GoTo probleem

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

GoTo probleem

PostitusPostitas handosini » 11 Märts 2012, 21:42

Mul on Celestroni 127 mak teleskoobil GoTo ehk komputeriseeritud otsing. Olen proovinud erinevaid alignment võimalusi (1 planeet, 2 tähte), aga tulemus on ikka päris ebatäpne.
Näiteks kui anda käsklus leida Kuu, siis Kuu vaatevälja ei mahu isegi 25 mm okulaariga (rääkimata siis tähtedest)

Mul pole ka kogemusi kui täpselt ideaalis GoTo objektid üles leiab. Aga eeldan, et ikka peaks täpsem olema.

Sisestada on vaja ajavöönd, kellaaeg, kuupäev ja koordinaadid. Omast arust panen kõik õigesti, aga otsing pole ikka täpne. Ei tea mis viga võib olla?
handosini
 
Postitusi: 12
Liitunud: 05 Veebruar 2012, 12:04
Asukoht: Tallinn, Nõmme

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas mart » 11 Märts 2012, 22:18

1) Ära kasuta planeete
2) Kasuta enamat, kui kahe tähte
3) kas monteering on loodis?
4) Kui täpne oli su algne polaarjoondus?
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas Tõnis » 11 Märts 2012, 22:51

Ma ei ole küll Celestroni teleskoopidega kokku puutunud, kuid Meade karbist võetud GoTo teleskoobid annavad _reeglina_ üsna sama tulemuse.
Paremaks tulemuseks on reeglina vaja kahte asja - sensorite kalibreerimist ning ajamite treenimist. Arvatavasti on ka Celestroni teleskoopidel selline võimalus olemas. Kui manuaalist kohe ei leia, küsi Googlest a'la "celestron 127 goto training" vmt. Ühe sinu kogemust kirjeldava viite sain kah: http://inksmithy.co.uk/05-2011/astronomy/from-unboxing-to-first-light-celestron-nexstar-127slt-maksutov-cassegrain/
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas Tõnis » 11 Märts 2012, 23:50

Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas vtl » 13 Märts 2012, 01:03

Mul on Celestroni CG-5 GT ja sellega saab küll üsna täpse tulemuse. Eeldus on aga selline, et:
a) monteering peab olema korralikult loodis;
b) polaarjoondamine peab olema väga täpne.

Kui monteeringul ei ole oma polaarskoopi, siis tuleks see hankida, sest teleskoobi (otsijaga) tehtud joondamine ei pruugi olla täpne (teleskoobi telg ei pruugi olla ideaalselt paralleelne monteeringu omaga). Alles pärast seda, kui monteering on joondatud, tuleb toru tähtede järgi ära kalibreerida, alustades põhjanaelast.

Piisab väga kergest müksust monteeringu jala pihta või torule toetamisest, et kalibreering ära rikkuda.
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas Tõnis » 13 Märts 2012, 08:28

CG-5 GT on ju tavaline ekvaatoriline monteering, su kirjeldatu käib tõesti nende kohta päris kenasti. Tegelikult teeksin mina sellised sammud: teleskoop loodi, polaarpikksilmaga telg jämedalt paika (kuigi visuaalseks vaatlemiseks on sellest täpsusest küll ja rohkem!).
Seejärel teleskoobile NIITRISTIGA okulaariga võimalikult suur suurendus (võib vabalt olla tunduvalt suurem maksimaalsest mõistlikust suurendusest) ja teha tähtede triivimise põhjal telje täppisjoondamine. Mida suurem on selles protsessis suurendus, seda kiiremini saab telje paika. Noh, aega läheb ikka.. pool tundi näiteks.

Asimutaalsete GOTO monteeringutega on asi natukene lihtsam, sageli saavad nad (eriti just kallimad) üsna hästi aru, kui palju ja kuidas alus kaldus on. Panna sinna üks-kaks tähte juurde ja tulemus peaks olema rahuldav suunamine. Küll oleks täpseks joondamiseks vaja ka selliste monteeringute korral niitristiga okulaari, sest joondamiste põhjal arvutatud suunamisalgoritmi täpsus sõltub kriitiliselt tähtede tsentreerimisest.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas mart » 13 Märts 2012, 11:56

Üks mõte veel. Esimese 2 tähe leidmisel, ole ikka väga kindel, et sa mööda ei pannud. :)
Proovi valida mõni üksik ja võimalikult hele täht ning veendu, et see okulaarist paistan ikka see valitud täht.
Esimese tähe leidmiseks kasuta väikest suurendust (ehk suur nähtav ala, >25mm?)
Kui esimene täht on enam vähem okulaari keskel, tõsta suurendust (10 mm okulaar) ja nüüd aja see täht paika.
Kui teise tähe puhul ei jää see peale GoTo käivitamist vaatevälja, võta appi madala suurendusega okulaar, aja täht keskele, vaheta lühema okulaari vastu jne. 3 jne peaks juba päris täpsed olema.

CG-5 ASGT puhul on polaarjoondamine aga väga mugavaks tehtud.
Polaarjoondamise saab teha ilma, et sa isegi näeks Polarist
1) pannes statiivi, monteeringu püti, suunad see Põhja, nagu ikka
2) teed 2+4 tähega GoTo seadistamise
3) valid menüüst "Polar Alignment"
4) jälgi juhiseid (ehk loe manuaali)
5) peale Ra ja Dec kruvide kruttimist on polaarjoondamine tehtud.

Ma teen seda aegajalt, sest Põhjanaela ma oma "observatooriumist" ei näe.
Aga sellega pole mõtet väga vaeva näha, kui GoTo on paigas. Ülitäpne polaarjoondamine on vajalik vaid pildistamiseks.

CG-5 ja Celestroni 127 ( 127 osas võin ka eksida) on muide uus tarkvara väljas. http://www.celestron.com/c3/downloads.php See jupp tarkvara on vaid vahend, uuenduste tegemiseks. Raua uuenduse laeb ta ise alla.
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas handosini » 13 Märts 2012, 17:34

Aitäh!
Kui lugeda kasutusjuhendit, siis jääb mulje et paari minutiga on kõik valmis ja asi töötab nagu kellavärk!
Aga nii see muidugi ei ole.
Ma avastasin eile Marsi järgi häälestades sellise huvitava asja, et kui ma panin kella ca 30 min valeks (taha), siis muutus GoTo täpsemaks.
Proovin tsentreerimist täpsemaks ajada, 9mm okulaar on juba päris nõudlik. Ma ise kahtlustan, et äkki olen veel mingite seadetega puusse pannud, kontrollin veel üle.
handosini
 
Postitusi: 12
Liitunud: 05 Veebruar 2012, 12:04
Asukoht: Tallinn, Nõmme

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas mart » 13 Märts 2012, 21:06

handosini kirjutas:Aitäh!
...
Ma avastasin eile Marsi järgi häälestades sellise huvitava asja, et kui


Veelkord: ÄRA KASUTA PLANEETE :)
... 11 Märts 2012, 22:18
1) Ära kasuta planeete
...
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas handosini » 14 Märts 2012, 12:43

Tunnistan pattu, et proovisin taas planeediga.
Aga siiski: paistab olevat mingi seadistuse viga. Kui ma sisestasin hoopis vale ajavööndi, siis läks pea-aegu täpseks.
Asi pole üldse peenhäälestuses, vaid kogu värk on ca 10 kraadi nihkes.
handosini
 
Postitusi: 12
Liitunud: 05 Veebruar 2012, 12:04
Asukoht: Tallinn, Nõmme

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas mart » 14 Märts 2012, 15:19

Mis ajavöötmesse sa selle monteeringu panid ja mis on su koordinaadid?
Äkki sa paned paari reaga kirja, kuidas sa seda GoTo'd häälestada. Alusta monteeringu/statiivi joondamisest.
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas Tõnis » 14 Märts 2012, 23:38

Vale ajavöönd paneb suunamise automaatselt 15 kraadi mööda ;-)
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas handosini » 16 Märts 2012, 19:04

Ütlen ära,et mul ei ole ekvatoriaalne monteering.Mul on sama kahvelmonteering nagu sellel pildil (Tõnise viitest võetud):
Manused
monteering.jpg
(260.35 KB) Alla laetud 3038 korda
handosini
 
Postitusi: 12
Liitunud: 05 Veebruar 2012, 12:04
Asukoht: Tallinn, Nõmme

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas Tõnis » 17 Märts 2012, 07:58

Kui sa pead oma asukoha ja kellaaja käsitsi seadistama, siis suhtu täpsusesse täie tõsidusega. Vale kellaaeg on kõige suurema mõjuga, kuid pikkuskraadi viga annab sama tulemuse. Kellaaeg võiks paari sekundi täpsusega õige olla...
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas vtl » 17 Märts 2012, 10:07

Tõnis kirjutas:Kellaaeg võiks paari sekundi täpsusega õige olla...


Kui vale ajavöönd (1h) paneb suunamise 15 kraadi mööda, siis 1 minut paneb suunamise 15/60=0.25 kraadi mööda.
Kuu on 0.5 nurgakraadi, ehk 1 minut vale kella = pool kuud?
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas handosini » 17 Märts 2012, 11:28

mart kirjutas:Mis ajavöötmesse sa selle monteeringu panid ja mis on su koordinaadid?
Äkki sa paned paari reaga kirja, kuidas sa seda GoTo'd häälestada. Alusta monteeringu/statiivi joondamisest.


Ma ei joondanud üldse.
Alguses sättisin monteeringu loodi.

Siis alustasin goto häälestamist.Kõige esimene asi mida mu goto küsib on"Select Method".
Valikutes on: SkyAlign(kolm suvalist heletat tähte),AUTO Two Star,Two Star Align,One Star Align,EQ North Align,EQ South Align ja Solar Sys.Align.

Siis küsib kordinaate ja aega.Kordinaadid ,mida ma sisestasin on: 24-41´05" E pikkuskraadi ja 59-23´04" N laiuskraadi.

Siis küsib "Select One".Valikutes on:Dayligth Saving,Standard Time.Olen arusaanud ,et Dayligth Saving tähendab suveaega ja Standard Time talveaega,niisis olen valinud: Standard Time.

Edasi küsib Select TimeZone.Valida on Zone 1 kuni 12,Zone -1 kuni -12,Universal Time.Olen valinud Zone 2.

Siis küsib kuupäeva.
Pärast seda tulebki mingi objekti peale minna ja vajutada ENTER ja ALIGN... valmis! :D
handosini
 
Postitusi: 12
Liitunud: 05 Veebruar 2012, 12:04
Asukoht: Tallinn, Nõmme

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas Kuims » 14 Märts 2014, 13:35

Tere!
Sama probleem mis teema algatajalgi.
Teleskoobiks Skywatcher Maksutov telescope MC 127/1500 SkyMax BD AZ-S GoTo .
1. Sisestan koordinaadid (leidsin maa-ameti kaardirakendusest)
2. Sisestan kuupäeva
3. Sisestan kellaaja
4. Sisestan ajatsooni +2
5. Valik 1, 2 või 3 tähe järgi jooindamine. Valisin 2 tähe järgi.

Otsisin tähed üles ja proovisin siis leida kuud. Teleskoop suunas ennast alla horisondi maapinna poole kuniks läks vastu raami ja pidin otsimise katkestama. Kuu paistis samal ajal kõrgel taevas. Siis tahtsin jupiteri otsida, kuid teleskoop ütles, et see asub allpool horisonti, kuigi tegelikkuses helendas üleval tavas. Siis proovisn vist mingit muud tähte vaadata, millepeale teleskoop käskis kontrollida kas ma olen õiges ajas ja piirkonnas.

Siis hakkasin lihtsalt teleskoopi käsitsi suunama objektide peale, et neid näha, siis nägin jupiteri ilusti ära. Kuid automaatselt ei toimunud midagi.

Versioon teleskoobil on 3.28. Mõtlesin seda uuendada, kuid kaasasoleva kaabliga seda kahjuks teha ei saa, kuna arvutil puudub vastav ots.



Kas keegi saab aidata seadistamisega?
Kuims
 
Postitusi: 5
Liitunud: 20 November 2012, 11:51

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas Tõnis » 14 Märts 2014, 22:25

Kas sellel sinu teleskoobil sensoreid saab kalibreerida? Manuaal ütleb seda. Kui jah, siis võiks esimeseks asjaks olla nt. kompassi kalibreerimine. Ka mootorite kalibratsioon ei teeks paha.
Kas manuaal nõuab monteeringu mingil spetsiifilisel viisil paigutamist (nt. nagu (suurematel?) Meadedel - teleskoop vaataks alguses põhja ning ühenduspesadega konsool võimalikult lõunasse)?
Kas sa asud mingi suuremat metallist objekti läheduses (kui monteeringus on kompass, siis see võib hakata _väga_ valesti näitama)?
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas drks » 15 Märts 2014, 21:20

1. Sisestan koordinaadid (leidsin maa-ameti kaardirakendusest)
....
Sinu probleem viitab minu arvates sellele, et sa ei öelnud GoTo-le, et oled põhja poolkeral.
drks
 
Postitusi: 30
Liitunud: 13 Veebruar 2012, 21:38
Asukoht: Pärnu

Re: GoTo probleem

PostitusPostitas Kalle1 » 16 Märts 2014, 18:11

Tere.
Enda perele ( ja ka lähematele tuttavatele muidugi nautimiseks) soetasin Meade SC 8" ACF . Igati kenasti saab joondatud. Seni pole veel mootoreid - sensoreid võimlema pannudki.
Käitun nii : mul on esialgu ajutine loodis alus hoovis ( et ei peaks koguaeg loodima ). Teleskoop sellele ja toru põhja suunda silma järgi ja toru horisontaali ka. Siis võtan kahe tähe järgi joondamise. Tähtis ongi et ikka õiget tähte püüad . Minu oma algul ei tunnistanud Kapellat millegipärast. Ja alul suurem vaateväli ehk väiksem suurendus. Kui kindel täpp enamvähem keskel, siis niitristiga okulaar ja asi täpselt keskele ja kinnitus "Enter" vajutada. Siis ta arvutab ja küsib teist tähte. Sama protseduur. Peale teist enterit arvutab ja ütleb , et kas ok või ei. On saanud paika küll.
Viimati vaatlesin lausa galaktikaid mida varem mitmeid kordi otsisin. Galaktikavaatlemise edule võis kaasa aidata ka suurem suurendus , sain nimelt uue okulaari. Kuid, mõju avaldab juba näiteks raskema okulaari vastu vahetus , siis peaks kindlasti toru ka balanssida saama vastukaaluga. Ise ehitasin tavalise sahtli kuullaagritega siinide baasil nihutatava raskuse koos fiksaatoriga. See on hea, sest kui okulaari vahetad siis kipub täiesti märgatav nihe sisse tekkima. Rääkimata, et ilmselt kurnab balanssimata toru ka mootorite ülekandeid.

Vabandust , unustasin- algselt ta küsib ka kellaaega. M apole seda isegi vist minuti täpsusega sisestanud, kuid usun ta võtabki satelliidilt õige aja.
Kalle1
 
Postitusi: 5
Liitunud: 13 November 2013, 12:40

Järgmine

Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 12 külalist

cron