Kollimeerimiseabi...

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Kollimeerimiseabi...

PostitusPostitas tanel193 » 16 Veebruar 2009, 20:03

Kas oleks siis keegi hea inimene ja saaks võtta ühe hädalise (minu...) teleskoobi kollimeerimisele. Olen ise Eestis 8. märtsist 22 märtsini. Oleksin VÄGA tänulik...
tanel193
 
Postitusi: 45
Liitunud: 26 Jaanuar 2009, 11:41

Re: Kollimeerimiseabi...

PostitusPostitas tanel193 » 23 Veebruar 2009, 23:11

Mitte keegi...???  :(
tanel193
 
Postitusi: 45
Liitunud: 26 Jaanuar 2009, 11:41

Re: Kollimeerimiseabi...

PostitusPostitas Tõnis » 25 Veebruar 2009, 01:06

Proovi esmalt ise Google abiga sotti saada. Mina proovisin otsingut "How to collimate newton telescope" ja esimene vastus on: http://lonewolf-online.net/astronomy/tu ... telescope/

Kui sugugi abi ei saa, siis võibolla saab Tartu Tähetornis mõnel vaatlusõhtul nõu anda. Vaatlusõhtute kohta vt. http://www.astronoomia.ee/ kalendrit.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Kollimeerimiseabi...

PostitusPostitas tanel193 » 25 Veebruar 2009, 20:20

tänud lehekülje eest, aga mul selline asi, et esimesel peeglil pole keskkohta märgitud... Ja ise ma seda kohe kindlasti praegu ei oska... Ning pisut keelebarjääri ka on. Et osa jutust jääb segaseks...  Aga eks ma püüan selle järgi siiski midagi ette võtta:)  Kuid tulemust ma juba ette tean:P
tanel193
 
Postitusi: 45
Liitunud: 26 Jaanuar 2009, 11:41

Re: Kollimeerimiseabi...

PostitusPostitas Tõnis » 25 Veebruar 2009, 21:21

See keskkoha märkimine ei ole ülimalt kriitiline. Hinda keskkohta lihtsalt silma järgi. Väga hästi töötab ka see, kui võrdled peapeegli asukohta fokuseerijast sissevaadates vaatevälja servade järgi - peapeegel peaks paistma sümmeetriliselt vaatevälja keskel.

Tööriistast - suhteliselt lihtne tööriist on fotofilmi topsik (soovitatavalt mitte läbipaistvast plastikust), millel põhi ära lõigata ning korgi sisse teha võimalikult pisikene ja puhaste servadega auk. Sellise asja paned okulaari asemel fokuseerijasse ning vaatad augukesest sisse. Pisikese auguga on lihtsam kogu pilti teravalt näha, kuid valgustus peab suhteliselt tugev olema (NB! mitte Päike!!!!). Näiteks päevavalgus või toas kaugemal olev lamp teleskoobi suunas paistmas. Kui tops on läbipaistev, kasuta kasvõi musta markerit ja võõpa topsik mustaks.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Kollimeerimiseabi...

PostitusPostitas Tõnis » 25 Veebruar 2009, 21:41

Mida sa nägema pead?

1. Sekundaarpeegel peab tollest pisikesest piiluaugust paistma täpselt vaatevälja keskel ning täiesti ümmargusena. Sekundaarpeegil näed peapeegli peegeldust, seadista sekundaarpeeglit nii, et kõik peapeegli kinnitusklambrid (tavaliselt kolm) oleksid ühtviisi nähtavad (joonis 8 varemviidatud veebilehel).

2. Kruttides ettevaatlikult peapeegli kruvisid (ÜHTE KORRAGA!!!), peab peapeegli kujutis paistma sekundaarpeeglis täiesti keskel ning selle keskel omakorda sekundaarpeegli vaade nii nagu peapeegel seda näeb.

Minu arvates on väga hea videona tehtud õpetus aadressil: http://www.andysshotglass.com/Collimating.html
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Kollimeerimiseabi...

PostitusPostitas tanel193 » 27 Veebruar 2009, 18:53

täna siis proovisin uuesti, aga sain ühe tõsisema vea kätte... Minu arust ei saa sekundaarpeeglit nii pikalt sissepoole reguleerida, sest kruvid pole liiga pikad...  Lausa pool kuni tervesentimeeterjääb puudu... ei tea, kas garantii asi? Või olen mina midagi valesti aru saanud...
tanel193
 
Postitusi: 45
Liitunud: 26 Jaanuar 2009, 11:41

Re: Kollimeerimiseabi...

PostitusPostitas Tõnis » 27 Veebruar 2009, 20:44

Kas sul on seal kolm kruvi või üks keskel ning kolm servade pool? Kui nii, siis saad võibolla ainult pika kruviga asja jonksu.

Sa võid ju maaletoojalt/kaupmehelt uurida asja kohta ka.

Kui kruvid on standardsed meetermõõdustiku omad, siis võid lihtsalt poest pikemad osta. Võimalik, et asi ei ole enam nii kaubanduslik, kuid toimima peaks küll.

Põhimõtteliselt on võimalus ka sekundaarpeegli hoidjale teha uued augud toru serva ning sel viisil tuua sekundaarpeegel õigele kaugusele.. aga see lõpetab garantii päris kindlasti.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Kollimeerimiseabi...

PostitusPostitas tanel193 » 27 Veebruar 2009, 21:00

Tänan väga. Sain kinnitust, et tehases ei pruugita täpseid asju teha... Ja ma tahtsin tegelikult seda ka küsida, et mul tegelikult 500 mm toru, aga seal fokuseerija sees on üks lääts, et kas see teebki fookuskauguse 1000mm, nagu toru peal kirjas on? Ja tuleb vist minnapoodi vuta vuta ja osta pikemad kruvid. Muidu on jah üks keskel ja kolm servades.
tanel193
 
Postitusi: 45
Liitunud: 26 Jaanuar 2009, 11:41

Re: Kollimeerimiseabi...

PostitusPostitas Tõnis » 27 Veebruar 2009, 22:43

Jah, see lääts seal keskel on kahekordne telekonverter.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Kollimeerimiseabi...

PostitusPostitas Tõnis » 27 Veebruar 2009, 22:44

Ahjaa.. esmaspäeval ja teisipäeval on Tartus Tähetornis (Toomemäel) avatud uste õhtud. Teisipäeval plaanin ma päris kindlasti seal kohal olla, kui sul võimalust, saad ehk teleskoobiga kohale tulla?
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Kollimeerimiseabi...

PostitusPostitas tanel193 » 27 Veebruar 2009, 22:57

Kahjuks olen ma sellel ajal ikkagi veel norras. Tulen 8 märtsileestisse ja siis kavatsen kindlasti Tartus ära käia. Seal need vaatlusõhtud ja puha:)
tanel193
 
Postitusi: 45
Liitunud: 26 Jaanuar 2009, 11:41

Re: Kollimeerimiseabi...

PostitusPostitas Tõnis » 27 Veebruar 2009, 23:48

Nojah.. Tõraverest abi saamisega võib keeruline olla, kuna observatooriumis on amatöörastronoomiaga ja sellega seotud tehnikaga kursis olemisega lood mõnevõrra kasinad ;-) Võime mingi aja kunagi kokku leppida. Kuigi elan Tõraveres, olen päeval enamasti Tartus.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Kollimeerimiseabi...

PostitusPostitas tanel193 » 01 Märts 2009, 18:27

Suured tänud sulle:)  Aga eks ma annan sulle selles foorumis teada, millal ma eestis olen ja millal tartusse saaksin tulla. Sain nüüdpeaaegu peeglid ka paika, aga ega pole ikka see, mis peaks:)
tanel193
 
Postitusi: 45
Liitunud: 26 Jaanuar 2009, 11:41

Re: Kollimeerimiseabi...

PostitusPostitas tanel193 » 16 Märts 2009, 14:04

Täna siis satun esimest korda ülepika aja tartusse. Nimelt Tartu Tähetorni loenguõhtule:) Tundub, et täna vaatlemisest siiski midagi välja ei tule, sest ikka päris pilves:(
tanel193
 
Postitusi: 45
Liitunud: 26 Jaanuar 2009, 11:41

Re: Kollimeerimiseabi...

PostitusPostitas Tõnis » 18 Märts 2009, 13:44

Kui sa 19. märtsil Tähetorni saaksid tulla, siis ma saaksin peale ettekannet ehk su teleskoobile otsa vaadata.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 17 külalist

cron