GoTo probleem

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas Kuims » 17 Märts 2014, 09:21

Kui asu olla, siis kaasas olnud juhendis polnud midagi põhja poole joondamisest.
Sensorite kalibreerimisest ei räägi juhend midagi.
Samuti ei ole võialust öelda kus poolkeral ma olen. Küsitakse lihtsalt koordinaate.
Juhend ei räägi väga täpselt peaaegu millestki: http://www.skywatcher.com/downloads/AZ% ... SCOPES.pdf


Leidsin uuema versiooni manuaali, kus räägitakse detailsemalt kõigest. Aga kaasas oleva juhtmega ei saa tarkvara uuendada, pean veel RS232 ->USB konverteri soetama.

Ei ole jõudnud veel põhja poole suunatut toruga tähtede otsimist teha. Aga proovin selle niipea ära kui saan.

Kuidas seda niitristiga okulaari inglise keeles nimetatakse? Või kust seda soodsalt saaks?

Kuskilt foorumist kõlas, et astroshop.eu-st on kallis asju osta. Minu arust on kõik kohad suht kallid ja väga suurt hinnavahet ei ole ja kui on, siis sealt ei saadeta Eestisse.

Kust oleks mõistlik ja soodne teleskoobile varustust osta? Või kust teie ostate?
Kuims
 
Postitusi: 5
Liitunud: 20 November 2012, 11:51

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas Kalle1 » 17 Märts 2014, 22:09

Ma olen ostnud omad kaubad teleskoop.eu - st . Kaup tuleb eestisse kohale.
Seda okulaari kutsutakse "cross-hair"
Kalle1
 
Postitusi: 5
Liitunud: 13 November 2013, 12:40

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas drks » 17 Märts 2014, 23:15

Kuims, sinu saadetud juhendis lk 8, punkt 6 räägib üsna täpselt koordinaatide sisestamisest :)
drks
 
Postitusi: 30
Liitunud: 13 Veebruar 2012, 21:38
Asukoht: Pärnu

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas Kuims » 18 Märts 2014, 07:15

Ma täpselt nõnda tegingi kuidas see juhend ütles. Aga seal ei ole juttu sellest, et peaksin teleskoobi toru kuhugi poole suunama.
Püüan selge taeva korral suunamisega teha.
Kuims
 
Postitusi: 5
Liitunud: 20 November 2012, 11:51

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas aivar1 » 22 Märts 2014, 11:27

Tere kõigile,
See on kindlasti asjatu kommentaar aga olen mõned korrad kogemata kuupäeva valesti pannud, sest usakad märgivad seda teistmoodi. Meil üldjuhul kuupäev, kuu, aasta - neil aga kuu, kuupäev, aasta. Panin vales järjekorras ja ei saanud aru mis toimub, monteering sõitis ei tea kuhu. Minul oli selline väike näpukas.

edu
aivar1
 
Postitusi: 39
Liitunud: 29 Jaanuar 2010, 10:44

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas Kuims » 23 Märts 2014, 18:17

Nonii. Peaaegu pilvitu öötaevas seljataga ja põhja suunatud toruga alustamine tehtud. Teleskoop töötas nagu õlitatult.
Ma ei saa aru, miks seda väikest näpukat juhendis kirjas ei olnud.
Installisin ka uue tarkvara ja proovisin teha nii nagu uuem juhend ütleb.Kõik läks hästi. Leiti üles mida otsida kästi. Kuna lapsed olid natuke otsimistoru paigast ära nihutanuid, siis sellega läks pimedas veidi aega. Pimedas ei ole seda risti lihtsalt näha. Peab vist punatäpi muretsema.

Kuupäeva panin ise ka paar korda valesti, kui taipasin, et USAs seda teistmoodi pannakse.
Aga nüüd lõpuks kõik töötab. Tänud kõigile kaasamõtlejaile.
Kuims
 
Postitusi: 5
Liitunud: 20 November 2012, 11:51

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas karla » 07 Aprill 2014, 19:02

Tere.

Ma ka vastne skywatcher mak 127 goto omanik. Alguses oli ka probleeme. Tegin mõned tähelepanekud .

1. Käi võtmega kõik monteering kruvad üle. Hiinlased tihti unustavad kõik kruvid päris hästi kõik kinni keerata.
2. Loodi, loodi ja veel kord loodi. Ära usu pimesi monteeringu mullloodi veendu mingi teise loodiga ka asja loodis olemises.
3. Kasuta kindlat kordinaatide programmi. mina olen kasutanud siiani http://www.satsig.net/maps/lat-long-finder.htm
4. Kui hakkad andmeid sisestama, kella aeg täpselt ise kasutan mobiili appi night sky tool.
5. DAYLIGHT saving on meitele suveaeg . e tänase seisuga peab see yes olema.
6. Kordinaatide sisestamisel tahab skywatcher saada kuju XX.XXX.xxx East ja siis XXX.XXX.xXX North mitte vastu pidi
7. mõistlikum on kasutada 2 star aligmenti. Esimene täht tuleb endal otsida. Ise olen kasutanud sirus (lihtne leida) ja teine vali vabal valikul nt polaris (selle peaks agregaat ise leidma, või nii enam väehm)

Jõudu soovides teine skywatcheri kasutaja.
Skywatcher mak 127, Heq5 pro goto, SW80ED, QHY5L-II.
karla
 
Postitusi: 59
Liitunud: 05 Veebruar 2014, 17:57
Asukoht: Tartu

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas drks » 07 Aprill 2014, 22:15

Olen kasutanud kolme tähe järgi GOTO töösse seadmist (tavaliselt Betelgeuse, Kapella, Prooküon) ja kõik nähtav on vaid nupuvajutuse kaugusel, mida ma kahe tähe järgi seadmisel ei saavutanud, ikka jäi midagi nihkesse. Kolme tähe puhul nägin isegi Andromeda Galaxy ära, mis on praegu üsna madalal ja raskesti tabatav - kahe tähe häälestusega jäi see leidmata.
drks
 
Postitusi: 30
Liitunud: 13 Veebruar 2012, 21:38
Asukoht: Pärnu

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas Tõnis » 08 Aprill 2014, 07:52

Kolme tähe abil joondamine kahe tähe asemel tähendab üsna üheselt suunamistäpsuse kasvu. Kuigi ka kahe tähe abil peaks saama kenasti koordinaadistikud (teleskoobi telgede koordinaadid tõenäoliselt horisontaalsete koordinaatidega) seotud, võiks kolm tähte vähendada vigade mõju. Kui teleskoop võimaldab hiljem vaatluse käigus joondustähti veelgi lisada, peaks suunamistäpsus üha tõusma.

Joondamistähtede valikul on üsna hea reegel - need võiksid üksteisest võimalikult kaugel olla. Kahjuks mõnes juhtimissüsteemis ei ole nt. meil hästi leitav Põhjanael sageli lubatud tähtede nimekirjas (vt. teleskoobi manuaali või joondamistähtede nimekirja). Kui valida tähed nii nagu drks kirjeldas, siis tekib põhimõtteline probleem - nende jaotus asimuudis/otsetõusus ei kata kuigi suurt nurka, ka käändes on Betelgeuse ja Kapella vahel mitte kuigi suur nurk. Lõunakaares saab küll suunamise mõistliku täpsusega tööle, kuid nt. ida- või läänekaares on suure tõenäosusega kõike muud kui hea.

Mina oleksin märtsis ja ka praegu teinud näiteks sellise valiku: Prooküon või Siirius, Arktuurus ja gamma Kassiopeia (W-kujulise tähtkuju keskmine täht). Need on üksteisest piisavalt kaugel, samas hästi leitavad
(vt. tähistaeva kaarti märtsikuu ülevaatest http://www.astronoomia.ee/vaatleja/6883/martsitaevas-2014/).

Muide, joondamistähtede paika panemisel tuleks võimalikult hoolikas olla. Kui ei ole kasutada niitristiga okulaari (mille risti peale tuleks ka täht TÄPSELT ajada), siis vähemalt kasutada lõplikuks joondustähe asukoha kinnitamiseks võimalikult suure suurendusega okulaari. Parema nähtavuse huvides võib tähte ka õige pisut fookusest välja keerata. Kui nüüd kasutada üksteisest kaugel asuvaid tähti, siis see koos võimalikult täpse tähtede abil joondamisega võiks vähendada suunamisvigasid sedavõrd, et teleskoop sõidab suvalises taeva osas (peaaegu) täpselt objektile. Väikese suurendusega okulaari vaatevälja võiks otsitav ikka mahtuda.

Kostus keeruline? ;-) Tegelikult võtab paar minutit enam aega, kuid hoiab vaatlemise ajal kõvasti aega ja närve kokku :-)
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas drks » 08 Aprill 2014, 19:55

Aitäh, Tõnis, Sinu arutelusid on alati väga hea ja hariv lugeda.
Olen kasutanud ühe tähena ka Arktuurust, Põhjanaela ja aeg-ajalt Spiikat, eelmises kirjutises nimetatud tähti kasutasin tõepoolest eelkõige lõuna-edela suuna vaatlemiseks. Nüüd, kui Saturn on juba võrdlemisi varakult nähtav on Arktuuruse ühe tähena kasutamisest GoTo täpsuse saavutamisel väga palju abi olnud.
drks
 
Postitusi: 30
Liitunud: 13 Veebruar 2012, 21:38
Asukoht: Pärnu

Eelmine

Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 14 külalist

cron