Avaleht Foorum Ajakiri «Vaatleja» Tähistaevas Maailm Õpik Astronoomia Facebookis Astronoomia Twitteris
None

Aastakoosoleku protokoll nr 23 (14.08.2022)

Koosolek toimus 14. augustil 2022 Varemurru Puhkekeskuses Pärnumaal.
Koosolekust võttis osa 19 inimest.
Koosoleku juhataja ja protokollija: Üllar Kivila.
Koosoleku algus kell 12:30.

Päevakord:
1. Seltsi liikmemaks,
2. astronoomia.ee seis ja tulevik,
3. iga-aastaste kokkutulekute nimi,
4. Seltsi vaatlusväljaku idee (Priit Rifk),
5. 2023. aasta kokkutulek.

 

1. Seltsi liikmemaks

Juhatus esitleb ideed tõsta seltsi liikmemaksu 25 € peale aastas, sest senine 5 € aastas on ammu ajale jalgu jäänud ning ei võimalda peaaegu midagi suuremat korda saata, isegi iga-aastase kokkutuleku majutuse ja toitlustuse ettemaksuga tekib raskusi, kui arvestatav hulk osalejaid varakult osalustasu ära ei maksa. Lisaks on juhatusel soov liikmemaksu maksvatele ja aktiivsetele liikmetele seltsi poolt midagi vastu pakkuda. Plaanis on (taas)alustada Tähetorni kalendri postiga saatmist kõigile seltsi liikmetele, kes selleks soovi avaldavad, võimaldada odavamat sissepääsu erinevatesse astronoomia popularsiseerimisega tegelevatesse asutustesse (Tartu Tähetorn, AHHAA keskus, Energia Avastuskeskus, … Täpne nimekiri ning soodustuse tingimused on veel arutlemisel.) ning soodsamat osavõtutasu tulevastel kokkutulekutel.

Koosolekul osalejad kiidavad juhatuse plaani heaks. Liikemaksu tõstmise poolt hääletab 17 osalejat, 2 jääb erapooletuks.
Alates 2022. aastast on seltsi liikmemaks 25 € aastas, liikmemaksu tasumise tähtaeg on 31. detsember. Kõigile tähtajaks liikmemaksu tasunud liikmetele kehtivad järgmisel kalendriaastal (st 2022. aasta liikmemaksu eest 2023. aasta jooksul) seltsi poolt võimaldatud soodustused.

 

2. astronoomia.ee seis ja tulevik

Arutletakse astronoomia.ee veebilehe seisu üle. Praeguses seisus on leht tehniliselt vananemas, ei toimu aktiivset uue sisu loomist ning foorumi on vallutanud rämpspost. Peale veebilehe toimub astronoomiahuviliste omavaheline veebisuhtlus ka mõnes Facebooki grupis, kuid kuna kõik seltsi liikmed Facebooki kasutajad ei ole ning seda poleks ka õige peale suruda, ei saa täielikult olemasolevatesse sotsiaalmeediakanalitesse üle kolimine ka lahendus olla.

Koosoleku osalejad jõuavad üksmeelele, et olemasoleva foorumi spämmist puhastamine peaks olema esimene prioriteet ning seejärel tuleks leida võimalusi veebilehe sisu ja vormi ajakohastamiseks. Oluline oleks säilitada olemasolev sisu, võimalusel liita juurde kolmandate allikate artikleid. Tõdetakse, et seltsi juhatusel pole tööjõudu ise aktiivselt uudisartikleid kirjutada.

Seltsi juhatus otsustab võtta endale ülesandeks foorumi uuesti kasutuskõlbulikuks muutmise. Ülejäänud veebilehe arendamise osas üksmeelt (ega piisavate oskuste ja võimalustega entusiaste) ei leidu.

 

3. iga-aastaste kokkutulekute nimi

Rauno Pilvik ja Viljam Takis pakuvad, et kokkutulek võiks kanda teistsugust nime, et rohkem uusi osalejaid seltsi liikmeteks ja hobiastronoomia juurde meelitada. Pikema arutelu käigus pakutakse nimevariantideks Astrofest, (Hobi)astronoomia suvepäevad, Tähelaager. Üksmeelt nimemuutuse osas ei leita.

 

4. Seltsi vaatlusväljaku idee

Priit Rifk esitleb ideed luua Eesti keskele, pimeda taevaga piirkonda Seltsi omanduses või halduses olev vaatlusväljak, kus oleks kõigil seltsi liikmetel võimalus oma (või seltsi, kui neid peaks olema või annetatama) teleskoopidega taevast vaatlemas käia. Selleks võiks olla elementaarne varustatus – mõned postid monteeringute jaoks, elektriühendus ning ideaalis ka soojak või hoone, kus külmemal ajal olla või ööbima jääda.

Ideele vastuseisu ei ole, mõned osalejad on huvitatud projektis kaasa lööma. Seltsil omavahenditest sellise projekti teostamise võimalusi ei ole, rahastust tuleb leida väljastpoolt, kas annetuste või projektirahastuse kaudu.

 

5. 2023. aasta kokkutulek

Juhatus annab teada, et järgmise aasta kokkutulek toimub 9.–13. augustil 2023. Võimaliku toimumiskohana on vaatluse all Kosmonautika Puhkekeskus Pärnumaal Kabli rannas, kuid teretulnud on ka muud pakkumised. Osalejad pakuvad välja Krabi ja Metsapoole kooli ja Lainela Puhkeküla. Kuna 2023. aastal on kokkutuleku ajal taevas Kuu-vaba, on eelistatud Lõuna-Eesti ja pimeda taevaga piirkonnad.

Soovitakse, et järgmise kokkutuleku eelinfo saaks välja saadetud juba aasta alguseks, kui käib puhkuste planeerimine. Tõstatatakse ka ürituse hinna teema – mugavustega puhkemajad ja -laagrid on küll head, aga 4-öise ürituse puhul ka ~200 € täishinnaga inimese kohta. Koolimajad oleksid odavamad, aga vähem atraktiivsed.

Juhatus võtab ülesandeks järgmise kokkutuleku eelinfo hiljemalt aasta alguses välja saata ning võimaluse korral otsida mõõduka hinnatasemega kohta.

 

Koosolek lõppes kell 13:45