PixInsight

Pilte tähistaevast, Kuust, Päikesest, planeetidest, süvataeva objektidest. Nõuanded pildistamiseks.

PixInsight

PostitusPostitas vtl » 22 Mai 2012, 02:16

Siin paistavad silma peamiselt vabavarakasutajad. Kas keegi (peale Mardi) subj. nimetatud tarkvara ka oma piltide töötlemiseks kasutab? Muljed? Kas teete stackimise PixInsightis või mõne muu softiga enne valmis?
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Re: PixInsight

PostitusPostitas vtl » 22 Mai 2012, 17:04

Ei tea, kas on vale koht või aastaaeg, aga millegipärast on mul tunne, et ma pean üksinda siin iseendaga monoloogi. Peaks vist Cloudi Nights-i, Stargazers Lounge või venelaste Астрофорум-isse üle kolima. Aga see ainult kiirendab meie ainsa (?) emakeelse astrofoorumi väljasuremist. :cry:
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Re: PixInsight

PostitusPostitas Tõnis » 22 Mai 2012, 19:11

Mina ei ole ;-) Aga see ei ole ju ometi vastus, mida sa oodanud oleks?
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: PixInsight

PostitusPostitas vtl » 22 Mai 2012, 21:59

Tõnis kirjutas:Mina ei ole ;-) Aga see ei ole ju ometi vastus, mida sa oodanud oleks?


No tegelikult ootaks pilditöötluse-teemalist sisulist arutelu ;)

Lühidalt on asi selles, et kui uurisin, mis oleks see ultimatiivselt hea astropiltide stackimise ja töötlemise tarkvara, mille sügavuti õppimisele oleks mõistlik oma aega investeerida, siis sain mitmest kohast vihjeid, et PixInsight on maailma parim asi peale moosipallide ning teeb kõike peale kohvikeetmise.

Maksab küll üsna märgatava summa (171€+maksud), aga põhimõtteliselt ei oleks mul kahju hea asja eest raha välja käia. Eeldusel et tegu siis tõesti hea asjaga, mis kogu tööprotsessi ära katab. Ja PI eelis on ka see, et port käib natiivselt mäki all ja ei pea windowse virtuaalmasinatega jändama.

Aga foorumitest tutoriale uurides olen jätkuvalt kuulnud nurinat, et PI-s stackimine on... veider, et mitte öelda kohmakas ja keeruline ning osad tegelased stackivad muu softiga ja töötlevad PI-s. Samas leiab ka vastupidiseid väiteid. Foorumitarkus on muidugi asi, millesse tasuks alati reservatsiooniga suhtuda.

Kiire on ka pisut, kuna triali 45-päeva rõhub selga ja enne kui poolteist kuud kulutada arusaamisele, et too soft minu vajadusteks ikkagi ei kõlba, uuriks veel maad. Kui keegi nüüd põhjendab ära, miks peaks hoopis tema lemmiktarkvara kasutama, siis igasugustele ettepanekutele, soovitustele ja soovitajatele on minu uks igatahes avatud. Kohvi ja moosipalle pakun ka ;)

Taustast - käsurida ei ole mulle juba 80-te aastate keskpaigast alates probleem, aga Photoshopiga sõber olles ja kalendrisse vaadates (on meil ju 21. sajandi 2. aastakümme jooksmas) eelistaks graafilise ja intuitiivse liidesega tööriistu.
Tarkvaraarendusega kokku puutunud inimesena on mul jätkuvalt arvamus, et parim tarkvara (ja/või masin) on see, mille kasutamiseks ei pea (teemaga vähegi kursis olev kasutaja) juhendit nullist peale lugema hakkama. Selge on see, et astrofotograafias päris ilma õppimata ja süvenemata häid tulemusi ei saa, aga elu on liiga lühikene, et seda kulutada kasutu tarkvara uurimise peale, mille autor ei tea usability-st(*) ja ergonoomikast sittagi.

* Wikipedia seletab "usability" kahe lausega väga kenasti lahti:
"Usability is the ease of use and learnability of a human-made object. The object of use can be a software application, website, book, tool, machine, process, or anything a human interacts with."
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Re: PixInsight

PostitusPostitas vtl » 22 Mai 2012, 22:15

Ehk kogu selle eelneva emotsionaalse jutu kokkuvõtlik mõte oli selles, et kui ma niikuinii pean mingi olulise tööprotsessi teise tarkvaraga tegema (loe: Windowse virtuaalmasina käima tõmbama ja üle virtuaalse võrguketta kahe "masina" vahel faile liigutama), siis ma ei hakkaks PI peale ei oma raha ega õppimiseks aega kulutama. Viimase workflow tundub olevat piisavalt erinev, et nendest teadmistest mõne teise tarkvara kontekstis just väga palju abi ei ole.

Kas astropiltide töötlemisel on ka mingit de-facto standardit, nagu AutoCad projekteerimisel või Photoshop (tavalises) fototöötluses?
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Re: PixInsight

PostitusPostitas Tõnis » 23 Mai 2012, 06:40

Üsna nõus su kirjutatuga. Küsid, kas on de facto standardit? On küll - IRAF :-D Aga seda sa tõenäoliselt õppida ei taha ning sellega ei ole ilupilte just hirmus lihtne teha (samas arvestatav osa HST piltidest läbivad esimese portsu töötlusetappe just selles).

Käsurida annab (enamikul juhtudel) vabaduse selles, mida sa antud progega teha saad. Mina eelistan kah seetõttu pigem selliseid progesid, kus otsustsusõigus jääb minule.

Ise olen kasutanud aktiivsemalt vaid Irist ja Registaxi, mitmed teised programmid (mida ka ränga raha eest pakutakse) on tundunud.. primitiivsed. Jah, kiired ja lihtsad kasutada selles mõttes, et "näe, siis on sulle 30 pilti; näe kombineeri nad niimoodi kokku; ookei, tõmbame natukene XYZ parameetri sliderit; ...". Aga kontroll protsessi ja tulemuse üle on ikka nagu MS Paintiga :-D
Raivo Hein kasutab Photoshopi koos astrofotograafia jaoks tehtud lisadega (PS skriptindus?), see annab kiirelt (noh, Raivo kirjeldusi kuulates tööpäevaga :-D ) täitsa söödava tulemuse, kuid perfektsuseni jõudmiseks on õppimiskõver endiselt äärmiselt lauge.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: PixInsight

PostitusPostitas vtl » 23 Mai 2012, 06:54

Ma olen siiani ühe-kaadri pilte ka Apertures/Photoshopis töödelnud, aga stackimist PS-iga teha ei kujuta hästi ette. Võib-olla ei ole õigeid abiskripte siis.
Oma esimesed algelised katsetused sai DeepSkyStacker-iga tehtud, aga see tundub kohati kuidagi primitiivsete võimalustega ja dokumenteerimata. Mitmed tutorialid kirjeldavad stiilis, et kruti seda slaiderit katse-eksituse meetodil...
Iris ja Registax käisid ka esmaste kandidaatide nimekirjast läbi, aga siis söödeti see PixInsight ette. Trial käib ennast igal käivitamisel netis aktiveerimas ja teist prooviaega samade isikuandmetega ei anta. Nüüd on justkui kohustus seda vähemalt täie raua eest katsetada.
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Re: PixInsight

PostitusPostitas Tõnis » 23 Mai 2012, 06:59

Leidsin ühe toreda nimekirja võimalikust tarkvarast:
http://www.astropix.com/HTML/I_ASTROP/SOFTWARE.HTM
Vaata eriti sektsioone "Tutorials on Image Processing of Astrophotos" ja "Photoshop Filters and Actions".
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: PixInsight

PostitusPostitas mart » 25 Mai 2012, 20:22

Mull PixInsight meeldib. Sikuta endale 30 päeva täisfunktsionaalne demo ja anna minna. Nende foorumis on päris head töövood kirjas ja need annavad sulle suurepärase ettekujutuse, mida sellega võimalik teha. UI on tal veidi eriline aga minu arust geniaalne. :) See kõik on vaid harjumise asi.
Mis kõige olulisem, sul on täielik kontroll toimuva üle.
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53

Re: PixInsight

PostitusPostitas Elmo » 02 Juuni 2012, 11:17

mart kirjutas:Mull PixInsight meeldib. Sikuta endale 30 päeva täisfunktsionaalne demo ja anna minna. Nende foorumis on päris head töövood kirjas ja need annavad sulle suurepärase ettekujutuse, mida sellega võimalik teha. UI on tal veidi eriline aga minu arust geniaalne. :) See kõik on vaid harjumise asi.
Mis kõige olulisem, sul on täielik kontroll toimuva üle.


Teades, et PixInsight on tehtud Valencias (Hispaanias) olevate (amatöör)astronoomide poolt ning olles ka nendega isiklikult kokku puutunud, siis julgen ka PixInsighti soovitada.
Elmo
 
Postitusi: 26
Liitunud: 24 Märts 2009, 23:09
Asukoht: Tartu Observatoorium


Mine Astrofotograafia

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 12 külalist

cron