100 tundi astronoomiat

Astronoomiaga seotud üritused meil ja mujal, astronoomia ajakirjanduses ja veebis

100 tundi astronoomiat

PostitusPostitas Taavi » 07 Aprill 2009, 13:00

Teatavasti leidis 2.-5. aprillini aset ülemaailmne üritus "100 tundi astronoomiat", mille raames toimus arvukalt avalikke vaatlusõhtuid. Eestis toimusid vaatlused Tallinnas, Tartus, Tõraveres, Sindis, Valgas, Viljandis, Rakveres ja Türil. Veebis sai 24 tunni jooksul jälgida ülekandeid 80 maailma observatooriumist (videosalvestused: http://100hoursofastronomy.org/component/webcast/webcast/6).

Selle teema all võiks jagada oma muljeid "100 tunni" jooksul toimunud üritustest.

Ma ise olin 4. aprillil Viljandis ja 5. aprillil Tõraveres. Viljandi Pärimusmuusika Aida terrassil olid AHHAA-keskuse ja Tartu Tähetorni poolt kaks teleskoopi ning alumise korruse ühes saalis toimusid planetaariumietendused. Kohal käis vähemalt 200 inimest, võib-olla ka 300. Ilm oli pilvine, Kuud nägi pilveaukudest vaatlusõhtu alguses ja lõpus, vahepeal suunasime ühe teleskoobi kirikutorni kukele. Kella kümne paiku õnnestus ka Saturn üles leida ja kannatlikumad huvilised nägid kitsukese rõnga ära.

Tõraveres käis 5. aprillil umbes 25 huvilist. Suure teleskoobi giidist sai näha Kuud ja Saturni. Pärast pilvitut päeva oli õhtu jällegi pilvine, kuid vaatlus õnnestus siiski läbi viia.

Kuuldavasti oli väga palju huvilisi ka Valgas, Rakveres ja Sindis. Tallinna vaatluste kohta saab lugeda Martini blogist: http://taevatoru.blogspot.com/2009/04/tule-taevast-vaatlema.html.
Taavi
 
Postitusi: 68
Liitunud: 28 August 2006, 20:45
Asukoht: Tõravere

Re: 100 tundi astronoomiat

PostitusPostitas Tõnis » 11 Aprill 2009, 11:01

Valgas läks õnneks - planetaariumit ei tulnud välja tuua. Küll oli üles seatud teleskoobipatarei, nii 14-tolline Meade kui 6-tolline TAL-2. Meade oli suunatud enamus ajast Saturnile, TAL-2 kaudu uudistati Kuud.
Aeglaselt üle Kuu ja Saturni liikuv pilvevine ei seganud kuigivõrd ning kõik soovijad said mõlemad selle õhtu staarid ära näha. Hinnanguliselt käis Valgas taevast kaemas 300-500 inimest, täpset arvu on raske ütelda. Saba teleskoopide taga oli igal juhul muljetavaldav. Jäi mulje, et mõned vaatajatest olid tulnud ka teiselt poolt piiri.. ja see oli ainult positiivne :-)

Rakveres ei läinud nii hästi. Taevas oli pilves ning lõpuks tibutas veidi vihmagi. Jaak Jaaniste tegi konvendisaalis(?) planetaariumietendusi, mina koos Anton Tuule ja bussijuhiga otsustasime Meade teleskoobi linnuse hoovis lava peale püsti panna. Kohe alguses tuli kohale paarsada inimest ning vast said kõik soovijad ka planetaariumietenduse nähtud (neid oli kokku neli). Kes kohe planetaariumisse ei mahtunud, uudistasid niisama teleskoopi ja küsisid maa ja (põhiliselt) taeva kohta. Paar õnnelikumat nägid Meade otsijast ka Kuu silueti ära, kui pilvekiht hetkeks õhemaks muutus.
Tõnis
 
Postitusi: 422
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu


Mine Üritused ja meedia

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

cron