Kompaktne refraktor

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Kompaktne refraktor

PostitusPostitas l6hmus » 31 Märts 2013, 13:07

Tervist,

Alustaks sellest, et pole mõned aastad hobiga tõsisemalt tegelenud ja seega on minu teadmised natukene roostes ja vajan nüüd ehk teie abi. Soov oleks leida kompaktne refraktor, mis pikas plaanis võiks jääda teiseks (väiksemaks/kaasaskantavamaks) teleskoobiks. Eelarve võiks jääda umbes 500 .. 800€ suurusjärku OTA, aga ka seda võib heal põhjusel venitada mõlemas suunas. Monteering sinna lisaks (teist sama palju?).

Ise oskan arvata, et doublet APO võiks sellise hinnaga leida. Silm on peale jäänud neile: Megrez 88 ja ZenithStar 70. Mõlemad F/6, air-spaced. Mõnest ülevaatest sarnaste torude kohta leidsin, et värvikorrektuur on OK, aga ei midagi suurepärast. Aga see vist ongi lühikestele doublet refraktorite omane.

Kas neil kahel torul on mingi kvalitatiivne vahe, peale selle, et üks on suurema apertuuriga. Pole seda turgu ammu uurinud ja ei oska öelda, kas +2 cm apertuuri lisab hinnale 300€ või on Megrez 88 veel millegi poolest üle. Kui keegi teab paremaid pakkumisi, kuulan hea meelega.

Monteeringu kohta arvan, et võiks olla ekvatoriaalne ja sobida nii eelmainitud refraktoritele kui ka tulevikus ehk mõnele suuremale torule (aga ikka refraktor, seega ei midagi väga suurt). Ehk siis, kvaliteetne ja eluaegne, kui selline asi üldse (selles hinnaklassis) mõeldav on.

Ja veel, oskab keegi öelda, mis mured teleskoobi tellimisega välismaalt kaasnevad? Mis maksudega peaks arvestama?
l6hmus
 
Postitusi: 55
Liitunud: 03 September 2006, 20:35
Asukoht: Tartu

Re: Kompaktne refraktor

PostitusPostitas Tõnis » 01 Aprill 2013, 09:26

l6hmus kirjutas:Ise oskan arvata, et doublet APO võiks sellise hinnaga leida. Silm on peale jäänud neile: Megrez 88 ja ZenithStar 70. Mõlemad F/6, air-spaced. Mõnest ülevaatest sarnaste torude kohta leidsin, et värvikorrektuur on OK, aga ei midagi suurepärast. Aga see vist ongi lühikestele doublet refraktorite omane.

Kas neil kahel torul on mingi kvalitatiivne vahe, peale selle, et üks on suurema apertuuriga. Pole seda turgu ammu uurinud ja ei oska öelda, kas +2 cm apertuuri lisab hinnale 300€ või on Megrez 88 veel millegi poolest üle. Kui keegi teab paremaid pakkumisi, kuulan hea meelega.


+2 cm apertuuri on iseenesest väga väärt. Vaata nende kohta Cloudy Nightsist, võib-olla leiad ka Sky&Telescope ülevaated. Minuteada on nad mõlema kohta teinud.

Omaette teema on muidugi 2-komponendilise süsteemi nimetamine APO-ks - see läheb samasse auku fotokate megapiksliralliga. Aga see selleks :-)

Eks neid lühikese fookusega väikeseid refraktoreid ole lademes, pea iga tootja teeb midagi (või kleebib "hiinakale" oma kleepsu peale). Endal on mul kogemus firmaga, mis üldiselt teleskoobid ise teeb, vt. nt. http://www.stellarvue.com/telescopes.html. Senimaani ei ole nende 80mm ED refraktori üle kurta saanud.

l6hmus kirjutas:Ja veel, oskab keegi öelda, mis mured teleskoobi tellimisega välismaalt kaasnevad? Mis maksudega peaks arvestama?


Kui tellid Euroopast, siis tõenäoliselt tuleb juurde vaid transpordi kulu ja käibemaks. Väljastpoolt EL-i tuleb kindlasti tollimaks (mis teleskoopidel peaks olema 4.2%) ja käibemaks (mille arvutamisel pannakse asja hinnale juurde ka tollimaks), võivad tulla ka arvestatavad pangaülekande kulud. Elu näitab, et Eesti tollis võib ka mitu nädalat kuni kuu aega minna ;-)
Tõnis
 
Postitusi: 421
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Kompaktne refraktor

PostitusPostitas l6hmus » 01 Aprill 2013, 10:06

Aitäh Tõnis!

Ega päris APO-t veel ei tahagi, küll jõuab ka kunagi 3(4) komponendiliseni :).

Stellarvue 80ED paistab huvitav, oskad öelda, kas see ka euroopas saadaval (koduleht nagu seda ei lubaks) või tuleb üle Atlandi tellida?

Plaanis on tasapisi ka astrofotograafiaga tegeleda, nii et monteering peaks olema ekvatoriaalne. On sul kogemusi mis hinnaklassist umbes algavad sellised, mis iga tuulega ei värise ja mõistlikult suudavad taevast jälgida (Meade/Celestron/Losmandy/...)?
l6hmus
 
Postitusi: 55
Liitunud: 03 September 2006, 20:35
Asukoht: Tartu

Re: Kompaktne refraktor

PostitusPostitas Tr2sa » 25 Mai 2013, 00:21

See on üks abiks monteeringute võrdluse (koos hinnaklassiga) leht:

http://lambermont.dyndns.org/astro/pe.html
Tr2sa
 
Postitusi: 39
Liitunud: 12 August 2009, 01:13


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Majestic-12 [Bot] ja 1 külaline

cron