Millist teleskoopi valida?

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas mart » 17 Jaanuar 2012, 19:05

Sa teed kas väga lolli nalja, või ...
Palun loe, mida sulle kirjutatakse ehk võta see refraktor, mida Tõnis soovitas ja naudi.
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas Erki » 17 Jaanuar 2012, 20:36

Vabandust kui tundusin veidi veider. Kuna ma ise olen alles 10- aastane koolilaps, siis ise ma veel ei teeni. Küll kauplesin ema käest veidi lisaks sellele 150 EURile 10 - 30 EURi. See teleskoop saab olema mu sünnipäevakink kuna see on mu suur soov. Soovin selles hinnaklassis leiduvat head teleskoopi. Tänan soovituste eest! :)
Erki
 
Postitusi: 195
Liitunud: 14 Jaanuar 2012, 12:19
Asukoht: Viljandi

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas Tõnis » 17 Jaanuar 2012, 21:59

Võib-olla oled sa teleskoobi otsingul valest otsast alustanud. Proovi neile järgnevatele küsimustele vastata:

Mida sa vaadelda tahaksid - mis sind huvitab?

Kas sa oled varem teleskoobiga taevast vaadelnud?

Kas sa oled saanud või saad osa võtta mõnest avalikust taevanäitamise õhtust? Tartus toimuvad need võrdlemisi regulaarselt Toomemäel olevas Tähetornis.

Kas sa suudad tähistaevas tuntumad tähtkujud üles leida? (Peale Suure ja Väikese Vankri on praegu aktuaalsed Kassiopeia, Andromeeda, Perseus, Veomees, Kaksikud, Sõnn, Kaksikud, Orion, Vähk, Lõvi - seal on praegusel aastaajal parimad vaatlusobjektid - planeedid ja heledamad/suuremad täheparved-galaktikad).

Kas sa pead teleskoobi kasutamiseks seda kortermaja 8. korruselt õue tassima või elad oma majas? Võib-olla hoopis maamajas?

Võib-olla oskame lõpuks ka teleskoobi soovitada :-)
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas Erki » 18 Jaanuar 2012, 16:39

Ma tahaksin vaadelda planeete, kuud, tähti, udukogusid ja galaktikaid. :D

Varem ei ole. :)

Osa ei ole võtnud. :)

Suudan tuntuimaid tähtkujud üles leida. :D

Elan ridaelamus ja ei pea seda kõrgelt õue tassima. :D
Erki
 
Postitusi: 195
Liitunud: 14 Jaanuar 2012, 12:19
Asukoht: Viljandi

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas Erki » 21 Jaanuar 2012, 14:07

Kas nüüd oskate soovitada? :)
Erki
 
Postitusi: 195
Liitunud: 14 Jaanuar 2012, 12:19
Asukoht: Viljandi

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas Tõnis » 22 Jaanuar 2012, 02:01

Kui sa ei ole varem teleskoobiga Kuud, planeete ja galaktikaid vaadelnud, siis soovitaksin alustada just Kuu ja planeetidega.

Süvataeva objektidega söendaksin mina tutvuse tegemist alustada ca 20 cm avaga teleskoobi abil. Jah, mõned heledamad (põhiliselt täheparved) on näha ka 8cm refraktoris, kuid siiski küllalt vähesed. Ja needki üksikud galaktikadki kipuvad paremal juhul olema pisikesed vaevu tajutavad udused laigukesed. Kardetavasti jäävad ka odavaimad 20cm teleskoobid tunduvalt üle sinu praeguse hinnapiiri.

Soovitus:
Osta omale refraktor, mille objektiivi läbimõõt on vähemalt 70 mm. Parem oleks 80-100 mm (kuid selliste hind kipub olema jällegi 150€ kõrgem). Tingimata ei tasuks eelistada lühikese fookusega refraktorit, seda kahel põhjusel: 1) suure suhtelise avaga optikat on keeruline väga kvaliteetselt valmistada ja seega üliodav lühikese fookusega refraktor ei ole suure tõenäosusega väga kõrge kvaliteediga ning 2) kui sa tahad vähegi suuremaid suurendusi kasutada (70mm refraktor lubaks kuni ca 140x suurendust), siis pead teleskoobile juurde muretsema lisaokulaare.

100x suurendusega näeb kõigil planeetidel mingisuguseid ja Kuul juba väga palju detaile. 20-30x suurendusega on sellise teleskoobi vaateväli enamasti piisavalt lai selleks, et nautida ka suuremaid heledaid täheparvesid ning galaktikaid.

Sellise refraktori monteeringul ei ole väga suurt tähtsust, võid vabalt võtta lihtsa asimutaalse monteeringu. Odavad ekvaatorilised monteeringud on natukene naljanumbrid. Parim, kui kolmjalal oleksid kas puust või rauast (mitte alumiiniumist) jalad.

Konkreetne mudel vali ikka ise välja - võrdle erinevate telesekoopidega kaasa antavate okulaaride valikut ning saadavaid suurendusi, kolmjalga ja monteeringut, lisaseadmete olemasolu (otsija ava läbimõõt, diagonaalpeegli olemasolu jms), kuid võid ju oma valiku kohta siitsamast veel arvamust küsida. Selles hinnaklassis kipuvad kõik teleskoobid kinnitama reeglit: saad selle, mille eest maksad.

P.S. Tartu Tähetornis on järgmisel nädalal jälle plaanis vaatlusõhtu korraldada - kui ilm on ilus ja sul peaks olema võimalik osaleda, tule vaata oma silmaga läbi 20cm teleskoobi.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu


Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas Tõnis » 22 Jaanuar 2012, 19:10

Mina võtaksin selle "Skywatcher Telescope AC 90/900 EvoStar AZ-3".

114 mm avaga reflektor (Omegon Telescope N 114/900 EQ-1) on osaliselt võrreldav, selline reflektor annab oma ava mõttes 80-90mm refraktori võimekuse välja. 90mm refraktor võiks anda kujutise kontrastsuses 114mm reflektorile iga kell silmad ette, kuid refraktoril võib selle eelise ära nullida võimalik kromaatiline aberratsioon (Kuu ja planeetide servad paistavad värviliselt). Planeetide vaatlemisel on kujutise kontrastsus üks olulisemaid tegureid.

Otsijad on mõlemal 30mm avaga (mida võiks pidada minimaalseks üleüldse kasutatavaks otsijaks). Kaasa tulevate okulaaridega on maksimaalne suurendus mõlemil sama, kuid reflektoril on ka Barlow lääts (mis sisuliselt kahekordistab okulaari antavat suurendust). Statiivid on mõlemal nadid, võib-olla saab neile stabiilsust lisada mingi kolmjala jalgade vahele riputatava raskusega.

Refraktori asimutaalne monteering peaks olema piisav visuaalseteks vaatlusteks, põhimõtteliselt saad sa mõni euro kallimalt ka väga lihtsa ekvaatorilise monteeringu (siis saad ka lihtsal tasemel astrofotograafiaga tegeleda - kinnitades fotoaparaadi teleskoobi peale), vaata sealt poe lehelt võimalikke variante (muide, see EQ-3-2 on minu hinnangul üsna esimene vähegi mõistlik ekvaatoriline monteering..). Samasugune lihtne ekvaatoriline monteering on ka tollel Omegoni reflektoril.
Muide, reflektori juures on ühe soomlase kirjutatud arvustus. Usun, et see on päris pädev.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas Erki » 22 Jaanuar 2012, 20:10

Tänan! :) Ma võtan selle Omegoni reflektori.
Erki
 
Postitusi: 195
Liitunud: 14 Jaanuar 2012, 12:19
Asukoht: Viljandi

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas mrt » 22 Jaanuar 2012, 22:42

Jõudu!
Mõtle veel.
Võta ikka refraktor, saad loodust ka vaadata kui huvi on
mrt
 
Postitusi: 14
Liitunud: 25 Oktoober 2011, 16:49

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas Erki » 28 Jaanuar 2012, 12:53

Kui ma soovin osta päikese filtrit

http://www.astroshop.eu/filter-foils/baader-planetarium-sun-filter-foil-a4-20x29cm-baader/p,2718

Kas siis peab ostma ka filtri ratta? :?
Erki
 
Postitusi: 195
Liitunud: 14 Jaanuar 2012, 12:19
Asukoht: Viljandi

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas raigs » 28 Jaanuar 2012, 14:43

Tee papist ise.Minul on selline:
Manused
DSCN1560 (800x600).jpg
(324.98 KB) Alla laetud 2769 korda
raigs
 
Postitusi: 118
Liitunud: 17 Juuni 2011, 23:51

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas Erki » 28 Jaanuar 2012, 15:39

Aga mida see teeb?

http://www.astroshop.eu/omegon-erecting-lense-1-5x--1-25--for-reflectors/p,2284

Ja kui sul on okulaar ja barlow lens kas see siis ikka külge läheb?
Erki
 
Postitusi: 195
Liitunud: 14 Jaanuar 2012, 12:19
Asukoht: Viljandi

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas raigs » 29 Jaanuar 2012, 02:05

Ja kui sul on okular,ja barlow lens,pole sul seda küll minu meelest vaja.See on nagu barlow 1,5,kuid vist kehvema kvaliteediga(ei tea ka,kokkupuude ühega ainlt olnud,kasutada seda küll ei tahtnud).
raigs
 
Postitusi: 118
Liitunud: 17 Juuni 2011, 23:51

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas Erki » 29 Jaanuar 2012, 19:57

raigs kirjutas:Tee papist ise.Minul on selline:



Kuidas seda teha, millist kile on vaja?
Erki
 
Postitusi: 195
Liitunud: 14 Jaanuar 2012, 12:19
Asukoht: Viljandi

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas raigs » 30 Jaanuar 2012, 00:02

Sama kile,mis link sul siin oli.Papist lõikad välja ja liimid kokku.Pva ei tahtnud seda kilet hästi liimida,seepärast panin kileteibi veel hoidma.Jälgi kindlasti,et kile oleks korralikult kinni.Ühest august on tegelikult küll,kui sul on refraktor,tee see auk keskele.Siin foorumis on Mardil piltidega kirjeldus selle meisterdamisest.
raigs
 
Postitusi: 118
Liitunud: 17 Juuni 2011, 23:51

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas venusKalvi » 31 Jaanuar 2012, 21:42

Tere! Olen pikka aega soovinud teleskoopi osta ja kuna nüüd on tekkinud võimalus (finants) olen segaduses, mis see õige valik on. Summa on 200-250 euri piires ja tahaks, et teleskoop ei piirduks ainult Kuu vaatlemisega.
Valikusse jäid niisugsed variandid:
http://www.teleskoop.eu/index.php?targe ... t_id=29840
http://www.digikaup.ee/index.php/1/130/137/514
http://www.digikaup.ee/index.php/1/130/133/471
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... 3556_.html
Olen saanud aru, et jalg on üsna esmatähtis, siis ei oska valida pildi järgi. Olen väga tänulik iga vihje eest!
Tänud vastajale!
venusKalvi
 
Postitusi: 2
Liitunud: 30 Jaanuar 2012, 21:29

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas Tõnis » 31 Jaanuar 2012, 22:31

Ma ei soovitaks seda digipoe peegelteleskoopi kaaludagi.

Muudel omad plussid-miinused nagu ikka. Digipoe pisikesel Maksutovi teleskoobikesel on kõige lihtsam monteering, väiksemate suurenduste korral võib see piisav olla.

Viimane refraktor on iseenesest küllalt ahvatlev, natukene ettevaatlikuks teeb üsna suur suhteline ava (F/5) - niivõrd valgusjõuline ja väga odav teleskoop _võib_ olla keskpärase optikaga. Aga võib ka täitsa mõistlik olla. Muide, maksimaalse mõistliku suurenduse (ca 200x) saamiseks oleks vaja okulaari fookuskaugusega 2.5 mm ;-) Barlow lääts muidugi aitab veidi. Kaasasolevate okulaaridega saab suurendused 20x ja 50x.

Ka esimene teleskoop võiks alustamiseks arvestatav kandidaat olla, kuigi eel-lahatud refraktori lisavarustus on veidi parem.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas nils » 31 Jaanuar 2012, 22:49

vastus venusKalvi postitusele:
Selle raha eest võiks ka sellise binokli valikusse võtta: http://www.teleskoop.eu/index.php?targe ... t_id=29803
Ma küll kahjuks ei oska selle kvaliteedi kohta midagi öelda ja sinu asukoha kohta valgusreostuse suhtes ma ka midagi ei tea aga enda lühike kogemus näitab, et sobivaid ilmaolusid ja vähest valgusreostust omavaid kohti ja aegu on vähe.
Seega võiks olla midagi sellist, mida saab igale väljasõidule kaasa võtta.
Kusagilt olen kuulnud, et teise silmaga lisaks vaatamine annab juurde umbes 40% ja nii ka oma silmadega vaadates tundub.
Galileoskoobi ja prismamonokli ristsugutishttps://www.flickr.com/photos/nilsausta/16474669899,
Sky-Watcher 200PX, TS binoviewer
Sony SLT-A58
nils
 
Postitusi: 59
Liitunud: 05 Aprill 2011, 22:30
Asukoht: Tartu

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas venusKalvi » 31 Jaanuar 2012, 23:07

Aitäh vastuste eest!
See viimane tundub tõesti hea, kahjuks puudub mul väljaspool Eestit ostmise kogemus.
Esimese puhul ei oska selle jala kohta öelda, et kas see on arvestatav. Lihtne osta, kuna laos olemas ja kui sinna lisada see Bresseri 6,5 okulaar, annaks see 138x suurenduse. Oleks see mõistlik?
Biknokli lahendus oleks ka teema, aga juba muretsetud Olympose 10x50 ei anna Saturni rõngast :(
venusKalvi
 
Postitusi: 2
Liitunud: 30 Jaanuar 2012, 21:29

EelmineJärgmine

Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 14 külalist

cron