Lisa okulaar / suurendus teleskoobile - Küsimus

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Lisa okulaar / suurendus teleskoobile - Küsimus

PostitusPostitas maidomrt » 19 Aprill 2019, 09:26

Tere

Olen soetanud endale järgmise teleskoobi : Skywatcher Telescope N 150/750 PDS Explorer BD EQ3-2

Hetkel on mul 2 tolline 24mm okulaar kuid nüüd oleks vajadus lisa suurenduse või uue okulaari järele.
Siit ka küsimus, kas minu olemas olev okulaar sobib ja oleks vaja ainult suurendust vahele saada või peaksin hakkama ka lisa okulaari valima?

Lisa - Kas olen ka õigesti aru saanud, et mida laiem on okulaari mõõt, ehk 24mm seda laiem nurk kuid lähemaid objekte saab vaadelda, nt kuu jaoks on see hea. Kuid 9mm on paremad just süvakosmose vaatluseks, ehk teiste planeetide jaoks parem just selline?

Maido
maidomrt
 
Postitusi: 2
Liitunud: 28 Juuli 2018, 19:10

Re: Lisa okulaar / suurendus teleskoobile - Küsimus

PostitusPostitas tsaptsap » 19 Aprill 2019, 11:44

Palju õnne.

Riista spec lubab kasulikuks max suurenduseks 300x
Suurendust arvutatakse toru fookuskaugus jagatud okulaari fookuskaugus. Ehk siis vaatad praegu 750/24=30x suurendusega. Oma maksimum suurendust sa ainult okulaariga kätte ei saa. Seega on tarvis fookuskauguse kordistajat ehk barlow läätse.
Mina võtaks näiteks 5mm okulaari ja lahtikäiva 2x barlowi. Toruta barlow okulaari ees annaks suurenduseks 1,5*750/5=225 Eriti hea ilmaga keeraks kogu komplekti kokku ja vaataks mis paistab.

Mida väiksem suurendus, seda laiem vaateväli. Aga vaateväli sõltub ka teleskoobi ja okulaari ehitusest (kirjas spec lehel). Kõikide okulaaridega on kõike hea vaadelda. Planeedid on taevas väikesed ja vajavad suurendust. Süvakosmos, nagu galaktikad ja udukogud, nõuavad pigem laiemat teleskoopi.
tsaptsap
 
Postitusi: 47
Liitunud: 17 Oktoober 2013, 18:03
Asukoht: Tartu

Re: Lisa okulaar / suurendus teleskoobile - Küsimus

PostitusPostitas torumees » 01 Veebruar 2020, 00:10

Ega keegi ei oksa öelda, kas neid saaks TAL-1 ees okulaaridena kasutada?
http://standart-m.com.ua/izmeritelnye-p ... t-22-mt-24
torumees
 
Postitusi: 27
Liitunud: 23 September 2016, 18:30


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 22 külalist

cron