Küsiks monteeringutest

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Küsiks monteeringutest

PostitusPostitas Jux » 01 Oktoober 2013, 13:54

Tahaksin siis tulevikus endale kompaktset teleskoopi osta, mis siiski pakub võimalikult palju vaatamislusti ja miks mitte ka pildistamise võimalust. Arvan, et mingi odavam Maksutov tüüpi teleskoop oleks sobivaim.

Kuna seni on mul kogemus vaid Dobsoni monteeringuga, siis sooviks alustada hoopis sellest otsast. Ei ole suutnud algajatele mõeldud monteeringuid tutvustavaid materjale väga leida, seega küsiksin siit natuke infot. Head viited on ka teretulnud.

Esialgu tahaksin teada järgmist:
- mis vahet on ekvatoriaalse ja Alt-Az tüüpi monteeringuga. Kummaga on mugavam toimetada. On olemas veel mingi kahvel monteering?
- GoTo süsteem. Kas see vajab eraldi kaasas tassitavat akut? Kui aku läbi saab, on seda võimalik ilma elektrita kasutada? Soov oleks.
- kas eri firmade monteeringut saab kasutada erinevate teleskoopidega? Standartne kinnitus?
- kas monteeringute juures on hiljuti mingit tehnoloogilist läbimurret toimunud? Smartphones, bluetooth juhtimine, jms?
- mis veel monteeringute puhul tähtis on?

Mida ütlete Meade LXD75 ja Meade LX80 kohta? On need sellised, mida ühele mugavust eelistavale kasutajale soovitada võiks?

Kui ma vaatan 2013 auhinna võitjaid, siis jääb silma Celestron NexStar 6 SE Telescope. Mis on selle kohta arvamused - monteeringu osas kui ka terviku komplektina. Mis veel imelik tundb on see, et sama toode on ka 2008 müügil olnud - kas 2013 versioon omab mingeid täiendusi?
Jux
 
Postitusi: 22
Liitunud: 25 August 2009, 11:01

Re: Küsiks monteeringutest

PostitusPostitas Jux » 01 Oktoober 2013, 15:14

Uhh, nagu ikka - natukene uurides leiab seda infot küll, kuid siiski on erinevad arvamused teretulnud.

Tundub, et soovin just ekvatoriaalset monteeringut, et oleks lihtne hoida "liikuvaid" objekte vaateväljas ning oleks võimalik ka neid pildistada. Loodusvaatlust õnnestub ju sellega kah teha, eks? Kuigi vist ebamugavamalt.

Silma hakkas Skywatcher Skymax 127 teleskoop. Tundub hea kompaktne ning loodetavasti ka piisavalt kasutatav?
Monteeringuks pakutakse sellele EQ3-2. Kuidas te sellist komplekti kommenteeriksite?
http://www.firstlightoptics.com/maksuto ... eq3-2.html

Ise kardan, et alumiiniumist tripod on äkki natuke nõrgavõitu? Samas kerge tassida?

Ja sellel puudub GoTo süteem. Seda saab vast juurde panna?
Jux
 
Postitusi: 22
Liitunud: 25 August 2009, 11:01

Re: Küsiks monteeringutest

PostitusPostitas tsaptsap » 21 Oktoober 2014, 15:04

hästi see robotite rünnak siin ei lõpe. Lõpuks on mõnel kasutajal ussid arvutis.
tsaptsap
 
Postitusi: 47
Liitunud: 17 Oktoober 2013, 18:03
Asukoht: Tartu

Re: Küsiks monteeringutest

PostitusPostitas karla » 08 November 2014, 09:55

Terivitused, proovin su küsimustele vastata oma vaatnenurgast,


- mis vahet on ekvatoriaalse ja Alt-Az tüüpi monteeringuga. Kummaga on mugavam toimetada. On olemas veel mingi kahvel monteering?
---Alt-Az on lihtsam käsitleda ,kuid kui vähegi on huvi fotograafia suunal siis GEM on sinu õige valik.

- GoTo süsteem. Kas see vajab eraldi kaasas tassitavat akut? Kui aku läbi saab, on seda võimalik ilma elektrita kasutada? Soov oleks.
----GOTO monteeringud vajavad toidet. Mõnikord on tavalised AA patareid (kehva varjant) need saavad lihtsalt tühjaks kiiresti ja lõpupoole on tunda ,et monteering ei käi nagu peab. Saab ka adapteriga otse vooluvõrgust toidet võtta ,kuid parim oleks aku soetada. Kui rahapeale tige ei ole saab osta spets koos kellade viledega aga mina nt kasutan 38aH geelakut, mis pole mind veel kunagi hätta jätnud.
Elektrita saab kasutada osasid. Minu Skywatcher AZ GOTOd (esimest jalga) ei saanud ilma toiteta liigutada. HEQ5 prod saab küll.

- kas eri firmade monteeringut saab kasutada erinevate teleskoopidega? Standartne kinnitus?
Jah saab, kuid mõnikord on mõningad erinevused ja on vaja miskit üleminekut.

- kas monteeringute juures on hiljuti mingit tehnoloogilist läbimurret toimunud? Smartphones, bluetooth juhtimine, jms?
:)) sa ei taha kasutada neist ühtegi oleme ausad. Kui sa GOTO muretsed juhid sa seda käsipuldist või/ja arvutikaudu.

- mis veel monteeringute puhul tähtis on?
Stabiilsus, kaal, payload.
Stabiilsus peab olema hea , muidu on piltide tegemine õudusunenägu. Visuaalne vaatlemine on ka hoopis teisest klassist ,kui monteering on heast puust tehtud.
Vaata monteeringu kaalu. Kui ta väga kerge on poe ta stabiilne, kui ta liialt raske on on keeruline teda transportida. Tõde on kuskil seal vahel.
Vaata, kui rasket toru monteering kannab. fotograafia heaks võta max payload ja sellest 1/3 arva maha.
Soe soovitus on , kui plaanis pilte tegema hakata pane monteeringusse kõige suurem panus.

Skywatcher 127 mak. Ma ise kasutan seda toru hetkel. See on mu esimene toru ja olude sunnil kasutan seda ka praegu.
Tegu ei ole hea toruga fotograafiaks. Ta on mega aeglane F12. DSOde pildistamiseks pole ta parim lahend.

Isa alustasin selle samased skywatcher 127 mak AZ goto monteeringuga. Kõik oli tore kunini ma avasasin, et võiks pilti ka teha. Umbes poole aasta pärast hakkasin tuhnima foorumites ja plaanima uut jalga. Lõpuks otsustasin HEQ5 Pro muretseda. Siiani olen väga rahul sellega. Esialgne investeering oli küll mõõdukas aga asi on seda väärt. Iga vaatlussessioon kinnitab seda. :)
Skywatcher mak 127, Heq5 pro goto, SW80ED, QHY5L-II.
karla
 
Postitusi: 59
Liitunud: 05 Veebruar 2014, 17:57
Asukoht: Tartu


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 14 külalist

cron