Kevadine kaunitar - kerasparv M3

Pilte tähistaevast, Kuust, Päikesest, planeetidest, süvataeva objektidest. Nõuanded pildistamiseks.

Kevadine kaunitar - kerasparv M3

PostitusPostitas Tõnis » 12 Mai 2008, 23:17

Käisin pühapäeval, 11. mail Tõravere 60cm teleskoobiga vaatlemas. Proovisin naljaviluks ka mõnda süvataeva objekti pildistada. Kuna poolik Kuu oli kõrgel taevas, siis loobusin peale väikest mõttepausi M99 ja M100 pildistamisest - taeva foon ei soosi galaktikate jahtimist.. Õnneks juhtus olema käepärast üks Millennium Star Atlase kaart, millel ilutses suur ring, rist sees. Kerasparv M3. Ilmselt üks põhjataevas näha olevatest suurimaid, kui M13 välja jätta.

Mõeldud tehtud, fokuseerisin kiiresti teleskoobi ja suunasin kerasparvele. Hoolimata Kuu poolt heledaks tehtud taevast oli täheparv 10cm apertuuriga otsijas kohe näha. Veidi katsetamist ning objekt oli kenasti CCD-kaamera kaadrisse tsentreeritud. Kuna ilm oli tol hetkel väga soe (umbes 17-18 kraadi) ja kasutatav CCD ei jahtu eriti madalale temperatuurile, otsustasin teha mitu 1-minutilist säriaega.

Alustasin I-filtriga (e. infrapunase), sest see oli juba tsentreerimise ajast ees. Kõigi tehtud 5 kaadri peal oli parv väga hästi nähtav. Kui pöörasin ette B-filtri (e. sinise) ning tegin esimese kaadri, oli selge, et selles filtris pildistamisest asja ei saa - näha olid vaid üksikud heledamad tähed. Mis seal ikka, V-filter (e. roheline) andis talutava tulemuse. Nii otsustasingi piirduda kaadritega ainult kahes filtris. Summaarne säriaeg: I-filtris 5 minutit ja V-filtris 5-minutit.

Loomulikult on ilupiltide tegemiseks käiku lasta ka kogu kalibreerimiskaadrite arsenal, igast kaadrist lahutati kuueteistkümne eelpingekaadri (bias või offset) mediaankeskmine kaader ja kümne 60 sekundilise pimekaadri (dark frame) mediaankeskmine kaader. Lõpuks jagasin kaadreid veel filtrile vastava tasaväljakaadriga (flatfield).

Kodus pilte töödeldes avastasin Irise kodulehelt kavala nipi - kui on ainult kahe värvikanali pilt, siis on võimalik _vahepealse_ kanali pildile hea lähendus saada lihtsa valemiga K2=(K1+K3)/2 ;-)

Minul oli siis K1 = V-filter (e. roheline) ja K3 = I-filter (e. infrapunane), nende vahel asub R-filter (e. punane). Eespool toodud valemiga arvutasingi V ja I kaadrite abil "R"-filtri kaadri. Liba-RGB-pildi kombineerimisel kasutasin I-filtrit R asemel, "R"-filtrit G asemel ning V-filtrit B asemel. Tekkis täitsa Hubble'i kosmoseteleskoobi instituudi arvutigraafiku olemine ;-)

Tulemus on siin:
m3.jpg
M3: Ilus kerasparv M3 asub Jahipenide tähtkujus, heleda tähe Arktuuruse ja Suure Vankri vahel.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Kevadine kaunitar - kerasparv M3

PostitusPostitas Anonymous » 13 Mai 2008, 16:57

Suu jäi lahti pilti vaadates...
Anonymous
 

Re: Kevadine kaunitar - kerasparv M3

PostitusPostitas spiid » 22 Veebruar 2010, 17:58

Mul on ka üks M13, siin aadressil: http://1.bp.blogspot.com/_hmICooea1Ro/S ... 1000px.jpg
spiid
 
Postitusi: 6
Liitunud: 19 Mai 2009, 08:30

Re: Kevadine kaunitar - kerasparv M3

PostitusPostitas l6hmus » 26 Veebruar 2010, 00:11

Kas see on Eesti taeva all tehtud?
l6hmus
 
Postitusi: 55
Liitunud: 03 September 2006, 20:35
Asukoht: Tartu


Mine Astrofotograafia

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist

cron