Miitsari taaselustamine?

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Miitsari taaselustamine?

PostitusPostitas olevtoom » 28 Märts 2011, 09:40

Tere,

värske liikmena tervitan enne kogu foorumirahvast, enne kui hakata asjatundjaid võhiklike küsimustega piinama. Kuid ega need tulemata jää.

Üle tüki aja tekkis mul soov vahetevahel ka taevasse vaadata. Ehk andis tõuke Strugatskite surematust teosest "Понедельник начинается в субботу" taasloetud lause "Г. Проницательный был прославлен фразой: "Оорт первый взглянул на звездное небо и заметил, что Галактика вращается"."

Igatahes on eelmisest korrast peresse jäänud vene teleskoop Miitsar. Selle ümber mu küsimused nüüd tulevadki.

1. Kas 25-aastane vene tehnika tänapäevaste teleskoopidega võrreldes mingit kriitikat kannatab? (Foorumist lugesin kiidusõnu TAL-1 kohta, mis olla Miitsari tänapäevane nimi. Kuid kas tänane ja 25-aastane olid võrreldava kvaliteediga tehtud?)

2. Mida tuleks veerand sajandi vanuse teleskoobi kasutuskõlblikuks muutmiseks teha? Suurema osa oma elust on too veetnud originaalkastis enam-vähem toatemperatuuril. (Praegu ta käepärast pole, seetõttu "lihtsalt vaadata" kohe ma ei saa).

3. Kas foorumirahval on kogemusi Miitsari ja digi(peegel)fotoka ühendamisega? Omal ajal ma kasutasin Miitsarit Zeniti objektiivina, tehes Zeniti vaherõngast ja sobivast papptorust jubina, millega sai fotoka pista okulaaripessa, kuid tollal polnud fotoka sees ka miskit elektroonikat...)

Tänan igasugu nõuannete eest.
olevtoom
 
Postitusi: 5
Liitunud: 26 Märts 2011, 18:18
Asukoht: Tartu

Re: Miitsari taaselustamine?

PostitusPostitas vtl » 25 Aprill 2011, 22:17

Tervitus härra Olev Toom!

Vastan allpool lõigukaupa.

olevtoom kirjutas:1. Kas 25-aastane vene tehnika tänapäevaste teleskoopidega võrreldes mingit kriitikat kannatab? (Foorumist lugesin kiidusõnu TAL-1 kohta, mis olla Miitsari tänapäevane nimi. Kuid kas tänane ja 25-aastane olid võrreldava kvaliteediga tehtud?)


Tsiteerin siinkohal Martin Välliku sõnu, et valgus liigub ka tänapäevases teleskoobis täpselt samamoodi, nagu Galileo ajal.
Kui me räägime võrreldavas hinnaklassis "tänapäeva" teleskoopidest, siis on TAL/Miitsar korralikumalt tehtud. Vähem plastmassi ja kokkuhoidu.

olevtoom kirjutas:2. Mida tuleks veerand sajandi vanuse teleskoobi kasutuskõlblikuks muutmiseks teha? Suurema osa oma elust on too veetnud originaalkastis enam-vähem toatemperatuuril. (Praegu ta käepärast pole, seetõttu "lihtsalt vaadata" kohe ma ei saa).


See refraktor on niivõrd lihtsa ehitusega, et midagi muud peale peegli metallisatsiooni seal hävida ei saa. Võimalik, et BF2 (või oli see BF6) liimi ja papitükkidega fikseeritud peapeegel on hoidikust lahti tulnud. Seda saad näiteks neutraalse silikooniga tagasi panna. (Siin foorumis oli mul selleteemaline jutt ka). Üsna tõenäoline, et toru on kollimatsioonist väljas (ka sellekohta on siin foorumis palju kirjutatud). No ja kui huvi tõsisem, siis võid osta paar paremat okulaari (mitte et TAL-i originaalid pildi poolest nii kehvad oleksid, aga vaateväli on ahtakene)

olevtoom kirjutas:3. Kas foorumirahval on kogemusi Miitsari ja digi(peegel)fotoka ühendamisega? Omal ajal ma kasutasin Miitsarit Zeniti objektiivina, tehes Zeniti vaherõngast ja sobivast papptorust jubina, millega sai fotoka pista okulaaripessa, kuid tollal polnud fotoka sees ka miskit elektroonikat...)


Kui okulaarihoidik maha kruvida, siis läks Zenit minu mäletamist mööda otse sinna otsa. Sõltub, milline viimase keere oli, kas M42x1mm või M42x0.75mm. Tänapäevase digipeegliga on Sul vaja kas "T" või M42 -> Sinu objektiivikeere üleminekut, mis on olemas kõikidele suurematele tootjatele. Fotoka elektroonikast on suva, fookus ja säri tuleb niikuinii käsitsi paika panna. (Teemakohane jutt siin)
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Re: Miitsari taaselustamine?

PostitusPostitas olevtoom » 11 September 2012, 10:20

Vootele postitusest on küll tohutu hulk aega mööda läinud, aga asjaliku abi eest tänada ei ole kunagi hilja.
Selgus, muide, et Miitsar näitas täitsa korralikku pilti.
olevtoom
 
Postitusi: 5
Liitunud: 26 Märts 2011, 18:18
Asukoht: Tartu


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

cron