Avaleht Foorum Ajakiri «Vaatleja» Tähistaevas Maailm Õpik Astronoomia Facebookis Astronoomia Twitteris
None

Tartu Tähetorn hakkab planetariste koolitama

TÜ Ajaloo Muuseum | 08.11.2011

Tartu Ülikooli Ajaloo Muuseumi Tähetorn koostöös Teaduskeskusega AHHAA alustab planetaristide koolitamist.

Planetarist on inimene, kes töötab planetaariumidega ehk seadmetega, mis on mõeldud kunstliku tähistaeva tekitamiseks. Tema töö eeldab tähistaeva tundmist, astronoomiaalaseid eelteadmisi ja oskust aparatuuri käsitleda ning korras hoida. Kõike seda püütaksegi planetaristide koolitusel osalejatele õpetada.

Kursuse eesmärgiks on koolitada välja planetaariumigiide, kes omavad eelteadmisi ja ettevalmistust töötamaks Eesti planetaariumides. Kursuse lõpetanud on võimalised juhtima planetaariumiseansse Tartu Tähetornis, Teaduskeskuses AHHAA ja mujal.

„Eestis on kaks väga suurepärast teineteist täiendavat planetaariumit – Tartu Tähetorni klassikaline optilis-mehhaaniline planetaarium ja Teaduskeskus AHHAA täissfääriline hübriidplanetaarium, mis on üks maailma parimaid planetaariume. Kahjuks aga napib  spetsialiste, kes mõistaksid planetaariumietendusi korraldada. Arvestades tööjõupuudust ning siin-seal kuuldud ideid uute planetaariumite rajamise kohta, siis on antud kursus täna väga aktuaalne. Kindlasti on tegemist põhjaliku ja intensiivse kursusega, kus osalejatel tuleb üles näidata süvenemisvõimet ja teadmistejanu. Tõelise entusiasti jaoks on see elu võimalus“ räägib Tartu Ülikooli Ajaloo Muuseumi Tähetorni juhataja Viljar Valder.

Neljal õppenädalavahetusel toimuvale planetaristide koolitusele pääseb vaid 20 õnnelikku, kes selgitatakse välja konkursi teel. Osalejate majutuse,  toitlustuse  ja õppekäiguga Peterburi planetaariumisse seotud kulud katavad korraldajad. Vaja on vaid eelteadmisi astronoomiast, aega ning tahtmist.

Registreerumine, konkursitingimused, ajakava ja muu lisainfo: http://www.ajaloomuuseum.ut.ee/planetaarium/koolitus/

Planetaristide koolitust toetab Euroopa Sotsiaalfond teaduse populariseerimise alameetme TEEME kaudu.

Märksõnad: , ,