Avaleht Foorum Ajakiri «Vaatleja» Tähistaevas Maailm Õpik Astronoomia Facebookis Astronoomia Twitteris
None

In memoriam Tõnu Tuvikene

Tartu Observatoorium | 17.03.2010

Aeg ja ruum on oma olemuselt lõpmatud. Piiratud inimmõistusel on seda raske hoomata, ikka kipuvad piirid ette tulema. Üks tubli Eesti mees, kelle elutööks oli meie teadmiste piiride avardamine, on nüüd ise oma ajaliste piirideni jõudnud. 28. juuni 1952 ja 13. märts 2010 jäävad märgistama seda ajavahemikku, mil planeedi Maa ühes kandis nimega Eesti elas ja tegutses Tõnu Tuvikene – astronoom, arvutiasjatundja, eelkõige aga rahvavalgustaja, kes kogu hingest hoolitses selle eest, et eestimaalased teaksid paremini, milline on meid ümbritsev Universum, kuidas teda uuritakse, milliseid teaduse ja tehnoloogia saavutusi kasutavad uuemad kosmoseaparaadid.

Tõnu Tuvikene esinemas 2009. aasta astronoomiahuviliste kokkutulekul Tõraveres. Foto: Martin Vällik

Tõnu Tuvikene esinemas 2009. aasta astronoomiahuviliste kokkutulekul Tõraveres. Foto: Martin Vällik

Tõnu Tuvikese elu möödus Tartus, kus ta 1970. aastal lõpetas tollase 1. Keskkooli, mida nüüd tuntakse taas Hugo Treffneri Gümnaasiumina. Füüsikust isa eeskujul kujunes haridustee jätkuks Tartu Ülikooli füüsikaosakond, kust Tõnu Tuvikene sai diplomi 1975. aastal. Järgnesid tööaastad Tõraveres, Eesti täheteaduse ja kosmoseuuringute keskuses, kus peamisteks märksõnadeks olid astronoomia, arvutid ja kosmos. Eesti jaoks huvitaval ajal, 1980. aastate lõpul muutusid majandus- ja tööolud. Tõnu Tuvikese igapäevatööks sai programmeerimine, esialgu firmas Urania, viimastel aastatel Eesti hariduse ja teaduse andmesidevõrgus EENet.

Hobiks, aga pigem siiski armastuseks jäid astronoomia ja kosmos. Üle 20 aasta hoidis Tõnu Tuvikene käigus Tartu Tähetorni Astronoomiaringi, mille koosolekutel oli ta ise juba koolipoisina käima hakanud. Ta pidas väga tähtsaks ringi töö järjepidevust ja töötas selle nimel viimaste nädalateni.

Tema populaarteaduslike kirjatööde kokkulugemine nõuab veel veidi aega, kindlasti on neid sadades. Eesti astronoomia populariseerimise raudvara-kogumikust “Universum” on tema autorluses valminud üle 60 lehekülje. Ajakirjad “Horisont”, “Tehnikamaailm”, “Tarkade Klubi” jt. on jäänud ilma heast kaasautorist, kes kauge kosmose keerukaid asju inimlähedaselt kirjeldas. Aastakümneid raadios esinenud Tõnu Tuvikese hääl kostis viimati kõige sagedamini Vikerraadio saates “Labor”. Tema ettekanded olid alati oodatud astronoomiahuviliste üle-Eestilistel kokkutulekutel, mitmesugustel teaduspäevadel, koolides, AHHAA näitustel.

Hingega tehtust jätkub innustust ka ümberkaudsetele. Üks Tõnu Tuvikese poegadest jätkab isa jälgedes astronoomi tööd. Küllap on nii mõnedki noored leidnud tee täppisteaduste juurde just Tõnu Tuvikese kirjatükke lugedes või raadiovestlusi kuulates. Oleme tänulikud koos oldud aja eest. See võinuks olla pikem, kuid tuleb leppida looduse poolt seatud piiridega.

TARTU OBSERVATOORIUM
TARTU TÄHETORNI ASTRONOOMIARING
TEADUSKESKUS AHHAA
TARTU ÜLIKOOLI AJALOO MUUSEUM
EESTI ASTRONOOMIA SELTS

Märksõnad: