Teleskoobi hooldus ning esmane häälestus

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Teleskoobi hooldus ning esmane häälestus

PostitusPostitas zino » 23 Aprill 2009, 11:45

Tervitused

Nimelt sai hiljuti muretsetud korralik 10" teleskoop, kuna eelmine oli mingi hiina ime siis hüpe üsna järsk ning üsna suur.
Seega tekkinud mõned küsimused, esmalt kuidas teleskoopi hooldada ning millele eriti rõhku panna, eriti huvitaks, et kuidas võidelda staatilise tolmuga olulaaridel ning muudel optilistel osadel näiteks korrektor plaadil. Samuti kuipalju hakkab kujutist häirima kui ikka mingi tolm sinna koguneb.
Samuti on teretulud kõik muud soovitused, kuidas toru eluiga pikendada.


Ah jaa =D ja kui kellelgi on kogemust LX200 häälestamist ning esmase kalibreerimisega siis ootaks soojalt nõuandeid , asi tegelt ka keeruline, ytleme nii, et autostaari pole veel siiani nii tööle saanud nagu tahaks.

Ette tänades
zino
 
Postitusi: 7
Liitunud: 31 Märts 2009, 11:30

Re: Teleskoobi hooldus ning esmane häälestus

PostitusPostitas zino » 29 Aprill 2009, 22:07

OK, kuna mingit tagasisidet ei ole tulnud siis prooviks võib-olla teha küsimust konkreetsemaks. Nimelt kellel on kogemust meade poolt valmistatud teleskoopidega, ning kuidas on võimalik nende optilistelt osadelt tolmu eemaldada, milliste vahenditega, samuti kas see võib häirida vaatlusi ???
zino
 
Postitusi: 7
Liitunud: 31 Märts 2009, 11:30

Re: Teleskoobi hooldus ning esmane häälestus

PostitusPostitas Tõnis » 03 Mai 2009, 08:08

Teleskoobi optika puhastamisega on lugu tegelikult üsna lihtne - kui sellel just näpujälgi või suisa läbipaistmatut tolmukihti pole, siis ei maksa puhastada. See ei tähenda küll seda, et ei saakski puhastada.

Kõige lihtsam on tolmu ära puhuda õhujoaga, sellest sageli ka piisab. Hästi varustatud fotopoodides müüakse kummiballoone, mis on fotoobjektiivide puhastamiseks loodud. Sama hästi toimivaid (ja odavamaid?) võib otsida apteekidest, sealsed on mõeldud küll veidi teiseks otstarbeks ;-) Siiski ei ole hea kasutada suruõhuballoone, sest osadest neist võib välja lennatata ka mingit muud ollust, kindlasti lendavad aga veepiisad (õhuniiskus kondenseerub toru külmal otsal).

Veel efektiivsem, aga ka veidi ohtlikum, on spetsiaalse pehme pintsliga puhastamine. Kindlasti peab pühkimine toimuma ilma mingisuguse surveta ning kõige parem, kui tõmmetega keskelt serva poole (tolmu peeglil või korrektsiooniplaadil ringi nühkimine ei ole tark tegu). Pintsliga lahti tõmmatud tolmu võib minema puhuda ka õhuga.

Kõige efektiivsem, kuid päris tüütu ja enamasti teleskoobi lahtilammutamist nõudev on peeglite-korrektorite pesemine. Sooja vee, väikese koguse piirituse ning väga puhta (sellise, kus ei ole "pusasid" sees) ja veega ligedaks tehtud vati abil. Jällegi ei tohiks pühkimisel mingit jõudu rakendada. Pärast puhastamist loputada puhastatud optikadetailid destilleeritud vees.

Palja silmaga on väga väikesedki tolmuterad poleeritud optilistel pindadel hästi nähtavad. Kuni mingi tasemeni ei põhjusta nad aga mingit märgatavat kujutise kvaliteedi langemist. Esmalt langeb pisut kontrast, kuid selleks peab tolmu ikka väga palju olema. Tolm töötab põhimõtteliselt apertuuri vähendajana. Samas peegeldab optilisel pinnal olev kriim valgust vales suunas ning tekitab teleskoobis hajunud valgust ning sellega kontrasti vähenemist. Reeglina tekib selliseid kriimusid korraga arvestatavas koguses. Puhastamise peale tasub mõtelda siis, kui optilistele pindadele on tekkinud sõrmejäljed - need kahjustavad poleeritud pindu. Kõige lihtsam ja mõistlikum on tolmumise või määrdumise ärahoidmine, hoides teleskoopi vaatluste vahel tolmukindlalt suletuna.

Üks link kah juurde: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/184169/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1
Tõnis
 
Postitusi: 421
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Teleskoobi hooldus ning esmane häälestus

PostitusPostitas zino » 05 Mai 2009, 11:02

Suurimad tänud, seega arvan, et tugevamat sorti suruõhk peaks sobima, Näpujälgi aga jah ei ole ja lo0odan, et ei tule ka =D

Suured tänud veelkord.
zino
 
Postitusi: 7
Liitunud: 31 Märts 2009, 11:30

Re: Teleskoobi hooldus ning esmane häälestus

PostitusPostitas Ekacariya » 08 Mai 2009, 23:10

Üks video,mis näitab kodustes tingimustes, lihtsal viisil teleskoobi peegli pesemist.
http://www.youtube.com/watch?v=9Y8xFnXFVGQ
Ekacariya
 
Postitusi: 61
Liitunud: 13 November 2007, 11:09


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist

cron