Avaleht Foorum Ajakiri «Vaatleja» Tähistaevas Maailm Õpik Astronoomia Facebookis Astronoomia Twitteris
None

Üritused (detsember 2020)

Astronoomialoeng Tartu Tähetornis

1. detsember 2020 kell 18:15–19:15

“Jupiteri ja Saturni suur ühendus.”

Üllar Kivila,astronoom, AHHAA-keskuse peaplanetarist.

Juttu tuleb talvisel pööripäeval toimuvast suurest ühendusest Jupiteri ja Saturni vahel, kus planeedid satuvad taevasfääril teineteisele nii lähedale, et neid saab korraga teleskoobis näha. Viimati olid need kaks planeeti nii lähedases ühenduses Galileo Galilei eluajal.

Räägitakse võimalustest seda harukordset sündmust vaadelda, ühendustest üldiselt ning pisut ka asjaosalistest endist, meie Päikesesüsteemi kahest suurimast planeedist.

Astronoomialoeng Tartu Tähetornis

15. detsember 2020 kell 18:15

“Päike puhkab, aga ta tuleb tagasi!”

Maret Einasto,
astronoom, Tartu Observatooriumi vanemteadur.

Tutvustatakse päikese aastaringi kirjeldavat plakatit. Räägitakse päikese aastaringist ja näete selle kohta pilte.
Miks päike talvel peaaegu ära kaob?
Miks paistab päike suvel hoopis teistsugune kui talvel?
Ehk ka muud huvitavat meie ümber, mida iga päev võib-olla ei oska märgata.

Vaatlusõhtud AHHAA keskuses (18.–19. detsember 2020)

18. detsember 2020 kell 16:00–19:00
19. detsember 2020 kell 16:00–19:00

AHHAA detsembrikuu vaatlusõhtutel vaatleme õhtutaevas paistvat kasvavat Kuud, Päikesesüsteemi gaasihiide Jupiteri ja Saturni, terve öö ereda tähena säravat punast planeeti Marssi ning kui taevaolud peaksid meid soosima, siis ka mõningaid süvataevaobjekte: täheparvi, udukogusid või hoopis raskestileitavaid planeete Uraani ja Neptuuni.

Marss on praegu Maalt vaatlemiseks soodsas asendis, järgmine sama soodne võimalus seda planeeti näha on umbes 2 aasta pärast. Marsi kohta saab pikemalt lugeda Tõrva astronoomiaklubi artiklist.

Jupiter ja Saturn paistavad Maalt vaadates taevas üksteisele väga lähestikku, kuigi tegelikult lahutab neid teineteisest pea viiekordne Maa ja Päikese vahekaugus. Kõige lähem kohtumine on 21. detsembril, mil AHHAA korraldab samuti vaatlusõhtu, kuid ka 18. ja 19. detsembri vaatlustel on võimalik neid ühekorraga teleskoobis näha.

AHHAA katuselt avanev vaade detsembrikuu vaatlustel. Pilt: Stellarium & Space Engine

AHHAA katuselt avanev vaade detsembrikuu vaatlustel. Pilt: Stellarium & Space Engine

Vaatlusõhtutel on võimalik nutitelefonide ja muude pildistavate aparaatidega teleskoobi vahendusel pilti teha. Peegelkaamerate omanikud saavad kaamerad otse teleskoobi külge kinnitada ja omal käel tõelist astrofotograafiat proovida, teistel sõltub pildikvaliteet stabiilsest käest.

Osalemine tasuta.
Sissepääs keskuse fuajee kaudu, lisainfot saab küsida kassast.

NB! Vaatlused toimuvad vaid selge ilma korral.
Katusel on jahe ja võib-olla tuuline, riietuge vastavalt.

Jupiteri ja Saturni ühenduse vaatlus AHHAA keskuses (21. detsember 2020)

21. detsember 2020 kell 16:00–19:00

21. detsembri õhtul saavad Päikesesüsteemi kaks suurimat planeeti, Jupiter ja Saturn taevavõlvil kokku. Seda küll ainult Maa pealt vaadates, sest tegelikult lahutab neid planeete sel hetkel ikkagi ligi viiekordne Maa ja Päikese vahekaugus. Sellist taevanähtust nimetatakse suureks ühenduseks ning tänavune on lähim alates 1623. aastast. Ühenduse lähimal hetkel paistavad planeedid teineteisest vaid 6 kaareminuti kaugusel, mis on umbes 1/5 täiskuu läbimõõdust ning piisavalt lähedal, et paista korraga enamike teleskoopide vaateväljas kuni umbes 150 kordse suurenduseni.

Seda haruldast taevanähtust saab vaadelda AHHAA keskuse teleskoopidega. Paraku on vaatlusaken üpris lühike – alates kella 16 on taevas piisavalt hämar, et saab vaatlemisega alustada ning umbes kell 17:15 loojuvad mõlemad planeedid. Hiljem saabujad saavad vaadelda teisi samal õhtul paistvaid taevakehasid, kasvavat poolkuud ning punast planeeti Marssi.

AHHAA katusel avanev vaade, suurendusel teleskoobivaade Jupiteri ja Saturni suurele ühendusele.

AHHAA katusel avanev vaade, suurendusel teleskoobivaade Jupiteri ja Saturni suurele ühendusele, kus on korraga näha mõlemad planeedid ja nende heledamad kaaslased. Pilt: Stellarium/Space Engine

Vaatlusõhtul on võimalik nutitelefonide ja muude pildistavate aparaatidega teleskoobi vahendusel pilti teha. Peegelkaamerate omanikud saavad kaamerad otse teleskoobi külge kinnitada ja omal käel tõelist astrofotograafiat proovida, teistel sõltub pildikvaliteet stabiilsest käest.

Osalemine tasuta.
Sissepääs keskuse fuajee kaudu, lisainfot saab küsida kassast.

NB! Vaatlus toimub vaid selge ilma korral.
Katusel on jahe ja võib-olla tuuline, riietuge vastavalt.