piklikumateks ning ümmargusemateks. Neid populatsioone kirjeldavad erinevad skaleerimisseosed.

Mitmete populatsioonide olemasolu viitab sellele, et superparvede arengus on olnud erinevusi, mis mõjutavad superparvede omadusi. Praegu ei ole veel selge, kuidas kosmoloogilised mudelid seletavad superparvede omaduste tugevat korrelatsiooni ning seda, et superparvi saab kirjeldada vaid väikese arvu füüsikaliste ja morfoloogiliste parameetrite abil. Mudelsuperparvede uurimine aitab aru saada, missugune kosmoloogiline mudel kirjeldab vaadeldud superparvi kõige paremini.

Märksõnad: ,