amatööride panus teadusse

Muud astronoomiaga seotud teemad. Oodatud on arvamused ja ettepanekud astronoomia.ee veebilehe kohta.

amatööride panus teadusse

PostitusPostitas handosini » 03 Mai 2012, 18:03

Selline küsimus tekkis, et millises valdkonnas saavad amatöörastronoomid oma maapealsete lihtsate torudega astronoomia kui teaduse arengule kaasa aidata? Arvestades Hubble jm sarnaste riistade võimsust - kas amatööril on üldse teaduse seisukohast kaasa rääkida? Või on amatöörastronoomia ikka puhtalt hobi?
handosini
 
Postitusi: 12
Liitunud: 05 Veebruar 2012, 12:04
Asukoht: Tallinn, Nõmme

Re: amatööride panus teadusse

PostitusPostitas Tõnis » 03 Mai 2012, 18:48

Väga hästi saab kaasa lüüa.

Kaks olulisemat valdkonda on muutlike tähtede ja asteroidide fotomeetria (vt. nt. http://www.aavso.org/ ja http://www.citizensky.org/content/get-started ) ning asteroidide astromeetria (vt. nt. http://www.minorplanetcenter.net/ ). Fotomeetria alla läheb ka nt. supernoovade otsimine ning gammasähvatuste optiliste järelhelenduste otsimine. Fotomeetria jaoks sobib kõige esimeses lähenduses isegi digitaalne kaamera, mis suudab pilte RAW-formaadis väljastada. Kõige sobivamad on selleks Canoni digipeegelkaamerad - nad on astronoomilises mõistes heade sensoritega ning ka odavamaid eksemplare on väga lihtne arvutiga juhtida.

Lisaks on võimalik arvestatavat teaduslikku panust anda meteooride vaatlemises, seda nii hoolikalt läbi viidud visuaalsete vaatlustega (nii palja silma, binokli kui teleskoobiga), meteooride fotograafiliste kui videovaatlustega. Ka meteooride raadiovaatlused on huvilistele täiesti kättesaadavad.

Ka on võimalik panustada (eeskätt omapäraste tähtede) spektrivaatlustega, kuid see eeldab minu arvates juba tõsisemat astronoomiapisikut ning arvestatavat tehnikat (vt. nt. http://www.astrosurf.com/buil ).
Tõnis
 
Postitusi: 423
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu


Mine Varia

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

cron