Avaleht Foorum Ajakiri «Vaatleja» Tähistaevas Maailm Õpik Astronoomia Facebookis Astronoomia Twitteris
None

Mäetaguste taevanumber

Asta Niinemets | 04.01.2011

Mäetaguste 46. numbrisse on koondatud artiklid nii taevastest nähtustest kui ka nende maistest käsitlustest ja ajaloolistest kalendritest.

Juri Berezkin kirjutab Plejaadidest kui taevaavadest, Linnuteest ja Kuul nähtavatest tegelastest ning toob välja vastavad kultuurilised seosed Põhja-Euraasia rahvaste müütides. Teemat jätkab Aleksander Gura, kes mütoloogilise teksti loomist mõtestavas artiklis käsitleb võrdlevalt slaavi rahvaste uskumusi Kuul nähtavate laikude kohta. Andres Kuperjanovi artikkel Sandivankrist ehk Suure (ja ka Väikese) Vankri tähtkujule omistatud nimedest annab ülevaate kristliku algupäraga astronüümidest Eesti rahvaastronoomias.

Enn Ernits süveneb kosmilise jahi temaatikasse Põhja-Euroopa kaljutaides. Nikolai Sivkov kirjeldab üksikasjalikult Lääne-Bulgaariast leitud hilisantiikset jäärapea kujulist lunisolaarset kalendrit ja mõtestab lahti
selle märgisüsteemi ning Vesselina Koleva kirjutab rohkele pildimaterjalile toetudes Bulgaaria puukalendrite tüüpilistest märkidest, struktuurist ja pühakutest. Võrdlusi on toodud Euroopa puukalendritega.

Mare Kõiva artiklis meie maakera viimastest päevadest võrreldakse rahvapäraseid maailmalõpuendeid prohvetite ennustustega. Laste mõtlemist käsitlevas artiklis kirjeldab Eve Kikas laste õppimise protsessi ja sellega seotud raskusi üleminekul tavamõtlemise tasemelt teaduslikule, kasutades alusmaterjalina laste seletusi pilvedest, vihmast
ja vikerkaarest.

Ajakirjas ilmub intervjuu Anu Korbiga, konverentside tutvustused, erialaraamatute arvustused ja sündmuste kroonika. Eelretsenseeritav ajakiri Mäetagused ilmub järjepidevalt aastast 1996 ja on veebis loetav aadressil http://www.folklore.ee/tagused/nr46/.