Plaan osta vana teleskoop

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Plaan osta vana teleskoop

PostitusPostitas raksmus » 13 Oktoober 2023, 16:14

Tere!

Ma olen huvitatud astronoomiast ja tahaksin teada, kui kaugele on võimalik näha Jupiterit Skylux 70/700 teleskoobiga.

Kas see teleskoop on ostu väärt?
raksmus
 
Postitusi: 1
Liitunud: 13 Oktoober 2023, 16:10

Re: Plaan osta vana teleskoop

PostitusPostitas Tõnis » 16 Oktoober 2023, 14:45

Tervist!

Sellise teleskoobiga võiks olla üsna palju vaadata Kuu pinnal erinevate faaside ajal. Selleks oleks kaval juurde otsida mõni Kuu kaart - nii on olulisemalt huvitavam Kuu pinnavorme avastada.

Planeete näeb sellise teleskoobiga ka: Jupiteris ja Saturnis pole mingit kahtlust, Saturniga ilmselt ka. Veenus peaks olema hästi vaadeldav. Marsi pinnal võib näha mingeid detaile, kui Marss on vastasseisus (Maale kõige lähemas asendis). Ülejäänud planeedid on keerulise(ma)d leida ja väga väikesed, neid sellise teleskoobiga tähtedest naljalt ei erista. Samuti võib sellega ära näha aeg-ajalt ette tulevaid komeete, mida palja silmaga ei näe (kuid teleskoop üldiselt komeetide vaatamiseks "õige tööriist pole").

Süvataevaobjektidest näeb sellise teleskoobiga väikest suurendust kasutades täheparvi - hajusparvi ja kerasparvi, ka heledamaid planetaarudusid. Mõnda suuremat ja heledamat galaktikat ka.

Teleskoop ise on pigem selline üpris algajatele mõteldud. Siiski, sellega on võimalik küll ja rohkem taevas näha. Ja väga odav on see ka.

Üldiselt ei soovitaks ma osta läätsteleskoopi, mille objektiivi läbimõõt on väiksem kui 70 mm. Ja peegelteleskoopi alla umbes 10-12 cm peegli suuruse.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 62 külalist