8x40 binokkel ja Andromeeda galaktika

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

8x40 binokkel ja Andromeeda galaktika

PostitusPostitas Tarmo Tanilsoo » 13 September 2006, 17:32

Tere!

Vanus veeres mul nädala eest 17-le ja sain sellise sünnipäevakingi, nagu 8x40 binokkel. Ma olen sellega tähti vaadanud ning väga hea on vaadata(kell 21:30 õhtul on pea kohal vaadates korraga vaateväljas oma 100 tähte korraga), Kuul on kraatrid väga selgelt näha nii, et loe või kraatrid kokku :)

Aga küsimus tekkis mul objekti suhtes, mida ma juba 3 aastat olen näha tahtnud. Kas sellise binokliga on võimalik näha Andromeeda galaktikat? Ehk oskate mainida mõnda heledat tähte, mille juurest binokliga otsima hakata saaks?
Tarmo Tanilsoo
 
Postitusi: 26
Liitunud: 03 September 2006, 11:26

Re: 8x40 binokkel ja Andromeeda galaktika

PostitusPostitas anonymous » 14 September 2006, 00:06

Kui õigel ajal õiges kohast otsida näeb ka M31-te ka paljasilmaga.
Binokliga näeb vähe suurema udulaiguna, uuri ja lehitse taevakaarte.
Leia taevast üles suur ruut (andromeeda ruut) mis asub praegu sügiseti peale südaööd lõunataevas.

No minagi sain nüüd selle uues kuues "Vaatleja" ära uudistatud ja lisan katsetusena ka esimese post siia.
anonymous
 

Re: 8x40 binokkel ja Andromeeda galaktika

PostitusPostitas Tõnis » 14 September 2006, 12:42

Saab ikka vaadata. Igasuguste uduste või lihtsalt nõrkade/väikese objektide puhul on suur abi statiivist, millele binokkel kinnitada. Mida suurem on binokli suurendus, seda rohkem on statiivi vaja. Statiiv võib olla tavaline fotostatiiv, eriti mugav on see siis, kui binoklile on sobiv keermega auk külge ehitatud. Loomulikult saab sobiva abivahendi ka ise valmis ehitada, see ei olegi nii keeruline. Hädapäraselt võib ju binokli ka vastu puud või majanurka vms. toetada.

Teine oluline muutuja on valgusreostus. Kui taevas on valge, ei ole galaktikate puhul abi ka kõige paremast binoklist või suurema apertuuriga teleskoobist.
1999. aaastal Ungaris Balatoni lähistel, ööl enne täielikku päikesevarjutust oli fantastilise läbipaistvusega öö, millele lisandus väga pime taevas. Seal tundus, et M31 on tõepoolest galaktika - spiraalharud olid aimatavad ja puha. Galaktika ise oli ka ligi poole vaatevälja suurune..
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: 8x40 binokkel ja Andromeeda galaktika

PostitusPostitas Birddog » 17 September 2006, 22:33

Millise riistapuuga sa täpsemni tookord vaatlesid: Minu 8" on Andromeeda spiraal pigem aimatav kui otseselt vaadeldav, samas vaatlen küllaltki tõsise valgusreostusega platsil tartu linna piiril.
Birddog
 

Re: 8x40 binokkel ja Andromeeda galaktika

PostitusPostitas Mihkel Vaigla » 20 September 2006, 16:07

Mina olen vaadanud korduvalt 12x50 binokliga, näeb hästi. Arvestades, et pimeda taeva korral on seda võimalik ka silmaga näha, ei tohiks sinu binokliga küll erilist probleemi olla. Binokliga meeldib mulle veel vaadata Plejaade ja udusid orioni tähtkujus.
Mihkel Vaigla
 
Postitusi: 2
Liitunud: 01 September 2006, 23:12

Re: 8x40 binokkel ja Andromeeda galaktika

PostitusPostitas Tarmo Tanilsoo » 27 September 2006, 14:30

Paari nädala eest üsna pärsat siia kirjutamist õnnestuski mul teda näha.
Tarmo Tanilsoo
 
Postitusi: 26
Liitunud: 03 September 2006, 11:26

Re: 8x40 binokkel ja Andromeeda galaktika

PostitusPostitas algaja8 » 27 Detsember 2011, 16:22

Mul on 10x50 binokkel.Olen proovinud Andromeeda galaktikat vaadelda.Kasutasin on stellariumi ja Google sky mapi,aga Andromeeda galaktiket ei näainud. Otsisin taevas Andromeeda galaktikat tähelepanelikult, kuid seal, kus ta olema pidi, nägin lihtsalt musta tühjust, fookusseerimine ka ei õnnestunud. Kuidas õnnestuks seda näha?
Celestron Nexstar 127 slt
10x50 binokkel
10x25 binokkel
algaja8
 
Postitusi: 129
Liitunud: 08 Oktoober 2011, 08:39
Asukoht: Tallinn,Nõmme.

Re: 8x40 binokkel ja Andromeeda galaktika

PostitusPostitas mart » 28 Detsember 2011, 11:11

algaja8 kirjutas:Mul on 10x50 binokkel.Olen proovinud Andromeeda galaktikat vaadelda.Kasutasin on stellariumi ja Google sky mapi,aga Andromeeda galaktiket ei näainud. Otsisin taevas Andromeeda galaktikat tähelepanelikult, kuid seal, kus ta olema pidi, nägin lihtsalt musta tühjust, fookusseerimine ka ei õnnestunud. Kuidas õnnestuks seda näha?


Järelikult ei jõudnud sa õigesse kohta. :)

Aja binokkel mõne heleda tähe/planeedi peal fookusesse ja siis ei ole seda vaja rohkem väga näppida.
Kui sa leiad üles neljast tähest, Almaak, Mirach (tuntakse ka: Merach; Mirac; Mirak; Al Mizar nimega), Delta (δ) Andromeda ja Alpheratz koosneva "hokikepi" (kollane peenike joon), siis oled sa peaaegu et kohal.
Vaata, et sa ei aja δ And segi Alpheratz'iga (erinevad nimed: Alpherat; Sirrah; Sirah). Siis moodustub sulle tunduvalt pikema labaga hokilepp ja sa hakkad Andromedat (M31) valest kohast otsima.

"Hokikepi" varre keskmine (no tere-tere astronoomia... :lol: ) täht on punane hiid Mirach. Sellelt liigu nüüd mööda punast joont veel veidi "edasi" ja sa leiad (μ Andromedae). Jätka samas suunas liikumist, umbes sama palju veel ja sa oledki kohal.

andromeda_kaart.png
NB! See kaart on tehtud 28.11.2011 ja ilmakaared ei kehti tesistel kuupäevadel/kellaaegadel. Jupiteri asukoht muutub.
andromeda_kaart.png (161.27 KB) Vaadatud 35205 korda

Anna teada, kas oli abiks. Kui midagi jääb segaseks, siis küsi.
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53

Re: 8x40 binokkel ja Andromeeda galaktika

PostitusPostitas algaja8 » 29 Detsember 2011, 18:54

Aitäh kaardi ja seletuse eest, siis kui järgmine selge öö on siis proovin uuesti vaadelda.
Celestron Nexstar 127 slt
10x50 binokkel
10x25 binokkel
algaja8
 
Postitusi: 129
Liitunud: 08 Oktoober 2011, 08:39
Asukoht: Tallinn,Nõmme.


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 17 külalist

cron