Milline teleskoop algajale piltnikule?

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Milline teleskoop algajale piltnikule?

PostitusPostitas tiiu0205 » 11 Märts 2015, 21:37

Tervist,
Ma tean, et see teema on korduv, kuid millist teleskoopi valida kui soovin pildistada oma Nikon kaameraga taevast?
Taeva all mõtlen siis planeete. Hind võiks jääda kuni 300 euro kanti. Olen hobifotograaf ja taevas ning planeedid on olnud kaua aega minu suur huvi kuid pole jõudnud endale soetada ühtegi teleskoopi. Nüüd siis on plaan alustada.

Veel üks veidi "rumal" küsimus, et kas sellise raha eest on võimalik ka pildistada ala selliseid pilte nagu alljärgnevatel piltidel näha, või selleks on vaja osta suuremaid ja kallimaid aparaate?

Tänud vastajatele ;)

astro2.jpg
(191.21 KB) Alla laetud 2294 korda

astro3.jpg
astro3.jpg (57.33 KB) Vaadatud 46700 korda
tiiu0205
 
Postitusi: 3
Liitunud: 11 Märts 2015, 21:10

Re: Milline teleskoop algajale piltnikule?

PostitusPostitas Pursui » 12 Märts 2015, 09:57

Pean kohe su indu jahutama... Et mingigi arvestav pilt välja tuleks, on vaja alustada korralikust monteeringust. See on A ja O
Fotokas on seal enam-vähem viienda järguline. Ning planeete pildistatakse veebikaameraga, stäkkidees paremad kaadrid ´üksteise otsa.
Ja torude hinnad algavad... no ma ei tea, maitse asi, aga alla 700 vist midagi rahuldavat ei saa.
Kui inglise keelt valdad, siis googelda jne. Ka siin foorumis saad üht-teis kõrva taha panna.
Ma arvan, et alumise pilditasemeks on vaja hunnik aega, närve ja raha... Noh mingi 2,5K € filtrite ja juttudega tuleb selline pilt lõpuks ära. Oleksid riigi parimaid astrofotograafe... :lol:
Astrofotograafia on muide 1 kallimaid hobisid... :twisted:
Pursui
 
Postitusi: 67
Liitunud: 10 Detsember 2014, 23:03

Re: Milline teleskoop algajale piltnikule?

PostitusPostitas tiiu0205 » 12 Märts 2015, 23:49

No jah, kahjuks 2,5 tuhandet mul pole võtta, aga pm peaks saama ka ju odavamate teleskoopidega pilte teha..hobi korras siis :) Olen aru saanud, et kui osta siis kindlasti peaks olema teleskoobi tüüp Refractor. Kas alljärgnevad teleskoobid võiksid veidigi mõistlikud olla? ja mis mul sinna juurde veel vaja muretseda? midagi odavamat :)

http://www.astroshop.eu/vixen-telescope ... r_1_select
http://www.astroshop.eu/orion-telescope ... r_1_select
http://www.astroshop.eu/bresser-telesco ... r_1_select
http://www.astroshop.eu/bresser-telesco ... r_1_select
tiiu0205
 
Postitusi: 3
Liitunud: 11 Märts 2015, 21:10

Re: Milline teleskoop algajale piltnikule?

PostitusPostitas Pursui » 13 Märts 2015, 00:15

Pursui
 
Postitusi: 67
Liitunud: 10 Detsember 2014, 23:03

Re: Milline teleskoop algajale piltnikule?

PostitusPostitas karla » 13 Märts 2015, 18:38

Tere,
Kõige pealt tuleb endalt küsida ,mis siis plaan pildistada on taevas. Kui süvataevast siis on vaja üht moodi asju ,kui planeete siis teistmoodi asju.
300 euroga väga midagi vist ei tee. 300 saja euroga saad talutava statiivi peeglijaoks ja see on ka kõik.
Astropilte saab väga edukalt ka peegelteleskoobiga teha. Ei pea ainult läätsteleskoop olema.
Need torud seal linkidel ei sobi taeva pildistamiseks. Selle bresseri monteeringuga võib ainult naelu seina lüüa, pilti sellega teha küll ei saa.
panen siia kahe mehe jutude seeria vaatamiseks
https://www.youtube.com/watch?v=sGmHJuQuzuQ

https://www.youtube.com/watch?v=9d0292TBMHo

saad asja natuke klaarimaks.
Skywatcher mak 127, Heq5 pro goto, SW80ED, QHY5L-II.
karla
 
Postitusi: 59
Liitunud: 05 Veebruar 2014, 17:57
Asukoht: Tartu

Re: Milline teleskoop algajale piltnikule?

PostitusPostitas tiiu0205 » 15 Märts 2015, 20:56

Jah, eks ma olen veidi uurinud ja, pean tõdema, et teil on õigus, :) Aga suured tänud vastuste eest. Eks ma hakkan koguma ;)
tiiu0205
 
Postitusi: 3
Liitunud: 11 Märts 2015, 21:10

Re: Milline teleskoop algajale piltnikule?

PostitusPostitas dengess » 02 August 2015, 18:57

Ostsin oma esimist t-scope http://www.ebay.com/itm/Skywatcher-Teleskop-N-114-1000-SkyHawk-EQ-1-/231617256072?hash=item35ed76da88 Ma ei oska astronoomiat üldse. Tahaks kasutada pildistamiseks (moon, tähed, landscape ja muud) microstocki müügile. Kas see teleskoop sobib selle jaoks?
dengess
 
Postitusi: 11
Liitunud: 04 Aprill 2014, 05:27
Asukoht: Tallinn

Re: Milline teleskoop algajale piltnikule?

PostitusPostitas rossbach » 06 August 2015, 13:00

Ei sobi. Vaata pursui vastust 12.märts.
rossbach
 
Postitusi: 16
Liitunud: 22 Aprill 2013, 09:49

Re: Milline teleskoop algajale piltnikule?

PostitusPostitas dengess » 06 August 2015, 21:38

Jah, ei sobi kvaliteetseks fotoks :cry: , vaid võiks sobib algajale õppeks? Pildistan kuu ja muud lihtsamad asjad. :mrgreen:
dengess
 
Postitusi: 11
Liitunud: 04 Aprill 2014, 05:27
Asukoht: Tallinn

Re: Milline teleskoop algajale piltnikule?

PostitusPostitas jupats » 24 September 2015, 10:13

Pursui kirjutas:Pean kohe su indu jahutama... Et mingigi arvestav pilt välja tuleks, on vaja alustada korralikust monteeringust. See on A ja O
Fotokas on seal enam-vähem viienda järguline. Ning planeete pildistatakse veebikaameraga, stäkkidees paremad kaadrid ´üksteise otsa.
Ja torude hinnad algavad... no ma ei tea, maitse asi, aga alla 700 vist midagi rahuldavat ei saa.
Kui inglise keelt valdad, siis googelda jne. Ka siin foorumis saad üht-teis kõrva taha panna.
Ma arvan, et alumise pilditasemeks on vaja hunnik aega, närve ja raha... Noh mingi 2,5K € filtrite ja juttudega tuleb selline pilt lõpuks ära. Oleksid riigi parimaid astrofotograafe... :lol:
Astrofotograafia on muide 1 kallimaid hobisid... :twisted:


Tere kõigile. Tegin kohe siin foorumis omale konto, kui seda postitust nägin. Küsimus lihtne, mille ime pärast peaks keegi veebikaamerat sellisteks asjadeks kasutama? Ärge siis kohe näkku lööge :D

EDIT: Ok lugesin ka pisut selle kohta. Tundub, et ainus vabandus on madal hind. Sama vaatan, et ka enamus odavama otsa teleskoopidele on saada adaptereid peegelkaamerate jaoks. Tundub endiselt nagu teleka vaatamine läbi piimaklaasi.
jupats
 
Postitusi: 1
Liitunud: 24 September 2015, 10:09

Re: Milline teleskoop algajale piltnikule?

PostitusPostitas Tõnis » 25 September 2015, 23:18

Veebikaamera planeetide, Kuu ja Päikese jäädvustamiseks:

Ajalooliselt oli hoopis olulisem see, et ca 10+ aastat tagasi olid olemas VÄGA korraliku sensoriga (loe: madala müraga ja väga tundlikud) veebikaamerad, mis CCD-kaameratega võrreldes ei maksnud sisuliselt mitte midagi. Eeskätt Philipsi ToUCam seeria kõige kangemad esindajad, väikeste mööndustega ka Logitechi ja mõne teise tootja parimad veebikaamerad. Lisaks sellele suutsid osad neist kaameratest teha nt. VGA-lahutuse (640x480 pikslit) või ka kuni neli korda suurema lahutusega pilte kiirusega 5-30 kaadrit sekundis. Osasid neist veebikaameraist sai modifitseerida salvestama pilte pakkimata kujul (RAW-formaadis).
Odavate veebikaameratega ei olnud võimalik isegi suures päevavalguses normaalset pilti tekitada, veel vähem oli nendega midagi teha nõrgas valguses ;-)

Kuna planeedid on teleskoopides reeglina üsna väikesed, siis ei ole nende jäädvustamiseks vaja ka väga suure pindalaga sensorit. Nii Kuu kui planeedid on ka enamasti piisavalt heledad, et saada kiirusel 30 kaadrit sekundis hästi säritatud pilte. Veel olulisem on aga see, et lühikeste säriaegadega ( 1/30 .. 1/1000 sekundit) külmutati efektiivselt atmosfääri virvendused, suur kaadrite hulk (1800 kaadrit minutis!) võimaldas aga valida vaid kõige parema kvaliteediga üksikkaadreid ja seejärel neid parimaid liita.

Minu arvates olid veebikaamerad omal ajal ja kirjeldatud kasutusvaldkonnas äärmiselt elegantne ja efekt(iivne) nähtus. Alates 2000-ndate algusest on astronoomiahuvilised teinud väga palju vingeid pilte planeetidest, mis kohati võistlevad oma kvaliteedilt ja informatiivsuselt Hubble'i kosmoseteleskoobi piltidega.

Läks päris mitu aastat kuni hakati tootma spetsiaalseid väga kiireid kaameraid planeetide-Kuu-Päikese jäädvustamiseks. Ma usun, et tänapäeval kasutavad tõsised huvilised kõik just selliseid. Pikslite arvud ja kaadrite kogumise kiirused on omajagu kasvanud, tundlikkused reeglina monokroomsete sensorite tõttu ka mitu korda kõrgemad.

Suhteliselt vastuvõetav (ent tehnoloogilises mõttes igati veebikaamera analoog) on digifotokatega video tegemine. Ma ei ole kursis "seebikarpide" võimekusega, kuid digipeegelkaamerate VGA ... Full HD lahutusega videod on sellises astrofotograafia eriharus täiesti kasutatavad. Suurimaks miinuseks võib tuua vast ainult kadudega pakitud videofailide tekitamist - seal on osa (ja tihti planeetide-Kuu seisukohast olulisemast) infost pakkimise käigus hävitatud, ka paljude kaadrite kokkuliitmine ei taasta seda mida andmetes ei ole.

Aga loomulikult võib passida ka perfektset ilma ja kasutada perfektselt joondatud optikaga teleskoopi perfektselt fokuseeritud kaameraga ning teha üksikpilte. Ka sellisel fotograafial on perspektiiv olemas ning tulemused mitmelgi puhul muljetavaldavad.

Digipeegelkaamera saab põhimõtteliselt ühendada igasuguse teleskoobi fokuseerijasse sellise üleminekutüki (tegelikult enamasti vähemalt kahe) abil, millest üks osa on kaamerale spetsiifilise bajonetiga T-rõngas ja teine tükk on okulaaripessa sobiv T-adapter. Neid on vastavalt nii 1.25" kui 2" fokuseerijate jaoks.
Muide, kuna digipeegelkaamerate sensorid ei ole juba põhimõtteliselt oluliselt tundlikumad korralike veebikaamerate sensoritest, siis kvaliteetse "elava" pildi saamiseks planeetidest võiks kasutada suhteliselt suurt teleskoopi, alates 20 cm avast hakkab looma...
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 19 külalist

cron