Uus grupp

Muud astronoomiaga seotud teemad. Oodatud on arvamused ja ettepanekud astronoomia.ee veebilehe kohta.

Uus grupp

PostitusPostitas Kadz » 06 September 2010, 15:01

Kui Sul on facebookis kasutaja ja kui sind vähegi huvitab astronoomia, siis liitu selle gruppiga->http://www.facebook.com/group.php?gid=136812379696484&ref=ts . Teeme koos selle lehe huvitavaks.

PS: Kui Sa tead mõnda inimest, keda huvitab astronoomia ja kellel on facebookis kasutaja, siis anna tallegi see lehekülg!
Kadz
 
Postitusi: 5
Liitunud: 14 Veebruar 2010, 10:19

Re: Uus grupp

PostitusPostitas Risto » 07 September 2010, 00:29

Milleks killustada niigi väikest kogukonda?
Risto
 
Postitusi: 20
Liitunud: 24 September 2006, 11:59

Re: Uus grupp

PostitusPostitas Kadz » 07 September 2010, 14:30

Pole see nii väike midagi.
Kadz
 
Postitusi: 5
Liitunud: 14 Veebruar 2010, 10:19

Re: Uus grupp

PostitusPostitas Tõnis » 08 September 2010, 15:06

Risto kirjutas:Milleks killustada niigi väikest kogukonda?

Kadz kirjutas:Pole see nii väike midagi.


Kui sa otsid nt. Googlega märksõna "astronoomia", siis saad sa päris kirju valiku vastuseid. Jämedalt võib neid kokku võtta järgmiselt:
  • astronoomiateemalised infoallikad (Vikipeedia, astronoomia.ee, ajakirjade/ajalehtede astronoomiateemalised jaotused)
  • blogid
  • "popkultuuri" väljundid (Twitter, Facebook jne)
  • astronoomiateemaline sigrimigri igasugustest eluvaldkondadest
Blogide ja popkultuuri (hea) nähtavus (isegi vahel suhteliselt marginaalsest infosisaldusest hoolimata) on tingitud otsingumootorite (äri)maailma toimimisest (võrdle oma astronoomiateemalist lehte ja vastloodud Facebooki kanalit ning nende kohta otsingutulemustes!). Neid kõrvale jättes on rusikareegel, et mida olulisem ja kvaliteetsem on info, seda kõrgemal kohal on selle info allikas otsingumootorites.

Eesti astronoomiahuviliste kogukonnast: meil on ca 30 inimest, keda võib määratleda kutseliste astronoomidena. Meil on ehk kolm-neli korda rohkem inimesi, keda võiks määratleda amatöörastronoomidena või siis tõsiste ja aktiivsete astronoomiahuvilistena. Meil on teadmata hulk passiivseid astronoomiahuvilisi, kes tarbivad pakutavat infot raamatutest, ajakirjandusest, televisioonist, veebist jne jne, kuid ei tee (ja enamasti ei hakkagi kunagi tegema) ise midagi ära selle info täiendamiseks või levitamiseks.

Kui meil on ca 200 aktiivset astronoomiaga seotud inimest ja 10 sõltumatut veebilehte, mis konkureerivad omavahel eeskätt pakutava sisu osas (st. sama info erinevatel veebilehtedel), siis on alust arvata, et üks inimene ei panusta kõigi kümne lehe juures vaid pigem ühe-paari juures. Seega saaksime väga jämedalt võttes paari-neljakümne inimeselised grupid, kes ajavad omaette oma asja (noh, õnneks mitte päris nii). Tegelikkuses kipub olema nii, et inimesi, kellel on aega, tahtmist ja/või püsivust mingi infoallika kallal (praegu siis veebilehega) pikemaajaliselt tegeleda on veel suurusjärk vähem - Eesti peale siis vast paarkümmend. Paarkümmend inimest kümne sõltumatu allika peale tähendab, et tegelikult ei ole arvestatavat jõudu käigus hoida sisukat ning hea kvaliteediga veebilehte - inimestel on omad tegemised ja prioriteedid, valdavalt on veebilehe tegemine küllalt madala prioriteediga (valikud a'la: kas ma lähen täna kinno või otsin kolm tundi internetist huvitavat infot ja tõlgin selle korrektselt eesti keelde). Ja päris-päris tegelikult võib neid inimesi veelgi vähem olla.

Selle jutuga tahtsin ma ütelda: Eestis on aktiivsete astronoomiahuviliste kogukond väga väikene. Õnneks mitte nii väike, et ei saaks üldse mingisugust ühiskondlikel alustel infojagamist teha. Seda enam oleks väga tervitatav, kui huvilised koonduksid suuremate ettevõtmiste taha.

Üheks selliseks ca 10 aastase ajalooga ettevõtmiseks on veebiajakiri "Vaatleja" ja sellest edasi arenenud Astronoomia.ee, mis on senini vabatahtlikkuse alusel toimetav veebikeskkond (erinedes sellega Horisondist või Novaatorist, kus inimesed saavad uudiste vahendamise eest palka). Kui meil oleks rohkem astronoomiahuvilistest kaasalööjaid, saaksime pakkuda veelgi paremat sisu (artiklid, nädala pilt jne jne).

Viimase umbes 15 aasta jooksul on Eesti "internetimaastik" näinud päris mitut uut algatust astronoomiateemaliste veebilehtede alal. Mitmed neist tehtud kooliõpilaste poolt. Tänaseks on suurem osa neist kas Internetist kadunud või esitavad endiselt aastatetagust sisu - kunagisel algatajal ei ole enam tahtmist või võimalust veebilehega tegeleda ja ka külastused on väga juhuslikud. On jäänud vaid mõned, mis tegutsevad tänapäevalgi. On tekkinud ka mitmed "massimeediapakkujad", kus palgalised teemaga mitte kursis olevad inimesed esitavad laiast maailmast kogutud uudisteagentuuride infot meelelahutusena (Postimees, Delfi ... ).

Kui sa tunned, et suudad olemasolevatele allikatele midagi arvestatavat või seni täiesti puuduvat lisada - väga tore, kui tekiks mõni uus maakeelne väga hea infoallikas. Kui leiad, et jõust napib - proovi mõne olemasoleva juures kaasa lüüa. Ka Astronoomia.ee meeskond oleks aktiivsetest huvilistest väga huvitatud (kui sul on ettepanekuid, saada nt privaatkiri). Ja kindlasti ootab astronoomiateemade täiendamist eestikeelne Vikipeedia...
Tõnis
 
Postitusi: 421
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Uus grupp

PostitusPostitas vtl » 08 September 2010, 17:07

Tõnis ütles põhimõtteliselt kõik ära.

Elu on näidanud, et üksikud "popkultuuri väljundid" Facebooki (FB) gruppide näol, millel ei ole tugevat toetavat struktuuri sisu tekitamas, korjavad endale mingi x hulga fänne ja surevad seejärel ära. Need on pigem oma "meelsuse" või "hobide" äramärkimise kohad.
(Twitterist ma ei räägi üldse, minu isiklik arvamus on, et kui asja saab öelda 160 tähemärgiga, siis võib selle ka ütlemata jätta.)

Küll aga näeksin ma sellel mõtet, kui keegi viitsiks astronoomia.ee-le "ametliku" FB lehe teha ja sinna regulaarselt astronoomia.ee uudiseid peegeldada. Asja idee on selles, et kuna astronoomia.ee esilehele ja ka foorumisse lisandub infot üsna aeglaselt, siis igapäevaselt ei ole mõtet (loe: ei viitsi) neid kanaleid kontrollida ja nii võibki mõni lisandunud infokild kahe silma vahele jääda.
Kui nüüd astronoomia.ee-l oleks oma FB leht, siis need inimesed, kes FB-d igapäevaselt kasutavad, saavad aga värsked uudised kohe oma "seinale" (ehk uudistevoogu) ja saavad vajadusel tulla siia edasi pikemat lugu lugema.

Ehk siis FB leht oma olematu arhiveerimisega ja puuduliku otsinguga veebilehte ega foorumit niikuinii ei asenda, vaid on pigem justnimelt eelmisi toetav, värskete uudiste edastamise kanal.
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Re: Uus grupp

PostitusPostitas Taavi » 09 September 2010, 09:59

Astronoomia.ee ametlik Facebooki leht on juba eelmise aasta novembrist alates olemas: http://www.facebook.com/astronoomia. Facebooki ikooniga viide on ka Astronoomia.ee vasakus menüüs. Võib-olla peaks sellele lehele rohkem reklaami tegema?
Taavi
 
Postitusi: 68
Liitunud: 28 August 2006, 20:45
Asukoht: Tõravere

Re: Uus grupp

PostitusPostitas vtl » 10 September 2010, 23:09

Taavi kirjutas:Astronoomia.ee ametlik Facebooki leht on juba eelmise aasta novembrist alates olemas: http://www.facebook.com/astronoomia. Facebooki ikooniga viide on ka Astronoomia.ee vasakus menüüs. Võib-olla peaks sellele lehele rohkem reklaami tegema?


Tänan tähelepanu juhtimast. Võtan kohe külge :)
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Re: Uus grupp

PostitusPostitas Jux » 09 Aprill 2011, 23:32

Ei ole ise kah FB ja Twitteri kasutaja kuid olen harjunud RSS-i abil erinevaid teisi veebilehti jälgima. Oleks tore, kui siinsed artiklid saaksid ka RSS voos kajastatud.
Jux
 
Postitusi: 21
Liitunud: 25 August 2009, 11:01

Re: Uus grupp

PostitusPostitas Elmo » 11 Aprill 2011, 08:28

Jux kirjutas:Oleks tore, kui siinsed artiklid saaksid ka RSS voos kajastatud.


RSS voog on astronoomia.ee lehel kogu aeg olemas olnud. Aadressireal peaks vastav ikoon ka olema.

Parimat,
Elmo
Elmo
 
Postitusi: 26
Liitunud: 24 Märts 2009, 23:09
Asukoht: Tartu Observatoorium


Mine Varia

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline