Avaleht Foorum Ajakiri «Vaatleja» Tähistaevas Maailm Õpik Astronoomia Facebookis Astronoomia Twitteris
None

Tähetorni astronoomiavõistluse vaatlusülesanne: analemma

Analemmaks nimetatakse pilti, millel on Päikese asukohad ühel ja samal kellaajal, mõnepäevaste vahedega, terve aasta vältel. Kõige lihtsam ja ehtsam on muidugi foto, kus Päikest on pildistatud iga kord samast kohast ja samal ajahetkel. Aga sama kujundi annab ka vertikaalse varda (gnoomoni) otsa vari või siis aknale kleebitud märgi varju asukoht toa põrandal või vastasseinas. Oluline on see, et kõik pildid (või märgid) on tehtud täpselt ühel ja samal kellaajal. Näiteid leiate piisavalt, sisestades Google’isse märksõna “analemma” ja küsides pilte.

Analemma pildistamist peeti vanasti astrofotograafia kõrgeimaks pilotaažiks. Paraku on praegusel digiajastul raske vahet teha ehtsale ja rehkendatud analemmale. Internet pakub lausa programme selliste piltide konstrueerimiseks.

Meie soovitus: pange oma analemma käima ja võimalikult kiiresti. Praegu, talvise pööripäeva aegu, ei maksa peljata, et päike suvel platsi pealt plehku paneks. Võite vabalt lüüa naela kuuri seina sisse ja märkida seinale naelapea varjud. Kui märk tehtud, pidage viis päeva vahet ja hakake seejärel uut päikeselist ilma ootama.

Vaatlustulemuste jaoks pildistage fotoaparaadiga igal vaatluskorral kas Päikest või ühte ja sama teie poolt valitud varju ja saatke meile piltide komplekt. Kui olete märkinud mõne varju asukohad terve talve ja kevade jooksul, tehke pilt nendest ülesmärgitud asukohtadest ja saatke meile.

Koolianalemma

Päikese pildistamine kindlal ajal nõuab hoolikat kella jälgimist. Koolis on see lihtsam, kuna pildistamise võib ühendada kindla vahetunniga. Kindlasti on teie koolis mingi ruum (klass, koridor) kuhu päike mingil vahetunnil sisse paistab. Seda kasutamegi.

Valime koha põrandal, kuhu joonistub päikesekiirguses aknaruut ja paneme sinna (võimalikult keskele!) taskupeegli. Otsime seinalt või laest peegli tekitatud päikeselaigu ja pildistame seda fotoaparaadi või mobiiliga, salvestades pildile kuupäeva. Kui sellist pildistamist korrata, saame neist piltidest kokku monteerida päikese liikumistee – analemma. Proovige!

Vaatlustulemuste esitamise tähtaeg on 15. aprill.