Avaleht Foorum Ajakiri «Vaatleja» Tähistaevas Maailm Õpik Astronoomia Facebookis Astronoomia Twitteris
None

Andromeeda galaktika

Allpool olev pilt meie naabergalaktikast Andromeeda (M31) on praegusel hetkel parima lahutusega pilt galaktikast kui tervikust. Pildil on kergesti äratuntavad ka Andromeeda kaks kaaslasgalaktikat: Andromeeda tsentrist üleval-vasakul asuv kompaktne galaktika M32 ning Andromeeda all asuv kaaslane M110 (tuntud ka kui NGC 205). Kui pilti suumida, siis tulevad esile ka mitmed taustagalaktikad ning erinevaid detaile on võimalik eristada ka Andromeeda kettas ja mõhnas.

Pildi saamiseks on kasutatud Sloani 2.5-meetrist teleskoopi Apache Point observatooriumis – see on teleskoop, mida on kasutatud ka Sloani digitaalse taevaülevaate (SDSS) tegemisel. Allpool toodud pilt on kokku pandud 672-st üksikust kaadrist, värvipildi tegemiseks on kasutatud Sloani g,r,i filtreid. Täislahutusega pilt on mõõtmetega 11500×37000, mis teeb 425 megapikslit! Ühe piksli suuruseks antud pildil on umbkaudu 0.8 kaaresekundit.

Antud pildi Sloani algandmetest on kokku monteerinud ning ilupildiks vormistanud Elmo Tempel ja Taavi Tuvikene. Loe lähemalt Andromeeda ilupildi saamisloost. The English version is available at http://www.aai.ee/~elmo/m31/.

Suumitav pilt Andromeeda galaktikast. Klõpsa menüüriba kõige parempoolsemal ikoonil, et näha pilti täisekraanil. Vaatlused: SDSS; andmete töötlus: Taavi Tuvikene ja Elmo Tempel.

Allpool on toodud valik detailseid vaateid M31 pildil: