Monteering Meade MON2

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Monteering Meade MON2

PostitusPostitas greeny » 23 Mai 2010, 22:47

Poolitasin teema Ost-Müük rubriigist siia. Tõnis
---------------------------------------------------------------

ei viitsi eriti uut teemat teha... räägi KuKu, mida tarka sa oskad öelda Meade MON2 kohta? Ses suhtes et tema maksimumkaal jne... plaanis soetada (mitte kohe vaid siis kui vaba raha tekib) üks vähemalt eq-3 tasemel monteering aga silm jäi peatuma eq-5tel. neil on hinnad ligikaudu 250 €+ toomine. e viitsi igasuguste rahasaatmistega jännata, räägi miks see mon2 niipaju maksab (4500)? netis ei suutnud mitte midagi tarka leida. kas ta on eq5 ga võrreldav?
greeny
 
Postitusi: 36
Liitunud: 06 Veebruar 2010, 15:39

Re: Monteering Meade MON2

PostitusPostitas Tõnis » 23 Mai 2010, 23:08

EQ2 on väga lihtne ekvaatoriline monteering. Visuaalseks vaatlemiseks käib küll, astrofotograafia osas (kui mootorit kasutada) olen ma väga skeptiline. EQ3 on pisut parem. EQ5 ja eriti EQ5 Pro on juba päris korralikud monteeringud. Viimase soodushind on nii 10000+ krooni juures. Muide, ka nende korral on pika säriajaga pildistamisel kindlasti vaja gideerida...
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Monteering Meade MON2

PostitusPostitas greeny » 23 Mai 2010, 23:23

ee--- arvan et jutt käib sellest monteeringust mida kuku müüb MON2 nime all ja maksab 4200 eek. ma sügavalt kahtlen et see on EQ-2 vastasel juhul tegeleks ta röövimisega päise päeva ajal.
Eq-5 saab ilma vilede ja kelladeta 250 euri eest TS-ist sestab jäigi mulle mulje et meade mon2 on samaväärne
greeny
 
Postitusi: 36
Liitunud: 06 Veebruar 2010, 15:39

Re: Monteering Meade MON2

PostitusPostitas mart » 24 Mai 2010, 11:13

Mul on see müstiline MON2, mille kohta infi pole. Välimuselt on see MON2 nagu Astro-5 (http://www.google.ee/search?q=Equatorial+Mount+Astro-5). Ainus erinevus on värv. Kindlasti pole see aga EQ2 ega 3. Hinda ma kommenteerida ei oska. Muidugi on see liiga kallis aga kõik need asjad on EU's liiga kallid. :?

Kas keegi tõstaks selle teema siit diagonaali alt välja?
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53

Re: Monteering Meade MON2

PostitusPostitas greeny » 24 Mai 2010, 12:47

no aga info? kuidas see on? on ka hea? kas mul on mõtet see osta või ise monteering teha?
Käisin uurisin laagrite hinda. 15mm võllile laagripukid on päris soolased: 200 eek tükk aga 25mm võllile on kõigest 79.-
tiguajami hinna kohta tegin päringu.
greeny
 
Postitusi: 36
Liitunud: 06 Veebruar 2010, 15:39

Re: Monteering Meade MON2

PostitusPostitas mart » 24 Mai 2010, 13:50

kas mul on mõtet see osta või ise monteering teha?

Ma arvan (arvan, sest nad on äravahetamiseni sarnase välimusega ja ma ei imesta, kui see on täpselt see sama toode), et sinna võib peale laduda kõike seda, mida Astro-5'ele.
Capacity:
The Astro-5 sturdily carries telescopes of up to 9 kgs (depending on the lever arm and the use, i.e. visual or photographical). The mount head weighs 4.5 kgs, ... Here are a few examples of what the mount will carry: Newtonian of up to 200mm aperture (lightweight), 8" Schmidt-Cassegrains, Refractors up to 130mm aperture (or 150mm short focal length versions), Maksutov-Cassegrains up to 200mm aperture.
If you want to do astronomical photography you should calculate the instrument size and weight more conservatively.
Telescopes are attached to this mount using a dovetail plate compatible to the Vixen/Synta/Celestron standard. Dovetail plates for different telescopes are available separately and are not included in the normal scope of delivery.


Mina küll nuriseda ei oska. Mul on selle peal TAL-2 ja vahest ka kaamera ja häda küll ei ole. Panin ka mootorid külge ja töötab kenasti. Mingit loksumist ja ära vajumist/libisemist ei ole.
Kas sa midagi sellist ka ise valmis teha saad, ma ei tea. Eks see oleneb tahmisest, oskustest ja tööriistadest. Viili ja haamriga seda vist valmis ei meisterda... aga mine sa tea. :)
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53

Re: Monteering Meade MON2

PostitusPostitas greeny » 24 Mai 2010, 14:45

Ses suhter ongi natuke halvasti. Ma nimelt töötu hetkel (mitte otseses mõttes) ja ei saa metallitöötlemisvahendeid kasutada. Ma olen metallitöötlemisvahenditega üsna osav, ainult treida ei oska. Kas keegi teab tallinnas kedagi kellel on olemas näiteks suur puur, keermestajad ja tig või mig/mag keevitus ja laseks paari õlle eest mul üht-teist puurida ja keevitada? gaaskeevitus ajab kah asja ära.
greeny
 
Postitusi: 36
Liitunud: 06 Veebruar 2010, 15:39

Re: Monteering Meade MON2

PostitusPostitas Tõnis » 24 Mai 2010, 18:00

Tjah, ma ajasin tõesti kaks monteeringut segamini.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Monteering Meade MON2

PostitusPostitas vtl » 24 Mai 2010, 20:43

greeny kirjutas:no aga info? kuidas see on? on ka hea? kas mul on mõtet see osta või ise monteering teha?
Käisin uurisin laagrite hinda. 15mm võllile laagripukid on päris soolased: 200 eek tükk aga 25mm võllile on kõigest 79.-
tiguajami hinna kohta tegin päringu.


Usun, et põlve otsas on võimalik teha monteering, mis _põhimõtteliselt_ liigub ja töötab. Paraku sellest teleskoobi hoidmiseks ei piisa. Esiteks on sul vaja summutada võimalikud vibratsioonid ja võnkumised, milleks on omad konstruktsioonilised võtted. Teiseks on paras mängimine saavutada kompromiss sujuva, kerge ja täpse liikumise vahel, nii et see mugavalt käideldav ka oleks.
Kui Sa mõne olemasoleva monteeringu pulkadeks võtad ja kõik detailid järele teed, siis võiks ju isegi asja saada, aga ma ei usu, et konstruktsiooni n.ö. tühja koha pealt aretades mõistliku ajaga toimivat ja kasutatavat asja valmis teeb.

greeny kirjutas:Ses suhter ongi natuke halvasti. Ma nimelt töötu hetkel (mitte otseses mõttes) ja ei saa metallitöötlemisvahendeid kasutada. Ma olen metallitöötlemisvahenditega üsna osav, ainult treida ei oska. Kas keegi teab tallinnas kedagi kellel on olemas näiteks suur puur, keermestajad ja tig või mig/mag keevitus ja laseks paari õlle eest mul üht-teist puurida ja keevitada? gaaskeevitus ajab kah asja ära.


Mul on koduses töökojas olemas nii suur kui väike puur, freesimisrakised, keermestajad, mig keevitus jt. tööriistad, aga:
a) sellegipoolest ei hakkaks ma ise MON2/EQ5 klassi asja nende riistadega koduses garaazis tegema;
b) paari õlle (või ka viina) eest ei laseks ma võõrast inimest oma tööriistadele ligi.
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Re: Monteering Meade MON2

PostitusPostitas Tõnis » 24 Mai 2010, 21:44

vtl kirjutas:Usun, et põlve otsas on võimalik teha monteering, mis _põhimõtteliselt_ liigub ja töötab. Paraku sellest teleskoobi hoidmiseks ei piisa. Esiteks on sul vaja summutada võimalikud vibratsioonid ja võnkumised, milleks on omad konstruktsioonilised võtted. Teiseks on paras mängimine saavutada kompromiss sujuva, kerge ja täpse liikumise vahel, nii et see mugavalt käideldav ka oleks.
Kui Sa mõne olemasoleva monteeringu pulkadeks võtad ja kõik detailid järele teed, siis võiks ju isegi asja saada, aga ma ei usu, et konstruktsiooni n.ö. tühja koha pealt aretades mõistliku ajaga toimivat ja kasutatavat asja valmis teeb.


Tegelikult on võimalik ekvaatorilist monteeringut ka päris ise meisterdada. Neid tehakse nii teo, hammasülekande, hammasrihma kui hõõrdeülekandega. Kui oskused olemas, võib tulemus ka päris korralik tulla. Ahjaa, hammasratta ning teo saad põhimõtteliselt lasta teha mõnes korralikumas peenmehaanika töökojas, mis kasutab CNC tööpinke. Teine asi on see, kas ja kuivõrd selline ise meisterdamine ära tasub.

Ise tehtud monteeringute info jaoks võiks Stellafane.org veebisait olla päris heaks alustuseks.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Monteering Meade MON2

PostitusPostitas vtl » 24 Mai 2010, 21:45

greeny kirjutas:ei viitsi eriti uut teemat teha... räägi KuKu, mida tarka sa oskad öelda Meade MON2 kohta? Ses suhtes et tema maksimumkaal jne...


Pole küll KuKu, aga kuna hiljuti sai TAL2 alla sama monteering soetatud, siis paneks oma kommentaari kirja:

Tegu siis EQ5 Pro klooniga. "Pro" peaks viitama monteeringu keskel olevale LED-valgustusega polaarvisiirile.
Koostekvaliteet ja viimistlus on rahuldav. Mõningad metallivalu ebatasasused korpusel riivavad silma, kuid tööd ei sega. Materjal on kohati üsna pehme alumiiniumi(?)sulam, mida tuleb delikaatselt käsitleda, muidu on oht keermed ära rikkuda või üle keerata. Konstruktsioon on üsna stabiilne, vibratsiooni ja tõukeid summutab ilusti, kuid pika toruga annab ka kinnikeeratud asendis pisut väänata. Korralikult tasakaalustatud toru korral pole vahet. Statiiv on terastorudest ja toekas.
Monteeringu lahtivõtmisel statiivi küljest tuleb olla ettevaatlik, et mitte rikkuda kruvikinnituse keeret (monteeringut enne kruvi lõpuni lahtikeeramist pisut tõsta).

Eraldi juurdeostetavad mootorid on ebaõnnestunud kinnitusega - kuigi mootori enda all on "tuvisaba", seda MON2 kinnituses ei kasutata ja asendi fikseerimiseks ning pingutamiseks on üksainus kruvi, mida alumiiniumi sisse väga kõvasti kinni ei julge keerata. Normaalse kinnituse korral jääb monteeringu ja mootori hammasrataste hammaste vahele väikene loks, mis puldiga edasi-tagasi otsides tekitab väikese surnud jõnksu. Kui mootori asendi muutmisega hammasrattad tihedamalt üksteise vastu pingutada, lähevad võllid üksteise suhtes eemalduva nurga alla viltu ja tont teab, mis seal sees siis pinge alla satub (ja kulub).
Kui mootorid on ühendatud, ei saa peenhäälestuskruvidega mehhaaniliselt teleskoopi liigutada - ainus võimalus on fiksaatorid vabastada ja toru käega liigutada või siis puldi abil 8 või 32 kordse tähekiirusega. Ka viimane on pikemaks kruttimiseks siiski üsna aeglane. Mootorite ajutiseks lahtiühendamiseks on võlli otsas sellised koonilised sidurid, mida fikseeritakse pisikese näpuga keeratava seadekruviga.
Kui mootorid on lõpuks paigas ja teleskoop joondatud, siis asendit hoiab väga hästi ja sobib ka pikema säriga pildistamiseks.

Puudustele vaatamata võib kokkuvõtteks siiski öelda, et minu arvates on tegu parima monteeringuga, mida selles hinnaklassis lähiümbrusest võib saada. Sobib ka raskema toru hoidmiseks ning astrofotograafiaks ning on vajadusel hõlpsasti lahti võetav ja teisaldatav.

greeny kirjutas:plaanis soetada (mitte kohe vaid siis kui vaba raha tekib) üks vähemalt eq-3 tasemel monteering aga silm jäi peatuma eq-5tel. neil on hinnad ligikaudu 250 €+ toomine. e viitsi igasuguste rahasaatmistega jännata, räägi miks see mon2 niipaju maksab (4500)? netis ei suutnud mitte midagi tarka leida. kas ta on eq5 ga võrreldav?


250 eur on isegi otse kursi järgi võttes üle 3900 krooni. Lisa siia juurde veel transport (arvestades, et kast ise on paraja kaalu ja suurusega "kirst"), kindlustus ja rahaülekande kulud ning arvesta ise, kui palju kaupmehele katet jääb. Pakun, et rikkaks selle äriga just ei saa.
Lisaks on vähemalt minu jaoks mugav ka see, et KuKu-l on kaup kohe Tallinnas laost võtta ja kohaliku garantiiga. Minul oli nt. monteeringu "pea" üks keere juba uuest peast pisut rikutud ja sain selle järgmisel päeval probleemideta ringi vahetatud. Mõtle, kui tülikas oleks olnud seda oma kulu ja kirjadega kusagile euroopasse tagasi saata ja nädalaid oodata.
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Re: Monteering Meade MON2

PostitusPostitas vtl » 24 Mai 2010, 22:04

Tõnis kirjutas:Tegelikult on võimalik ekvaatorilist monteeringut ka päris ise meisterdada. Neid tehakse nii teo, hammasülekande, hammasrihma kui hõõrdeülekandega. Kui oskused olemas, võib tulemus ka päris korralik tulla. Ahjaa, hammasratta ning teo saad põhimõtteliselt lasta teha mõnes korralikumas peenmehaanika töökojas, mis kasutab CNC tööpinke. Teine asi on see, kas ja kuivõrd selline ise meisterdamine ära tasub.


Ma usun, et on võimalik meisterdada. Ma mäletan ka seda aega, kui 80-te keskpaigas valmistati TPI ja küberi meeste koostöös ise esimesed SAT-vastuvõtupead, pannidest-kinnitustest rääkimata. Ja sellel ajal ei olnud kasutada ei CNC pinke, võimsaid arvuteid ega internetti info otsimiseks.

Küsimus on selles, kas mõistliku ajakuluga (nt. kuni kuu aega nokitsemist) teeb _kasutatava_ asja valmis. Arvesta sinna sisse ka materjalikulu ja võib-olla ka töökoja ja -riistade rent. Kui aeg läheb pikemaks, siis on mõtet see kuu aega kulutada muu töö tegemiseks ja valmisasi osta. Ma leian, et selline lahtiste kätega mees, kes on võimeline analoogse monteeringu otsast lõpuni valmis ehitama, suudab vähemalt oma miinimumpalga ulatuses ikka erialast tööd leida. See monteering maksabki ca ühe miinimumpalga.

Teine küsimus on teisaldatavus. Kui elukoht ei võimalda just statsionaarset monteeringut, siis on oluline ka see, kas asi on mõistliku aja jooksul lahti võetav, transporditav ja looduses kiirelt kokku pandav.

Tõnis kirjutas:Ise tehtud monteeringute info jaoks võiks Stellafane.org veebisait olla päris heaks alustuseks.


Link on hea, tänud.
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Re: Monteering Meade MON2

PostitusPostitas vtl » 24 Mai 2010, 23:21

vtl kirjutas:
Tõnis kirjutas:Ise tehtud monteeringute info jaoks võiks Stellafane.org veebisait olla päris heaks alustuseks.

Link on hea, tänud.


Saiti lähemalt uurides ehitavad nad kodustes tingimustes peamiselt ikkagi Dobsoneid.

Galeriist leidsin esimese ropsuga üheainsa ekvatoriaalse monteeringu pildi (http://stellafane.org/tm/tg/ghasemini/mount.jpg). Tubli tükk tööd küll, aga isegi EQ3-ga võrreldes on arenguruumi on veel küllaga. Käändeteljes ja laiuskraadi seadistuses puudub peenhäälestus ja polaartelje seadistamine käib ilmselt silma järgi.

Fotostatiivi kogemustest võin öelda, et see monteeringu all olev peenike hammaslatiga varras ei ole stabiilne konstruktsioon. Monteering peaks kolmjalale kinnituma võimalikult madalalt, kõrgele tõstetud raskuskeskme korral hakkab see varras painduma ja värisema.

Kuidas isetehtud konstruktsiooni motoriseerida, on veel omaette küsimus. Kui on soovi tööstuslikku samm-mootorit ja reduktorit kasutada, siis tuleks aluseks võtta ka tööstusliku monteeringu hammasrataste ülekandesuhted või teha ise uus sobiva sagedusega juhtplokk.
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Re: Monteering Meade MON2

PostitusPostitas Tõnis » 24 Mai 2010, 23:31

Mingis möödunud 15 aasta jooksul ilmunud Sky&Telescope numbris oli hõõrdumisel põhineva monteeringu kirjeldus. Teljega ühendatud suhteliselt suure ratta ning kahe abiratta peale oli tõmmatud kummirihm. Kahe abiratta vahel oli vedav ratas, mis suruti väljastpoolt vastu kummilinti. Päris huvitav ja väidetavalt hästi töötav lahendus oli. Kahjuks ei oska täpsemat ajakirja numbrit viidata...

Võrgust leiab midagi sarnast, näiteks http://www.scopecraft.com/Technical%20Discussions/Roller%20Drives_files/Roller%20Drives.htm
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Monteering Meade MON2

PostitusPostitas mart » 25 Mai 2010, 18:00

Miks sa ei ehita endale näiteks dobson stiilis Alt monteeringut koos EQ platvormiga mille on oma mootor? Seda on kordades lihtsam ja odavam ehitada.
Otsi netist: "equatorial platform" , "dobsonian tracking platform" või näiteks "Osypowski Tracking Platform" jne.
Kui viitsid, tee neid mitu ja kohalikud dobsonite omanikud laulavad sulle pikalt oode :) Eriti veel siis, kui hind on hea ja töö korralik. Ja miks mitte ka need, kes ei taha 10+ K EEKi EQ monteeringu eest välja köhida.
Kvaliteetset vineeri (mööbli), rulluisu rattaid (kõige kõvemad) jne leiab ikka (vaata näiteks: http://www.astrosurf.com/aheijkoop/Equi ... atfor2.htm)
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53

Re: Monteering Meade MON2

PostitusPostitas greeny » 26 Mai 2010, 01:12

nonii.. alustagem siis ..

http://www.astronomyforum.net/members/s ... 75-23.html

soovitan tähelepanu pöörata asjaolule et kuigi ta ei näe fäncy välja, kärab ta arvatavasti sellegipoolest.

MIks peaks tiguülekandeid LASKMA VALMISTADA kui balti laager müüb neid? vali endale ise sobiv ülekandesuhe, hammaste arv ja ketta läbimõõt.

Ainuke probleemne teema on võllmaterjal. ülejäänud on ostetav/valmistatav.

"Mul on koduses töökojas olemas nii suur kui väike puur, freesimisrakised, keermestajad, mig keevitus jt. tööriistad, aga:
a) sellegipoolest ei hakkaks ma ise MON2/EQ5 klassi asja nende riistadega koduses garaazis tegema;
b) paari õlle (või ka viina) eest ei laseks ma võõrast inimest oma tööriistadele ligi."

Räägi mis sa teed kõigi nende ägedate tööriistadega? Imetled neid ja silitad ning pühid aegajalt tolmu?
jah, see lõik oli mõeldud terava torkena. Just nii ja ma ei vabanda. Sama hea kui öelda uppujale et näe mul on paat kuuri all aga ma ei lase võõrast inimest paati.

Mis siis summutab värinaid? Kui 4 laagrit koos 2 tiguülekandega ja 25 mm terasvõlliga ei suuda vibratsioone vähendada siis mis suudab?

Ma ei ole ka eriti dobsonite fänn. ma ei ütle et nad halvad on, vastupidi, aga lihtsalt nad ei sobi mu peakujuga. usun et eestis ei hakkaks keegi neid mult ka ostma. Põhjus väga lihtne! Pappi põle! Need kellel on pappi, need ostavad arvatavasti midagi ägedamat kui isetehtud tracking platvorm ja need kellel pappi ei ole... nendel pole vajagi tracking platvormi. Tootele poleks nõudlust lihtsalt.
greeny
 
Postitusi: 36
Liitunud: 06 Veebruar 2010, 15:39

Re: Monteering Meade MON2

PostitusPostitas greeny » 26 Mai 2010, 01:39

Vlt, paistab et sa oled metallide töötlemise ja seadmete alal võhik. Tunnista et oled. Kui sa poleks siis sa ei kommenteeriks seda hammaslati lahendust. Esiteks on väiksemad puurpingid selliste hammaslattide peale üles ehitatud. teiseks pole see mingi tavaline teras vaid tegemist on arvatavasti eriterasega, tõenäoliselt oli see hammaslatt pätsatud vanalt puurpingilt. Ja üsna tõenäoline et ta kinnitub massivse aluse külge.
aga kui sa tahad teada kuidas otsitakse poolust monteeringul millel pole ava läbi polaartelje siis vaata järgnevat linki
http://www.mountaininstruments.com/polorscp.JPG

tänan neile kes relevantset infot andsid. Kui kellelgi on sellegipoolest metallitöötlemise seadmeid (seadmeid mitte käsitööriistu) käepärast siis võiksite teada anda. paluks mitte " mul on küll aga ise ma seda nendega ei teeks ja teistel ei laseks kah puutuda" tekste. Astronoomiahuvilised peaksid ikka kokku hoidma kas pole?
greeny
 
Postitusi: 36
Liitunud: 06 Veebruar 2010, 15:39

Re: Monteering Meade MON2

PostitusPostitas vtl » 26 Mai 2010, 02:42

greeny kirjutas:nonii.. alustagem siis ..
[...]
MIks peaks tiguülekandeid LASKMA VALMISTADA kui balti laager müüb neid? vali endale ise sobiv ülekandesuhe, hammaste arv ja ketta läbimõõt.
Ainuke probleemne teema on võllmaterjal. ülejäänud on ostetav/valmistatav.


Miks Sa siis ei tee, vaid halad foorumis teemal, kas "tasub" monteeringut osta.

greeny kirjutas:
vtl kirjutas:Mul on koduses töökojas olemas nii suur kui väike puur, freesimisrakised, keermestajad, mig keevitus jt. tööriistad, aga:
a) sellegipoolest ei hakkaks ma ise MON2/EQ5 klassi asja nende riistadega koduses garaazis tegema;
b) paari õlle (või ka viina) eest ei laseks ma võõrast inimest oma tööriistadele ligi.


Räägi mis sa teed kõigi nende ägedate tööriistadega? Imetled neid ja silitad ning pühid aegajalt tolmu?


Püüdes jääda viisakaks, vastaks esmalt, et mida ma oma ägedate tööriistadega teen, on minu isiklik asi.

Vaata, kui ma ise oma tööriista ära lõhun, siis ma lähen peegli ette ja näitan näpuga.
Kui ma aga annan oma (üsna kallid) tööriistad sisuliselt tasuta kasutada tundmatule töötule (sic!) küsijale ja juhtumisi midagi katki läheb, siis pole mul ülimalt tõenäoliselt võimalik temalt isegi kahju välja nõuda, kuna sellistelt tegelastelt pole ju midagi võtta.

greeny kirjutas:jah, see lõik oli mõeldud terava torkena. Just nii ja ma ei vabanda. Sama hea kui öelda uppujale et näe mul on paat kuuri all aga ma ei lase võõrast inimest paati.


Ekvatoriaalse monteeringu olemasolu ei ole inimõigus ning selle puudumine ei ole mingi "uppumine".

greeny kirjutas:Mis siis summutab värinaid? Kui 4 laagrit koos 2 tiguülekandega ja 25 mm terasvõlliga ei suuda vibratsioone vähendada siis mis suudab?


Õigesti valitud materjalid, erinevate tihedustega materjalide kooslused ja tasakaalustus.
Eriterasest ülitugev pulk võib samuti vibreerida, nagu helihark, kui ta summutamata on.

greeny kirjutas:Vlt, paistab et sa oled metallide töötlemise ja seadmete alal võhik. Tunnista et oled.


Tunnistan. Oled nüüd rahul?

greeny kirjutas:Kui sa poleks siis sa ei kommenteeriks seda hammaslati lahendust. Esiteks on väiksemad puurpingid selliste hammaslattide peale üles ehitatud.


Puurpingi lati otsas ei ripu ligi meetripikkust ja kümmekond kilo kaaluvat teleskoobitoru. Puurimisel toetab spindlit pöörlev puur.

greeny kirjutas:teiseks pole see mingi tavaline teras vaid tegemist on arvatavasti eriterasega, tõenäoliselt oli see hammaslatt pätsatud vanalt puurpingilt. Ja üsna tõenäoline et ta kinnitub massivse aluse külge.


Tore, et sa pildi järgi oskad tuvastada terase marki, päritolu ja hinnata pildil mittenähtava aluse stabiilsust.

greeny kirjutas:aga kui sa tahad teada kuidas otsitakse poolust monteeringul millel pole ava läbi polaartelje siis vaata järgnevat linki
http://www.mountaininstruments.com/polorscp.JPG


Nägid Sa minu viidatud pildil sellist junni või on jällegi tegu lambist pakutud spekulatsiooniga?

greeny kirjutas:tänan neile kes relevantset infot andsid. Kui kellelgi on sellegipoolest metallitöötlemise seadmeid (seadmeid mitte käsitööriistu) käepärast siis võiksite teada anda. paluks mitte " mul on küll aga ise ma seda nendega ei teeks ja teistel ei laseks kah puutuda" tekste. Astronoomiahuvilised peaksid ikka kokku hoidma kas pole?


Ma kulutasin Sinu jaoks märkimisväärse koguse oma aega ning kirjutasin Sulle põhjaliku arvustuse selle MON-2 monteeringu kohta, aga tänutäheks hakkad sa mind selle eest sõimama, et miks ma ei luba Sul oma tööriistu kasutada.

Kui Sa oleksid küsinud mingit konkreetset instrumenti või abi konkreetse sõlme valmistamisel, oleks ka suhtumine olnud teistsugune. Sõbrad, kes on mingi konkreetse probleemiga minu juurde tulnud, on alati abi saanud. Aga umbluu-jutt stiilis kes laseb sind paari õlle eest oma töökotta, ei ärata erilist usaldust. Sorry.
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Re: Monteering Meade MON2

PostitusPostitas greeny » 26 Mai 2010, 03:29

No tore. meeldiv kuulda et sa oled tüüpiline eestlane. Palju õnne.

esiteks. sinu ülikallite tööriistadega mida saab "laenata" poleks niiehknii mul midagi teha. Ma räägin rasketest seadmetest. Radiaalpuurist näiteks, mitte käsidrellist.

Teiseks, mind absoluutselt ei huvita mida sa nendega teed. Ometigi pidid sa ära mainima et sul need on. So what. Kui sa neid laenata ei kavatse siis keda kotib et sul nad on. Mind igatahes mitte. See uppumine oli selline kujundlik võrdlus, ära nüüd arva et ma pean GEM-i inimõiguseks.

See mida sina siin teed ei ole mite abistamine vaid suurustamine. Ära pea end heaks samariitlaseks. Öelda et kõik on jama mis pole poest ostetud pole nõuandmine.

Kas sina oled piisavalt kompetentne hindama tollel pildil olevat hammaslatti? Kui inimene kes nägi niipalju vaeva et selline asi teha, pidas seda piisavaks siis pole ei sinu ega minu pädevuses selles kahelda.

Ja rääkides "junnist"... tegemist pole "junniga" vaid pooluse otsijaga. sinusugune guru ei tohiks sellist asja nii nimetada, see näitab vastikut tõusiklikust (kuigi tööriistadega ärplemine teeb sama välja). Pildi otstarve oli näidata et pooluse otsija ei pea ilmtingimata olema telje sees. Samamoodi saab poolust otsida ka sellel isetehtud monteeringul mida oma lingis viitasin.

Muide see et ma olen töötu ei tähenda et ma vaene olen (aga tsiteerides sind ennast: "...on minu isiklik asi.").

Muide küsimus et kas tasub osta ei tulene niivõrd hinnast kuivõrd sellest mida selle raha eest saab.
greeny
 
Postitusi: 36
Liitunud: 06 Veebruar 2010, 15:39

Re: Monteering Meade MON2

PostitusPostitas vtl » 26 Mai 2010, 04:40

greeny kirjutas:esiteks. sinu ülikallite tööriistadega mida saab "laenata" poleks niiehknii mul midagi teha. Ma räägin rasketest seadmetest. Radiaalpuurist näiteks, mitte käsidrellist.


Otsisin kogu teema läbi ja ainus, kes "laenamisest" ja käsitrellist räägib, oled sina.
Trell(puur) kirjutatakse muide kõva "t"-ga. Drell on riidesort.

Millise detaili valmistamiseks sul just RADIAALpuurpinki vaja on, jääb mulle hetkel arusaamatuks.

greeny kirjutas:Teiseks, mind absoluutselt ei huvita mida sa nendega teed. Ometigi pidid sa ära mainima et sul need on. So what. Kui sa neid laenata ei kavatse siis keda kotib et sul nad on. [...]
See mida sina siin teed ei ole mite abistamine vaid suurustamine.


Eesmärk ei olnud mitte suurustamine, vaid tähelepanu juhtimine, et oma naist ja tööriista ei laenata. Isegi mitte paari õlle eest.
Jajah, ära hakka nüüd seletama, et on tööriistalaenutused ja ka asutused kus saab naisi...

greeny kirjutas:Öelda et kõik on jama mis pole poest ostetud pole nõuandmine.


Ma ei ole seda öelnud, et "kõik, mis pole poest ostetud, on jama".

Üldiselt tuleb tööstuslik asi praktiliselt alati odavam, kui üksiku eksempari tegemine. Arvestades isetegemiseks kuluvat aega vs. ostmiseks vajaliku raha teenimist.

Ise on mõtet teha ise asju, mida poest pole saada või teha ise asju, mis on poest saadaolevatest oluliselt paremad.

Kuni ma pole näinud, et Sa MON2/EQ5-st oluliselt parema (või vähemalt samaväärse) asja valmis oled teinud, võtan endale vabaduse oma väidete juurde endiselt kindlaks jääda. Kui oma töö siinsele kogudusele ette näitad, siis võtan sõnad tagasi.

greeny kirjutas:Kas sina oled piisavalt kompetentne hindama tollel pildil olevat hammaslatti? Kui inimene kes nägi niipalju vaeva et selline asi teha, pidas seda piisavaks siis pole ei sinu ega minu pädevuses selles kahelda.


Nagu ma juba ütlesin, räägin oma kogemustest. See hammaslatt meenutab mulle pigem mõne fotostatiivi lifti-pulka, kui puurmasina latti. Minu puurmasina latt on näiteks ligi 2 korda jämedam (ja mul on suhteliselt pisike masin).

greeny kirjutas:Ja rääkides "junnist"... tegemist pole "junniga" vaid pooluse otsijaga. sinusugune guru ei tohiks sellist asja nii nimetada, see näitab vastikut tõusiklikust


Mis sinusse ometigi sisse on läinud? Ma olen erialalt elektroonik ja erialaringkondades on "elektroonikadetaile" alati kutsutud "juppideks", "pulkadeks", "kivideks", "kontideks" jne. "Junn" on lihtsalt pisut jämedam "pulk" ja "julk" on pisut lühem "junn".
Samamoodi on ka teistes valdkondades. Offroadi meestel on oma släng, ehitajatel oma ja fotograafidel oma.
Venekeelsest sõnavarast ei hakka rääkimagi. Erinevad hujoovinad, stukoovinad ja pizdjulkad on niivõrd keeruliselt struktureeritud ja spetsiifilist tähendust omavad detailid, et nendes õigesti orienteerumine ei ole sugugi lihtne.
2006. a. õigekeelsussõnaraamat annab "junn"-i peale terve rea ilusaid vasteid: "junni, .junni> jupp, julk. ▪ Vorsti+, sigari+, tubaka+junn. Sita+junn...

greeny kirjutas:Muide see et ma olen töötu ei tähenda et ma vaene olen (aga tsiteerides sind ennast: "...on minu isiklik asi.").
Muide küsimus et kas tasub osta ei tulene niivõrd hinnast kuivõrd sellest mida selle raha eest saab.


Tore siis. Minu ettepanek on nüüd vaherahu sõlmida, enne kui meid mõlemaid siit foorumist välja visatakse.
Omaltpoolt soovin Sulle edu, kui otsustad isetegemise kasuks ja kindlasti oleks huvitatud tulemust oma silmaga näha.
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Järgmine

Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 21 külalist

cron