Milline 10mm okulaar?

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Milline 10mm okulaar?

PostitusPostitas vtl » 20 Aprill 2012, 23:41

Soov oleks okulaarikohvrikest täiendada mõne 10mm suurusjärgus oleva laiema vaateväljaga okulaariga. Valikusse jäid:

HR Planetary 9mm 60°
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... 0--WA.html
Mul on sama sarja 15mm okulaar ja selle kvaliteedi, eye relief-i ning vaatamismugavusega olen üldiselt rahul.
10mm okulaari nende valikus ei paista, fookuselt järgmine ongi 9mm.

Baader Hyperion 10mm 68°
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... e-68-.html
Veidi laiem nurk ning mõlemad, nii 1.25" kui 2" kinnitus. Kuigi 2" diagonaali augus on oht, et 1.25" saba ulatub liiga sügavale ning käib vastu peeglit, seega vist kasutu, et mitte öelda, isegi ohtlik featuur.
Baaderile saab muidugi terve müriaadi kõikvõimalikke vaherõngaid ja adaptereid osta küll läbi okulaari pildistamiseks ning fookuskauguse muutmiseks, aga selle sügavam mõte tekiks alles siis, kui samast sarjast oleks okulaare rohkem kui üks?

Ja kõige lõpuks Explore Scientific 11mm 82°
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... proof.html
Hiiglaslik 82 kraadi vaatenurk, veekindel ja lämmastikuga täidetud ning minu jaoks hetkel ka hinnaskaala absoluutne lagi, mida oleks nõus välja käima (seega ärge parem TeleVue-d soovitage). Martini varudest oleks kohapealt kohe võtta ka.
Aga kas see okulaar on pildikvaliteedilt eelnevatest ca 100€ kallimat hinda väärt, on omaette küsimus.

Peale üleüldise müüjate kiidulaulu leidsin ühe lehe lõpust ühe üsna segaselt kirjutatud kasutajahinnangu, mis ütleb:
"you want it to be a nagler type 6 clone but it isn't. the real-world eye-relief is nothing close to the claimed 15 mm. its much less than that of a comparable type 6 (I compared to 13 and 9 mm, at least not if you want to see much of the field. It reminds me of a short focal length orthoscopic. not a comfortable eyepiece to use. Its also notably heavier. but its not bad (I've seen bad if you compare its price to the nagler you are getting what you paid for."

(...Sa tahaksid, et see oleks nagleri kloon, aga see pole seda... reaalne eye-relief ei ole lubatud 15mm lähedalgi... meenutab lühikest orthoscopic-t... ei ole mugav kasutada... kuid ei ole halb (pildikvaliteedilt?))
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Re: Milline 10mm okulaar?

PostitusPostitas Tr2sa » 22 Aprill 2012, 04:11

Kardetavalt kipuvad kaks esimest mainitud varianti äärtes kergelt pehmed olema. Aga kui on kohapeal olemas, siis vast on oma silm jätkuvalt kuningas. Räägitakse ka William Opticsi UWAN 7mm kohta suhteliselt häid sõnu...
Lisaks veel peab isiklikust kogemusest lähtuvalt kommenteerima, et okulaarid on üks mõttetu mutiauk ning enne Ethoseid see kuidagi täis ei saa ;)
Tr2sa
 
Postitusi: 40
Liitunud: 12 August 2009, 01:13

Re: Milline 10mm okulaar?

PostitusPostitas vtl » 22 Aprill 2012, 17:53

Tr2sa kirjutas:Kardetavalt kipuvad kaks esimest mainitud varianti äärtes kergelt pehmed olema. Aga kui on kohapeal olemas, siis vast on oma silm jätkuvalt kuningas. Räägitakse ka William Opticsi UWAN 7mm kohta suhteliselt häid sõnu...
Lisaks veel peab isiklikust kogemusest lähtuvalt kommenteerima, et okulaarid on üks mõttetu mutiauk ning enne Ethoseid see kuidagi täis ei saa ;)


Eilsest vaatluskogemusest, niivähe, kui eestimaine "selge" taevas lubas, võib öelda, et Explore Scientific on pildikvaliteedilt üsna hea. Vähemaga nagu ei tahakski enam leppida. Samas peab kriitilisemate review-dega nõustuma, et vaatlemismugavus jätab soovida. Mina ootaks selles hinnaklassis (179€) juba midagi paremat, eriti arvestades, et minu jaoks jääks see ilmselt pikaks ajaks kõige kallimaks okulaariks kohvris. :)
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Re: Milline 10mm okulaar?

PostitusPostitas mart » 24 Aprill 2012, 20:10

Mul on paar Hyperioni ja ma saan neid ainult kiita.
Tänu vaherõngastele on neid võimalik aga just selliseks timmida, nagu vaja. Minu isiklik arvamus on see, et hinna/vaatlemisrõõmu ;) suhe on neil igatahes väga paigas.
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53

Re: Milline 10mm okulaar?

PostitusPostitas vtl » 28 Aprill 2012, 08:13

mart kirjutas:Mul on paar Hyperioni ja ma saan neid ainult kiita.
Tänu vaherõngastele on neid võimalik aga just selliseks timmida, nagu vaja. Minu isiklik arvamus on see, et hinna/vaatlemisrõõmu ;) suhe on neil igatahes väga paigas.


Mart, Sul on ju 2" peegel, kas Hyperion käib ilma 1.25"->2" adapterita 2" augus sabaga vastu peeglit või mitte?
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 17 külalist

cron