Avaleht Foorum Ajakiri «Vaatleja» Tähistaevas Maailm Õpik Astronoomia Facebookis Astronoomia Twitteris
None

Ilmus “Tähetorni Kalender 2010″

Tartu Observatoorium | 20.12.2009

Äsja ilmus trükist “Tähetorni Kalender 2010″, mille väljaandjaks on Tartu Observatoorium. Kokku 106 leheküljelt leiab nii traditsioonilised tabelid Päikese, Kuu ja planeetide kohta 2010. aastaks kui ka kaheksa artiklit professionaalsetelt astronoomidelt.

Tähetorni Kalender 2010

Tähetorni Kalender 2010

“Tähetorni Kalendri” tabelid on suurelt jaolt traditsioonilised. Põhiosa moodustavad Päikese ja Kuu tõusu ja loojumise andmed Eesti linnade jaoks ning planeetide nähtavuse tabelid. Lisaks on ära toodud aastaaegade algusajad, kuu- ja päikesevarjutused, muutlike tähtede Algoli ja Delta Cephei heleduste muutused, heledamate tähtede andmed ja tähtsamad meteoorivoolud. Uudisena on 2010. aasta kalendris Jupiteri kaaslaste varjutused ning heledamate asteroidide Vesta, Cerese ja Pallase koordinaadid.

Kalendri lisas ilmub mahukas ülevaateartikkel keemiliselt pekuliaarsetest tähtedest, autoriks Anna Aret. Alar Puss kirjutab planeetide liikumisest ja nähtavusest ning teises artiklis Messier’ objektide vaadeldavusest Eesti laiuskraadil. Maret Einasto kirjutab akadeemik Jaan Einastole maineka Marcel Grossmanni auhinna andmisest. Jaan Einasto sulest saab lugeda kokkuvõtet Sorbonne’i Ülikoolis auhinna kättesaamisel peetud ettekandest: “90 aastat galaktikate uurimist Tartu Observatooriumis”. Jaan Pelt ja Laurits Leedjärv teevad ülevaate Brasiilias Rahvusvahelise Astronoomiauniooni Peaassambleel nähtust-kuuldust, kumbki oma nurga alt. Viimasel kahel leheküljel ilmub Jaan Einasto järelehüüe 1980ndatel Tõraveres töötanud Lev Kofmanile.

“Tähetorni Kalender 2010″ on müügil Apollo ja Rahva Raamatu poodides ning Tartus TÜ raamatupoes. Tartu Observatooriumist saab kalendrit osta 30 krooni eest.

Märksõnad: ,