Täiesti teadlikult käisin täpselt kuu aega hiljem (8. märtsil) Kuud pildistamas. Tallinnas Linnahalli promenaadil. Stellaariumist vaadates tõusis Kuu 8. veebruaril 18:30 paiku idakaarest ja oli üsna täisfaasis. Pilte tegin selleks, et näidata ühe illusiooni illusoorsust, kuid muu hulgas sai pildile ka see, et tõusev Kuu on tunduvalt kollasem-punasem kui kõrgel taevas olev Kuu. Nagu ka loojuv või tõusev Päike. Silmatorkav värvimuutus tuleneb Maa atmosfäärist, mis laseb kergemini läbi pikema lainepikkusega valgust (punast, kollast) ja neelab lühema lainepikkusega valgust (sinist, rohelist). Silmapiiril paistva taevakeha valgus peab Maa atmosfääris läbima pikema teekonna, lisaks on atmosfääris hulk pisiosakesi, mis efektiivselt lühilainelise valguse laiali hajutavad ja millest pikem valgus paremini läbi tuleb.
Pilte vaadata ja lugu selle juurde saab lugeda
siit. Rõhk on sel lool siis veidi mujal, aga kollane tõusev Kuu on ka pildile jäädvustatud ning võrdluseks on kõrval kõrgel oleva Kuu nägu.
Tõusval Kuul võib "nägu" ehk pinnavormid tuhmimad ehk ebaselgemad olla, kuna seesama paks atmosfäär määrib detailid laiali ja isegi teleskoobiga vaadeldes ei saa kuigipalju selgemat pilti.
Kui taevas midagi näed, siis oleks hea üles tähendada võimalikult palju teavet - kellaaeg, ilmakaar, kõrgus horisondist, kaugus tuntud taevajehadest, ilmastikuolud ja ehk muudki, mis antud hetkel oluline võib tunduda. Taevase asja ilmakaare suunast on ikka palju kasu - on suur vahe, kas too kollane asi paistis idas või läänes :) Ja kui teinekord sarnase küsimuse esitad, siis võimalikult täielik vaatlusraport esimese sissekandena on abiks, sest infokillukesi eri postitustest otsida on tunduvalt keerukam kui ühest terviklikust raportist.