Galileoskoop - mida sellest arvata?

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Galileoskoop - mida sellest arvata?

PostitusPostitas Tõnis » 29 Detsember 2009, 23:02

Kas Galileoskoobi omanikud on juba valmis oma kogemusi ja kommentaare jagama?

Kui pisiteleskoop ei ole veel kokku pandud, siis galileoskoobi müüjate põhjalikuma juhendi maakeelse tõlke abil võiks seda pisut lihtsam teha olla kui kaasatuleva infolehe abil. Juhendi leiate selle postituse manusest.
Manused
galileoskoobi_juhend.pdf
Galileoskoobi eestikeelne kokkupanemise juhend
(458.05 KB) Alla laetud 1867 korda
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Galileoskoop - mida sellest arvata?

PostitusPostitas elka » 30 Detsember 2009, 21:20

Tellisin alles nüüd, kui kätte saan jagan muljeid.
elka
 
Postitusi: 21
Liitunud: 01 Juuli 2009, 21:47

Re: Galileoskoop - mida sellest arvata?

PostitusPostitas l6hmus » 03 Jaanuar 2010, 12:04

Sain detsembri alguses kätte. Päris huvitav toru. Kokku panemine ei olnud keeruline, objektiivide kokkupanek vast kõige rohkem. Vaadelda ei ole väga veel jõudnud, kuid esimesed muljed olid positiivsed. Põhiokulaariga on pilt väga selge. Täpne fokuseerimine on natukene keeruline, kuna ei ole "nuppu" millest fokuseerija toru keerata, ning selle käik ei ole just kõige sujuvam.
Esialgu arvasin, et ei saanud Galileo okulaari õigesti kokku, kuid nüüd seda eestikeelset juhendit lugedes paistab, et selle vaateväli ja kujutis ongi sellised ;) .
Ehk on keegi ka juba tähti jõudnud Galileoskoobiga vaadelda ja saab anda hinnangut toru suutlikkusele?
l6hmus
 
Postitusi: 55
Liitunud: 03 September 2006, 20:35
Asukoht: Tartu

Re: Galileoskoop - mida sellest arvata?

PostitusPostitas janimi » 22 Jaanuar 2010, 15:10

Ma arvan, et see oli parim 240 EEK mis ma olen viimasel ajal kulutanud. :)
Mul pole kunagi varem teleskoopi olnud, seega võib mu arvustus olla veidi emotsionaalne. Astronoomiast ei tea ma midagi ja teleskoopidest ka mitte.
Paar päeva tagasi sain lõpuks Kuud vaadata. VAU! Pildi teravaks saamine vajab veidi harjutamist aga kui toru õrnalt keerates edasi-tagasi liigutada, saab pildi kiirelt paika.
Kuul näeb ka väga "pisikesi" kraatreid ja isegi mäge ühe keskel. Mõned nädalad tagasi, kui oli paar selgemat ööd, proovisin ka Marssi vaadata. Ütleme nii, et see vajas aktiivset fantaasiat. :)
Nagu ma olen aru saanud, siis 50 mm teleskoobi eest 240 EEK on ikka sajandi diil. Ma ei usu, et 70 mm ja 3000 EEK maksev toru mulle kordades paremat pilti näitab. Kindlasti on need aga mugavamad kasutada.
Pika jutu lühike mõte. Kui sa tahad vaadata Kuud, Marssi ja Jupiteri siis see teleskoop on igat senti väärt investeering. Suurepärane kingitus algajale.
janimi
 
Postitusi: 19
Liitunud: 22 Jaanuar 2010, 14:36

Re: Galileoskoop - mida sellest arvata?

PostitusPostitas janimi » 22 Jaanuar 2010, 17:17

Tegin Galileoskoobiga paar pilti kah.
Kuna mul pole kaamerat millegiga teleskoobi külge kinnitada, pidin ma seda käes hoidma :)

img2554kuu001.jpg
(68 KB) Alla laetud 2342 korda

http://img710.imageshack.us/img710/4416/img2554kuu001.jpg

Silmaga vaadates on pilt selge ja terav.
janimi
 
Postitusi: 19
Liitunud: 22 Jaanuar 2010, 14:36

Re: Galileoskoop - mida sellest arvata?

PostitusPostitas kallekusta » 24 Jaanuar 2010, 23:29

janimi kirjutas:Ma arvan, et see oli parim 240 EEK mis ma olen viimasel ajal kulutanud. :)

Loen, et reeglite järgi maksab teleskoop $30 + $25 reisu eest. Või olen millestki valesti aru saanud?
Teadmiseks teistele ostuhuvilistele. Galileoskoopi müüakse:
http://www.galileoscope.org/gs
kallekusta
 
Postitusi: 2
Liitunud: 11 Detsember 2009, 14:08
Asukoht: Nõmme

Re: Galileoskoop - mida sellest arvata?

PostitusPostitas janimi » 25 Jaanuar 2010, 15:45

12 jaanuar tõsteti hinda. Kampaania alguses oli see kõvasti odavam.
janimi
 
Postitusi: 19
Liitunud: 22 Jaanuar 2010, 14:36

Re: Galileoskoop - mida sellest arvata?

PostitusPostitas KuuKulgur » 15 Veebruar 2010, 18:42

Teen väikese uuriva küsimuse, et kui palju võiks olla tahtjaid Galileoskoobile, kui lõpphind Eestis oleks 690 krooni?
Lõpphind on siis koos kõigi kuludega, mis saatmise, tollimise, muude maksude ja oma asjaajamise aja peale kulub.
Kodukal lubatakse u 6-8 nädalaga ära saata, seega heal juhul alates aprillist, reaalsemal juhul maikuus saaks toru kätte.

Üksikult tellides kujuneks hind sedasi:
* toru 30 USD
* saade 23,45 USD
kokku 53,45 USD --> 615 EEK
+ tollimaks 4,2% --> 641 EEK
+ käibemaks 20% --> 769 EEK
+ ülekande kulu, kui oma krediitkaarti pole
+ võimalik tolliformaalsustega jagelemine
KuuKulgur
 
Postitusi: 75
Liitunud: 18 August 2006, 16:33

Re: Galileoskoop - mida sellest arvata?

PostitusPostitas MakiMee » 16 Veebruar 2010, 22:18

Mina arvan, et see on väga hea teleskoop sellise hinna kohta. Ise olen algaja aga olen juba vaadanud Marsi, Saturni, kuud ja mõne tähtkuju tähti. Marsi ja Saturni näeb küll väikselt ja algul polnud väga kindel kas vaatasin ikka õiget asja aga nüüd olen juba suht kindel:D Saturni jaoks isegi tõusin kell 5 hommikul üles ükskord, et vaadata :D

Nüüd on mul juba plaanis osta midagi toredamat:). Õde ja ta tuttavad kinkisid oma sõbrale BRESSER Galaxia 114/900 EQ-SKY
Plaanin ise ka seda osta.
Bresser Messier N-130
Galileoskoop
MakiMee
 
Postitusi: 19
Liitunud: 16 Veebruar 2010, 22:05
Asukoht: Tallinn/Tihemetsa

Re: Galileoskoop - mida sellest arvata?

PostitusPostitas janimi » 18 Veebruar 2010, 19:49

10 saatmine maksab umbes 141 USD ja 20 saatmine $270 jne. Vaata: https://www.galileoscope.org/gs/cart ja checkout lehel on S&H kalkulaator.
janimi
 
Postitusi: 19
Liitunud: 22 Jaanuar 2010, 14:36

Re: Galileoskoop - mida sellest arvata?

PostitusPostitas Taavi » 12 November 2010, 15:47

Galileoskoopi saab nüüdsest tellida Astronoomia.ee lehelt: http://www.astronoomia.ee/galileoskoop/. Ooteaeg on lühike, sest Galileoskoobid on Tõraveres kohapeal ja saadetakse Eesti Postiga.

Tegemist on väärt teleskoobiga, eeldusel, et see on kinnitatud stabiilsele statiivile. Komplektis olev okulaar on hea kvaliteediga, aga Barlow' lääts jätab kõvasti soovida, Kasulik on juurde osta okulaar fookuskaugusega vahemikus 5-7 mm, siis saab ka suuremaid suurendusi nautida. Näiteks Meade 6.4 mm töötab Galileoskoobiga hästi.

Teine okulaar, mis annab üllatavalt häid tulemusi, on Meade 26 mm (seeria 5000). Sellega on vaateväli umbes kolm kraadi. Väga vinge on vaadelda Plejaade, Kaksikparve, Andromeeda galaktikat, Orioni udu, galaktikaid M81 ja M82 ja kindlasti veel hulgaliselt objekte. Soovitan, sajaeurosest hinnast hoolimata.
Taavi
 
Postitusi: 68
Liitunud: 28 August 2006, 20:45
Asukoht: Tõravere

Re: Galileoskoop - mida sellest arvata?

PostitusPostitas raivonigul » 04 Jaanuar 2011, 17:46

Tere
Olen ka endale ka selle asja muretsenud. Kuid probleem on monteeringus. Kasutan tavalist fotostatiivi, kuid see statiiv on väga pehme ja suunata on ka raske.

Palun soovitage mõnda varianti, mis vastaks nii galileoskoobi hinnale kui ka võimalustele.
raivonigul
 
Postitusi: 6
Liitunud: 21 Oktoober 2010, 18:02

Re: Galileoskoop - mida sellest arvata?

PostitusPostitas mart » 04 Jaanuar 2011, 21:50

raivonigul kirjutas:Tere
Olen ka endale ka selle asja muretsenud. Kuid probleem on monteeringus. Kasutan tavalist fotostatiivi, kuid see statiiv on väga pehme ja suunata on ka raske.

Palun soovitage mõnda varianti, mis vastaks nii galileoskoobi hinnale kui ka võimalustele.



Vaata fotokala.ee foorumisse. Näiteks: http://www.fotokala.ee/foorum/read.php? ... eply_93108
Vaata, et pea oleks korras ja asi ei oleks kuidagi lombakas (jalad ei lukustu jne) . Katseta koos teleskoobiga, kas seda saab ikka piisavalt sujuvalt ja aeglaselt liigutada.

Teine võimalus on kohe järgmise refraktori peale mõelda :) ja võtta mõni tõsisem Alt-Az pea, mida sa saaks näiteks puust kolmjalale (otsi siit foorumist nende kohta infi) panna. Näiteks GiRo Mini või lausa GiRo III, Stellarvue M1 või M2?
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53

Re: Galileoskoop - mida sellest arvata?

PostitusPostitas Taavi » 06 Jaanuar 2011, 21:38

raivonigul kirjutas:Tere
Olen ka endale ka selle asja muretsenud. Kuid probleem on monteeringus. Kasutan tavalist fotostatiivi, kuid see statiiv on väga pehme ja suunata on ka raske.

Palun soovitage mõnda varianti, mis vastaks nii galileoskoobi hinnale kui ka võimalustele.


Olen ka ise Galileoskoobile sobivate jalgade otsingul - olen proovinud kolme erinevat statiivi ja võin oma kogemustest kirjutada.

Kõigepealt on mul 10 aasta eest ostetud Manfrotto 055CB jalad koos kolmes teljes sõltumatult pööratava peaga 141RC. Plussiks on stabiilsus ja suhteliselt sujuvalt reguleeritav pea. Miinuseks on see, et pead saab suunata ülespoole ainult 30 kraadi, mis tähendab seda, et kõrgemale sihtimiseks tuleb Galileoskoop kinnitada tagurpidi, nii et juhthoovad jäävad teisele poole statiivi. Sisuliselt tuleb sihtida Galileoskoobist sikutades, mis ei ole hea lahendus. Miinuseks võib lugeda ka statiivi kõrge hinna, eriti võrreldes Galileoskoobi endaga, kuid Manfrotto jalad kestavad kaua, nii et hinna-kvaliteedi suhe on hästi paigas.

Teiseks olen proovinud kergemat Manfrotto statiivi (digi 714B), millel on pisike kuulpea. Galileoskoobiga vaatlemisel ei anna see statiiv ühtegi eelist, leian ma. Aastate eest sai see statiiv ikkagi pildistamise tarbeks muretsetud.

Kolmandaks ja nüüd juba spetsiaalselt Galileoskoobile mõeldes ostsin videopeaga statiivi Velbon CX-686. Võrdlesin seda poes väiksema venna CX-586-ga ja leidsin, et veidi kõrgem hind on õigustatud, sest 686 on tublisti stabiilsem. Poes tundus 686 olevat justkui Galileoskoobi jaoks loodud: tänu videopeale saab seda väga sujuvalt liigutada (sujuvamalt kui Manfrotto 141RC), teiseks on tal pikk hoob, millest on hea pead juhtida, ja kolmandaks on tal vändaga kesksammas, mis on hea siis, kui vaatled pingil istudes ja soovid erinevatele kõrgustele sihtida. Manfrottol on kesksamba kõrguse reguleerimine ebamugavam.

Tegelikkus ei ole aga 686-ga nii roosiline: kesksammas muudab üles tõstes statiivi väga ebastabiilseks, nii et see on targem alumisse asendisse jätta ja kõrgust tasub muuta ikkagi jalgade pikkuse abil. Samuti on Velbon pehmem kui Manfrotto ja suure suurendusega on fokuseerimine tülikam, sest pilt vibab rohkem. Kuid videopea pööramine on jällegi sujuvam fotopeaga võrreldes. Samas peab vertikaalsuunas liigutamise telje objekti vaatlemise ajaks lukustama, sest muidu vajub Galileoskoop tasakesi püstisesse asendisse ja vaatab seniiti.

Parim lahendus on see, millele Mart viitas: korralik alt-asimutaalne monteering, aga mitte tingimata puust jalgadele, vaid mistahes stabiilsele kesksambaga statiivile, näiteks Manfrotto 055-le või mõnele Velbon Sherpale. Suhteliselt odav monteering, mis võiks Galileoskoobile või teistele väiksematele refraktoritele sobida, on TRITON AZ, mida saab usutavasti ka teleskoop.eu vahendusel tellida. Peamiseks eeliseks on sellisel monteeringul/statiivipeal see, et seda saab mikromeeter-kruvidega tasakesi pöörata, kui objekt Maa pöörlemise tõttu vaateväljast jalga laseb. Galileoskoobi hinnaga võrreldes on see kindlasti kallis lahendus, kuid paarikümnest korrast suuremaid suurendusi kasutades ja vaatlusmugavust soovides ei ole lõpuks teist valikut, kui selline monteering muretseda.
Taavi
 
Postitusi: 68
Liitunud: 28 August 2006, 20:45
Asukoht: Tõravere

Re: Galileoskoop - mida sellest arvata?

PostitusPostitas Tõnis » 06 Jaanuar 2011, 23:38

Eks ta kipub tõesti niimoodi olema, et ajapikku arenevad soovid ka edasi. Taavi toodud monteering on tõenäoliselt päris hea lahendus, Galileoskoobist küll arvestatavalt kallim. Visuaalseks vaatlemiseks päris heaks ja hinnalt enamvähem samasse hinnaklassi kuulub ka Stellarvue (http://www.stellarvue.com/mounts.html) M1, kaugele ei jää ka M2. Needki kinnituvad tavalisele tugevale statiivile ja võimaldavad mõlemas teljes sujuvat liikumist. Triton AZ ja Stellarvue M1 suudavad kanda enamvähem võrreldavat teleskoopi (ca 4 kg), kuid Triton AZ'il on peenliigutamine tiguajamiga, M1'l aga hõõrdumisega teflonlaagrid. M2 suudab kanda kuni 10 kg raskuseid teleskoope.

Sarnaseid monteeringuid on teisigi, kuid hinnad kipuvad jääma juba tunduvalt kallimasse kategooriasse...
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Galileoskoop - mida sellest arvata?

PostitusPostitas raivonigul » 23 Veebruar 2011, 20:28

Paistab nii, et Galileoskoobi torust üksi on siiski vähe. Minu algaja kogemus näitab, et oluline on korralik monteering ja okulaarid. Kui ma proovisin kasutada tavalist fotoka statiivi, siis olin väga hädas. Ma ei saanud toru statiivile jäigalt kinni, ning seega pilt ainult hüppas ees ja vaatamiseks pidi hinge kinni hoidma. Okulare vahetada ja teravustada oli väga ebamugav. Sujuv pööramine statiivil ka ei õnnestunud.
Nüüd kui muretsesin endale midagi EQ1 taolist on kohe teine tera. Toru kindlalt paigal, kruvidega saab suunda muuta, objektiivi vahetamisega ei kaota enam objekti.
Paistab et suurendamise piir on 15" (9mm okulaar + 2x suurendus) (Kahte Mizari on näha).
Kokkuvõtteks paistab, et teleskoobi toru peale pole alguses vist mõtet palju kulutada, kuid monteering ja okularid on olulisemad.
Sama vist kehtib ka astrofotograafia puhul. Õppimiseks piisab lihtsast WEB kaamerast. Kui pildi töötlus on selge, siis võib edasi toimetada.
raivonigul
 
Postitusi: 6
Liitunud: 21 Oktoober 2010, 18:02

Re: Galileoskoop - mida sellest arvata?

PostitusPostitas Tõnis » 23 Veebruar 2011, 23:12

Võibolla on sul sattunud õnnetu eksemplar või ei ole kasutatav okulaar kõige parem? Me oleme Taaviga proovinud Galileoskoopi ca 90x suurenduseni välja ja sellega on vähemalt kaks erinevat eksemplari päris hästi hakkama saanud. Teste tegime astronoomia.ee lehel pakutava suht lihtsa Meade ~6mm okulaariga ja mõne vähe parema okulaariga.

Teleskoobi objektiivi kvaliteet on väga hea, kaasatulevatest okulaaridest on see 25x suurendust andev variant võrdlemisi kvaliteetne. Barlow läätsega koos saadav 50x suurendus ei ole enam nii hea.

Kui sa ütled, et fotostatiiv võdiseb, siis tõenäoliselt on sul odavama otsa fotostatiiv - hästi kerge ja õhukestest alumiiniumtorudest jalgadega. Eks neid ole kah erinevaid, tundub et ca 1000 krooni on see summa, millest alates saab rääkida juba rahuldavast statiivist. Minu Manfrotto 055-seeria statiiv on küll ülimalt stabiilne, vaid lihtne 3D-pea võiks sujuvamalt liikuda. Aga sellise statiivikomplekti eest saaks õige mitu Galileoskoopi kah..

Ja nagu sa isegi ütled - lihtne ekvaatoriline monteering teeb fotostatiividele iga kell silmad ette. Samuti ka peenliikumise võimalusega asimutaalne monteering.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 15 külalist

cron