Avaleht Foorum Ajakiri «Vaatleja» Tähistaevas Maailm Õpik Astronoomia Facebookis Astronoomia Twitteris
None

NGC 3590: Kiilu tähtkuju heledad liikmed

Robert Matjus | 26.05.2014

NGC 3590: MPG/ESO, La Silla, Tšiili.

Pildil, mis on tehtud kasutades ESO La Silla Observatooriumi 2.2-meetrist teleskoopi, laiub täheparv NGC 3590.

See täheparv on umbes 7500 valgusaasta kaugusel Maast, paiknedes Kiilu (ing.k Carina Nebula) tähtkujus, ning on ligi 35 miljoni aasta vanune süsteem.
Ilu on vaid esteetiline väljund, sisulises mõttes on täheparv osutunud kasulikuks infoallikaks – selle uurimine aitab kaasa Linnutee kui spiraalse galaktika omaduste uurimisele. Nimelt asuvad parve tähed meie galaktika ühes kõige suuremas spiraalharus ning mida on ka Maalt võimalik vaadelda.

Taolise – ja ka teiste sarnaste – süsteemide uurimine aitab paremini mõista galaktika spiraalharude gabariite, erinevate punktide omavahelisi kaugusi.
Ühtlasi aitab astronoome teadmine sellest, et parves NGC 3590 olevad tähed on oma vanuse poolest samas suurusjärgus neid ümbritseva gaasikogumiga. Seesugune fakt testib tähetekke ja -evolutsiooni teooria erinevaid nüansse.

Pilt on tegelikult kokku liidetud erinevatest ülesvõtetest, mis on sooritatud nähtava ja infrapunase piirkonna ulatuses. Lisaks on rakendatud spetsiaalset filtrit, mis laseb valgust läbi vaid vesiniku (Hα) lainepikkuse piirkonnast – sellest tulenevad käesoleva foto väga heledad piirkonnad.

Allikad:
ESO artikkel Phys.org vahendusel: http://phys.org/news/2014-05-star-cluster-carina.html