Kaamera pildi suurendamine

Pilte tähistaevast, Kuust, Päikesest, planeetidest, süvataeva objektidest. Nõuanded pildistamiseks.

Kaamera pildi suurendamine

PostitusPostitas stargazer » 02 November 2015, 22:32

Tere,

mul teile paar küsimust. Kui olen siiamaani teinud pilte erinevatest taevakehadest (Kuu, Juptier, Saturn) olen pannud enda DSLR kaamera teleskoobi fokusseerijasse(ilma objektiivita) ja olen saanud hea suurenduse ja vaatevälja kuust piltide tegemiseks. Nüüd aga, kui tahan hakate tegema pilte süvataevast, siis mitmete objektide jaoks oleks vaja suuremat suurendust. Lisaks sooviksin teha detailsemaid pilte kuust, mosaiiike, mis vajaksid ka suuremat suurendust. Kas on olemas mingit läätse(barlow läätse) mis lisaks pildile suurendust? Kuidas sinna vahele seda kinnitada? Viimast küsimust küsin sellepärast, et siiamaani on mingi müstilise põhjuse pärast on mu kaamera objektiivi auk mahtunud täpselt teleskoobi taha ja olen selle saanud Baaderi kronsteiniga väga hästi ühendada, aga kui nüüd sinna mingi vahelääts peaks tulema siis kardan, et see konstruktsioon enam ei tööta.

Ette tänades,
Johannes
stargazer
 
Postitusi: 3
Liitunud: 02 November 2015, 22:13

Re: Kaamera pildi suurendamine

PostitusPostitas Tõnis » 02 November 2015, 23:34

Tere Johannes!

Suurema suurenduse saamiseks on kaks varianti. Mõnevõrra lihtsam on see, mille sa ka ise ära tood - Barlow läätse abil. Barlow lääts muudab teleskoobi efektiivset fookuskaugust oma nimiväärtus korda pikemaks. 2x Barlow korral nt 1m -> 2m jne. Taevakehade mastaapide jaoks fokaaltasandis kasutan mina järgmist ligikaudset seost: 1m fookuskauguse korral on Kuu läbimõõt fokaaltasandis 9 mm. Kuu läbimõõt on ca 30 kaareminutit, Veenuse läbimõõt on max 1 kaareminut, ehk siis sensori peal ca 30x pisem => 0.3 mm. Kui kaamera piksel on 5 mikromeetrit, siis saab Veenuse kujutis olema ca 0.3 / 0.005 = 60 pikslit. Teiste taevakehade puhul saad sarnase aruteluga lihtsalt oodatavat suurust hinnata.

Sinu probleemikoht on selles, kuidas:
a) kinnitada kaamera teleskoobi külge
b) kuidas kinnitada kuhugile sinna vahele Barlow lääts

Tavaliselt kasutatakse mingit T2 ülemineku kombinatsiooni, üks vajalik tükk on T-rõngas sinu fotoka bajonetilt T-adapterile. Teine tükk on seesama T-adapter, mille ühes otsas on keere T-rõnga kinnitamiseks ja teine ots on siis mingisugune selline tükk, mis käib teleskoobi külge. Näiteks 1.25" või 2" fokuseerijasse. Aga olemas on veel mitmeid muid spetsiifilisi valikuid, mis esimeses lähenduses võib-olla huvi ei paku.

Kui sul on 2" Barlow lääts, siis piisabki vaid nendest kahest tükist. Võimalik, et selline kompott ei ole kõige jäigem, kuid katsetamisrõõmu jagub piisavalt. Ma usun, et on olemas ka selliseid adaptereid, mille sisse sa saad kinnitada okulaari või võib-olla ka Barlow läätse. Selline kompott võiks olla pisut jäigem ja annab lisakatsetamiseks ruumi, kuna saad veidi piiratud kujul kasutada ka okulaarprojektsiooni.

Okulaarprojektsioon on selline meetod, kus teleskoop on varustatud okulaariga ning selline süsteem projitseerib kujutise kaamera sensorile. Nagu eelmises lõigus kirjutasin, on sellise süsteemi jaoks vaja reeglina toru, mille ühte otsa kinnitub kaamera ja teine ots läheb teleskoobi külge. Selle toru sisse pannakse okulaar. Saadava suurenduse määrab ära teleskoobi suurendus selle okulaariga ning kaamera sensori kaugus okulaarist. Mida kaugemal on sensor okulaarist, seda suurema mastaabiga kujutis projitseeritakse sensorile. Põhimõtteliselt võid seda ette kujutada nt. sarnaselt Päikese vaatlemisele teleskoobiga, nii et Päikese kujutis tekitatakse läbi okulaari eemal asuvale valgele paberilehele. Paberilehe asemel on lihtsalt sensor.
Oluline märkus siinkohal on see, et mida suurem suurendus, seda väiksem on kujutise heledus piksli kohta! Isegi Saturni ja Marsi pildistamine on omajagu mittetriviaalne tegevus, sest edukaks pildistamiseks läheb vaja päris kopsakat teleskoopi - mida suuremat, seda parem. Ma ei ole kindel, et sa saad süvataevast niimoodi pildistada, kaksiktähti - võib-olla.

Nende adapterite osas saad nõu näiteks http://www.teleskoop.eu kaudu, loomulikult võid neid ka interneti vahendusel ise tellida.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Kaamera pildi suurendamine

PostitusPostitas dengess » 03 November 2015, 06:21

Veel tähtis asi - monteering. Kuu pildistamiseks sobib tavaline statiiv. Kui taevakeha kaugel ja seega suurem suurendusel taevakeha heledus on nõrgem ka, sellel juhul on parem kasutatda kõve ekvatoriaalse mounti. EQ5, EQ6.
IMHO: Tavalisne Barlow ei sobi. Sobib premium quality barlow ainult. Suurendus võiks olla kuni 5x. Näiteks http://www.astroshop.eu/omegon-1-25-5x-premium-barlow-lens/p,32970
Diagonaal peegel/prism teeb lisa suurendus ka.
dengess
 
Postitusi: 11
Liitunud: 04 Aprill 2014, 05:27
Asukoht: Tallinn

Re: Kaamera pildi suurendamine

PostitusPostitas stargazer » 03 November 2015, 17:36

Suur tänu põhjalike vastuste eest.

dengess kirjutas:Veel tähtis asi - monteering. Kuu pildistamiseks sobib tavaline statiiv. Kui taevakeha kaugel ja seega suurem suurendusel taevakeha heledus on nõrgem ka, sellel juhul on parem kasutatda kõve ekvatoriaalse mounti.


Proovin selle heleduse probleemi lahendada umbes 2 minutilisi särisid võttes, mida mu asimutaalne monteering ja GoTo peaksid suutma korralikult teha ja pärast mitmeid särisid kokku liites peaks saama korraliku pildi. See võtab küll omajagu aega, aga olen kindel, et pilvistest öödest, kus saab pildi töötlemisega tegeleda puudust ei tule :lol: .

Aga veel üks küsimus: Kas suurendav lääts annab märkimisväärselt detalisema pildi ja kas tasub ikka ära?
stargazer
 
Postitusi: 3
Liitunud: 02 November 2015, 22:13

Re: Kaamera pildi suurendamine

PostitusPostitas Tõnis » 03 November 2015, 21:02

Kusjuures, sa võid proovida ka oma asimutaalsest monteeringust "ekvatoriaalse" teha - niimoodi, et keerad vertikaaltelje Põhjanaela suunas. Mõne monteeringu ja kolmjalaga õnnestub seda täitsa teha.

Kui sa pidasid silmas suurendava läätse all Barlow läätse, siis see teeb fookuskauguse pikemaks ja mastaabi suuremaks. AGA (nagu enamasti!) mingilt taevakehalt tulev valgus laotatakse selle tulemusena laiali sensori suuremale pindalale ning signaali hulk piksli kohta väheneb fookuskauguse muutumise ruut korda. 2x Barlow korral siis 4 korda.
See tähendab, et süvataevast ei maksa niimoodi jahtida, jämedam toru ja puhtalt sellest tingitult pikem fookuskaugus (10cm F/5 vs 30cm F/5 ... ) on palju mõistlikum lahendus. Kuud, planeete ja Päikest saad Barlow abil küll suuremaks. Loomulikult, ei ole mõtet ületada seda piiri, kus piksli peale tuleb vähem taevast kui teleskoobi teoreetiline lahutusvõime on ( lahutusvõime kaaresekundites = 120 / objektiivi läbimõõt millimeetrites ).

Barlow läätse (nagu igasuguse optika) puhul kehtib ka reegel, et kvaliteetne optika annab parema kujutise. Siiski ei pea olema alati apokromaatiline Barlow lääts, nende tegijaid ei ole kohutavalt palju. See eelviidatud Omegon on nt. minu jaoks täiesti tundmatu nimi! Võib-olla üks tuntumaid väga heade Barlowde tootja on Televue. Hinnad on ka muidugi vastavad ;-) Aga katsetamiseks kõlbab 30€ Barlow lääts sama hästi. Tehnoloogiline piir tuleb väga sageli ette hiljem kui oskustest tingitud piirangud...

Muide, kui sa pildistad asimutaalselt monteeringult tähistaevast, siis vaateväli pöördub. Katsu valida selline säriaeg, et ka kaadri nurkades jääksid tähed punktideks (ja mitte väljavenitatud triipudeks).
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Kaamera pildi suurendamine

PostitusPostitas karla » 03 November 2015, 21:04

Hei,
Barlow läätse kasutamine süvataeva pildistamisel pole just otstarbekas. Kõigi miinuste juures suurimaks on see ,et see vidin teeb objekti suuremaks valgusjõu arvelt, st säriaeg pikeneb tunduvalt. Barlow on sisuliselt nagu telekonverter päevafotograafias. Päevafotograafias ,kui sul on eriti gängsta kiire objektiiv ,siis on selle kasutamiselt miski mõte sees. Teistel juhtudel muutub toru mõtetult aeglaseks.
Olen täheldanud, et enamikul amatöörastrofotograafidel on barlow asemel mitu OTAd erinevate objektide jäädvustamiseks.
tavaliselt miski lääts 40-80mm, lääts 150mm, SCT 2100mm vms.
2 minutit ALTAZ monteeringuga säri on päris optimistlik ma ütleks :)
Skywatcher mak 127, Heq5 pro goto, SW80ED, QHY5L-II.
karla
 
Postitusi: 59
Liitunud: 05 Veebruar 2014, 17:57
Asukoht: Tartu

Re: Kaamera pildi suurendamine

PostitusPostitas stargazer » 03 November 2015, 23:02

Tänud vastuste eest.

Tõnis kirjutas:Kusjuures, sa võid proovida ka oma asimutaalsest monteeringust "ekvatoriaalse" teha - niimoodi, et keerad vertikaaltelje Põhjanaela suunas. Mõne monteeringu ja kolmjalaga õnnestub seda täitsa teha.


Väga lahe, proovin kindlasti!

karla kirjutas:2 minutit ALTAZ monteeringuga säri on päris optimistlik ma ütleks :)


Ei vaidle vastu :D . Realistlik oleks minut, aga siiski peaks see ideaalse seadistamise korral täitsa võimalik olema.


Üldiselt otsustasin siiski, et barlow läätse hetkel ei soeta, vähemalt mitte süvataeva pildistamiseks.
Kogun parem uue ja vingema toru jaoks.
stargazer
 
Postitusi: 3
Liitunud: 02 November 2015, 22:13


Mine Astrofotograafia

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 16 külalist

cron