esimese teleskoobi ost...

Teleskoopide, lisaseadmete, raamatute, taevakaartide jms ostu-müügikuulutused

esimese teleskoobi ost...

PostitusPostitas uk1 » 21 September 2010, 22:11

Tere,
soovin osta esimest teleskoopi. Kuna oma uues huvis pole 100% kindel, siis riskivabam oleks ehk soetada kasutatud toode? Kahjud ilmselt väiksemad, kui kunagi vaja maha müüa. Ehk ootaks pakkumisi kuni 7000 krooni piires.
Ühtlasi ka küsimus: mida arvata "Seben" teleskoopidest? näiteks: 1000-114 Star Sheriff Reflektor Teleskop Big Pack või 1400-150 BigBoss ? ja üldse Ebayst tellimisest? kas kellelgi on kogemusi?
uk1
 
Postitusi: 2
Liitunud: 21 September 2010, 21:50

Re: esimese teleskoobi ost...

PostitusPostitas lemmu » 22 September 2010, 11:40

Miks siit samast ei osta? Pakutakse igas suuruses ja hinnas. Keri foorumit, küll midagi ikka saab. Seben on selline paras säästukas, kiidetud teda küll pole kuskil laiemalt...
Jõudu valikute tegemisel.
lemmu
 
Postitusi: 54
Liitunud: 08 Veebruar 2009, 22:26

Re: esimese teleskoobi ost...

PostitusPostitas mart » 22 September 2010, 13:15

Enne valiku tegemist võiks vastata tüüpilistele küsimustele:
  • Kus ma elan ja kus vaatlusi teen (sama või erinev koht)
  • Kas pean kola pidevalt tassima või saan selle pikemaks ajaks üles seada ja kasutada (a'la kuurist välja tõstmise vaev või pead sa seda mitu korrust seljas tassima ja N km vaatluskohta sõitma jne)
  • Kui pean tassima - mis on maksimum kaal, mida tahan/jõuan vedada ja kas see mahub sõidukisse.
  • ...
Mul pole küll kunagi dobsonit omanud, kuid mulle on jäänud mulje, et parem võtta korralik väike dobs, kui OTA + võdisev ja odav EQ monteering, millest pole mingit rõõmu nii või naa.
Kui sa ei pea kola seljas tassima, võiksid isegi suurema dobsoni võtta (siin on üks 8“ väga hea hinnaga müügis). Sellega näed sa nii mõndagi ja kalli EQ monteeringu vajadust ei teki. Alles jäänud raha eest ostad paar head okulaari ja telrad'i ning sa saad vaadelda mõnuga kõike, mida suudad taevaavarustest üles leida. Ole ainult mees ja vaata :)
Nagu siin foorumites on korduval kirjutatud: parim teleskoop on see, mida kasutatakse tihti.

PS! Tundmatut hiina rämpsu pole mõtet eBayst ja kaubamajadest osta (va kui sa tuned teemat ja tead mida ostad).

PPS! Tegemist on sõltuvust tekitava hobiga (hullem kui golf!)
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53

Re: esimese teleskoobi ost...

PostitusPostitas KuuKulgur » 22 September 2010, 20:52

Pakun sellist isendit:
http://www.teleskoop.eu/index.php?targe ... t_id=29778
Bresser Messier N-130
Hetkel üks populaarsemaid teleskoop.eu vahendusel ostetud teleskoope.
Ekvaatoriline monteering, suhteliselt mõistliku suurusega apertuur (130 mm), komplekt on piisavalt hästi koostatud, et esimese hooga pole vaja midagi juurde osta, kui just pilditegemist kohe ei soovi harrastama hakata.
Hinna saan ka alla 7000 tuunida. Tallinnas laos kohe olemas, st kiirelt kätte ja saatekulu ei lisandu.

Hiljem võib juurde osta mootori otsetõusu teljele, et vaadeldav objekt automaatselt paigal püsiks.

Aga muidugi tasub Mardi poolt esitatud küsimused enne läbi mõelda ja siis veelkord mõelda. Umbes nii et 9 korda mõtle ja 1 kord osta :)

Kui Sebeni asju vaadata, siis kindlasti on sel Bresseril etem nii metalltorudest kolmjalg kui ka ekv monteering. Tundub, et osadel Sebeni mudelitel on pikk fookuskaugus saavutatud fokuseerijasse paigutatud lisaläätse abil.
KuuKulgur
 
Postitusi: 75
Liitunud: 18 August 2006, 16:33

Re: esimese teleskoobi ost...

PostitusPostitas KuuKulgur » 22 September 2010, 21:00

Kusjuures siinsamas Pauli poolt pakutav 8-tolline Meade LightBridge on iseenesest täitsa kobe tükk:
viewtopic.php?f=5&t=331
Hind 4900 kr on sellise asja kohta hea hind, uuena ostes on hind tänapäeval veidi alla 10000 kr +lisad.
Tasub muidugi pilk peale visata.
KuuKulgur
 
Postitusi: 75
Liitunud: 18 August 2006, 16:33

Re: esimese teleskoobi ost...

PostitusPostitas mart » 14 Oktoober 2010, 11:02

Nagu varem sai kirjutatud, mõtle hoolikalt läbi, kui palju sa pead asju liigutama.
Ma võin siin paari kiloga mööda panna aga...
teleskoop 7
monteering 19
kolmjalg 4?
raskused 7
kaamera 1
akud 3
muu kola 5
See teeb kokku umbes 46 kg kola, mida sa platsile kaasa lohistad! Ma ei ole oma asju kaalunud, kuid ma arvan, et see number on enam-vähem õige. :lol:
Muidugi saab lihtsamalt ja kergemalt hakkama aga pole ka välistatud, et see kõik kaalub veel rohkem.
Pane siia otsa veel lapakas, termos, soojad riided, väike redel/pukk/pink (pika f Newtoni okulaar võib mingis asendis liiga kõrgel olla) jne ja sa saad siia veel 5+kg juurde.
Teine võimalus on väike korralik APO või ED, lihtne kuid stabiilne monteerin (GoTo vajab mootoreid, need aga elektrit ehk juhtmeid ja akut) ja sa saad hakkama kahe suurema kotiga, kuhu kõik ära mahub. Jah, GoTo säästab palju aega tähelt-tähele hüppamine ja Ra/Dec ketaste abil mööda taevalaotust ringi seiklemine on aga omamoodi põnev ja väga väärt oskus.
Mingi 80-90 mm ja F<7 refraktor võtab vähe ruumi, SC'd jms võtavad ka suhteliselt vähe ruumi, 150 mm F8 newtoni toru on aga 1,2 meerit pikk!
Teine asi, mida tasuks mõelda on see, et kui palju sul pildile mahub.
Võimas suurendus = väike ala taevast nähtav. Alguses oli mu lemmik okulaar <12 mm, siis 25 ja nüüd on 35 :)

Eelarve koostamisel pane esikohale monteering, siis OTA ja alles siis kõik muu.
1000 EEK okulaar või 10 000 EEK teleskoobi toru (OTA) sind ei võdiseva monteeringu puhul ei aita.
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53


Mine Ost-müük

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist

cron