Kuufaaside nimetused

Muud astronoomiaga seotud teemad. Oodatud on arvamused ja ettepanekud astronoomia.ee veebilehe kohta.

Re: Kuufaaside nimetused

PostitusPostitas Tõnis » 05 Oktoober 2014, 10:30

Kasvavast ja kahanevast Kuust saad sa õigesti aru.

Faaside nimetustega on eesti keeles veidi keerulisem. Nii üllatav, kui see ei ole, siis on lisaks tavameediale (milles tänapäeval võib loomulikult kõiksugu "fantastikat" kohata) olulisemad astronoomilise oskusteabe allikad (Einasto "Astronoomia", Jaaniste&Saar "Täheatlas", Eelsalu "Astronoomialeksikon") väga lakoonilised.
Tüüpiliselt kasutatakse noorkuu-esimene veerand-täiskuu-viimane veerand ja vahepealseid faase enamasti eraldi ei nimetata. Kuigi matemaatiliselt võiks ju esimene, teine, kolmas ja neljas (e. viimane) veerand igati korrektne olla.

Inglisekeelses keeleruumis kasutatakse mõistet gibbous Moon sellise mitte-täiskuu kohta, mille mõlemad servad on kumerad. Selline olukord on kasvavas faasis 2. veerandis ja kahanevas faasis 3. veerandis. Ma ei tea, et eesti keeles oleks neile faasidele eraldi nimetusi, kuulnud ei ole kindlasti. Kui on vaja üksikus kohas kasutada, siis ehk ei ole liiga hull pruukida a'la "Kuu 1. veerandi ja täiskuu vahel"? Või "kolmveerandkuu" ;-) See oli nüüd küll minu enda leiutis :-D
Sirbikujulisena seevastu paistab Kuu ainult 1. ja 4. veerandis, täpsustusena võib ütelda ehk "kahanev kuusirp" või "kasvav kuusirp" (vastavalt enne ja pärast noorkuud).
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Mine Varia

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline