Avaleht Foorum Ajakiri «Vaatleja» Tähistaevas Maailm Õpik Astronoomia Facebookis Astronoomia Twitteris
None

Üritused (mai 2022)

Vaatlusõhtud AHHAA keskuses (6.–7. mai 2022)

6. mai 2022 kell 22:00–23:59
7. mai 2022 kell 22:00–23:59

Maikuu alguses saab enne põhjamaade valgeid öid nautida viimaseid enam-vähem pimedaid öid. Esimese veerandi Kuu särab kõrgel Kaksikute tähtkujus Kastori ja Polluxi lähedal. Peale selle saab heade taevaolude korral vaadelda või pildistada mõnd heledamat süvataevaobjekti – näiteks Herkulese kerasparve (M13), Lüüra Rõngasudu (M57) või peaaegu otse pea kohal särava Suure Vankri mitmiktähte Alkorit ja Miitsarit ning läheduses asuvat Veekeerise galaktikat (M51).

Maikuu õhtutaevas AHHAA katusel. Pilt tehtud 26. mail 2020.

Maikuu õhtutaevas AHHAA katusel. Pilt tehtud 26. mail 2020.

Vaatlusõhtutega paralleelselt on avatud ka AHHAA planetaarium, kus tutvustatakse tähistaevast ilma Tartu linna paratamatu valgusreostuseta ning ka pilves ilma korral – seega tulla tasub iga ilmaga!

Vaatlusõhtutel on võimalik nutitelefonide ja muude pildistavate aparaatidega läbi teleskoobi pilti teha. Peegelkaamerate omanikud saavad kaamerad otse teleskoobi külge kinnitada ja omal käel tõelist astrofotograafiat proovida, teistel sõltub pildikvaliteet stabiilsest käest.

NB! 6. mai vaatlusõhtu toimub AHHAA täiskasvanute peo osana, sel õhtul saab osaleda vaid koos peo piletiga!
6. mai täiskasvanute peo info: link.
7. mai vaatlusõhtu on tasuta.

Katusele ja planetaariumisse pääseb maja küljeukse kaudu Newtoni kohviku trepikojast. Pääs katusele on 3. korrusel, planetaarium asub 4. korrusel.
Katusel võib olla jahe ja tuuline, riietuge vastavalt.

Astronoomialoeng Tartu Tähetornis

17. mai 2022 kell 18:15–19:30

„Peter Carl Ludwig Schwarz – viimane sakslane Tartu Tähetorni direktori troonil“.

Tõnu Viik

P.C.L. Schwarz sündis Danzigis 23. mail 1822 ja suri Dorpatis 17. septembril 1894. Nooruses osales ta kahel raskel ekspeditsioonil Ida-Siberisse, mis tegid ta nime tuntuks. Tema suuremad saavutused astronoomias on seotud nn tsoonivaatlustega, mille jooksul ta tegi Tartus lausa titaanliku töö. Ja kuigi Tartu tähetornist ei saanud tema direktoriks oleku ajal (1872-94) uuesti moodsat astronoomiakeskust, tuleb Schwarzi siiski kõrgelt hinnata suurepäraste noorte astronoomide kasvatamise eest.

Loeng on pühendatud Peter Carl Ludwig Schwarzi 200. sünniaastapäevale ja on ettevalmistuseks Tähetorni aias peatselt avatavale näitusele „Baikali ja Berliini vahel. Astronoom Schwarz 200“.

Loeng on tasuta, kõik huvilised on oodatud.