Teleskoobi suurendus

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Teleskoobi suurendus

PostitusPostitas lint » 06 Veebruar 2013, 14:11

Tere!

Olen noor teleskoobihuviline ning minu õpetaja andis mulle lahendada järgmise ülesande:
Pean valima ühe konkreetse peegelteleskoobi ning välja arvutama selle suurenduse ( suurendus= teleskoobi fookuskaugus/ okulaari fookuskaugus) ning mitu korda see suurendab Marsi?

Kas siin leidub mõni astronoomiahuviline, kes aitaks mind antud ülesandega? Olen ise juba terve päeva nuputanud, kuidas sellele õige oleks laheneda ning pole siiani päris õigele lahenduskäigule pihta saanud.

Suur tänu kõigile abistajatele!
lint
 
Postitusi: 1
Liitunud: 06 Veebruar 2013, 14:04

Re: Teleskoobi suurendus

PostitusPostitas vtl » 07 Veebruar 2013, 03:37

lint kirjutas:...minu õpetaja andis mulle lahendada järgmise ülesande:
Pean valima ühe konkreetse peegelteleskoobi ning välja arvutama selle suurenduse ( suurendus= teleskoobi fookuskaugus/ okulaari fookuskaugus) ning mitu korda see suurendab Marsi?


Küsimus jääb mulle arusaamatuks. Suurenduse valemi tõid juba ise ära, konkreetne teleskoop suurendab Marsi samapalju, kui kõiki teisi objekte. Ehk siis täpsemalt öeldes suurendab teleskoop objektide näivaid nurkmõõtmeid.
Sõnasta oma küsimus ümber palun.
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Re: Teleskoobi suurendus

PostitusPostitas Tõnis » 07 Veebruar 2013, 16:23

Põhimõtteliselt ütles Vootele tõesti kõik ära.
Aga mõned soovitused siiski:
  • Vali kusagilt internetipoest mõni konkreetne teleskoop ning vaata selle andmeid, peaaegu alati on fookuskaugus antud. Tihti on teleskoopidega ka okulaar-mõni kaasas, nende fookuskaugused tuuakse kah tüüpiliselt ära. Sealt saad siis konkreetse teleskoobi suurenduse konkreetse okulaariga. Vt. näiteks http://www.teleskoop.eu või http://www.telescope.com
  • Tee võrdlus millegi tavapärasema suhtes. Näiteks Kuu. Otsi välja Kuu kaugus ja Kuu läbimõõt, kasuta kolmnurga valemit, et leida Kuu näiv nurkläbimõõt (näiteks kaaresekundites). Siis otsi välja Marsi näiv nurkläbimõõt (nt. http://www.astronoomia.ee/tahistaevas/efemeriidid, sealt vali Marss ja Efemeriidid), korruta seda teleskoobi suurendusega ja võrdle Kuu näiva läbimõõduga.
Ma usun, et õpetaja on üsna rahulolev :-)
Tõnis
 
Postitusi: 421
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist