Peegelkaamera ja telekonverter

Pilte tähistaevast, Kuust, Päikesest, planeetidest, süvataeva objektidest. Nõuanded pildistamiseks.

Peegelkaamera ja telekonverter

PostitusPostitas vtl » 11 Juuli 2010, 06:22

Olen teinud mõningaid algelisi katsetusi kuu ja planeetide pildistamisel peegelkaameraga TAL-2 peafookuses. Kaameraks Canon 40D. Teleskoobi okulaarihoidja keerasin maha ja asemele läks otse M42->EOS adapter, mille olin varasemalt soetanud MTO 500 ja 1000mm peegelteleobjektiivide kasutamiseks eelpoolnimetatud kaamera ees. Kuna kaamera pildiotsija on pisike ja pime, siis fokuseerida on mugav "Live View" reziimis 5 või 10x suurendusega. Aparaadi "Custom" seadetest (C.Fn IV) tuleks "Live View exposure simulation" seadistada "Enable". Live view reziimil on veel see eelis, et ülestõstetud peegel ei tee enne katiku avamist "kolksu" ega tekita mingeid vibratsioone (sisuliselt täpselt sama, nagu peegliluku kasutamine).

Kuna suurendust kippus peafookuses väheks jääma ja Barlow läätse kasutada ei saanud (kuna okulaarihoidik oli eemaldatud), siis tekkis mõte proovida aparaadi ette keerata telekonverter. Mõni päev tagasi hankisingi sellel eesmärgil Canoni EF2x II Extender-i (edaspidi TC).

Esimene tagasilöök tekkis TC keeramisel teleskoobi küljes oleva M42->EOS adapteri külge: nimelt ulatub TC esimene lääts umbes 8mm kinnitusbajonetist väljapoole ehk (tavaolukorras) teleobjektiivi sisse, TAL-2 fokusseerija siseläbimõõt aga paar millimeetrit M42 adapteriaugust kitsam ja TC väljaulatuv ots ei mahu sinna ära.
Lahenduseks keerasin ühe M42 vaherõnga fokusseerija ja M42->EOS adapteri vahele. Sisuliselt on tegu torujupist 15mm "pikendusega", mis viib TC fokusseerijast pisut kaugemale. Selliseid vaherõngaid kasutati Zenit jt. M42 objektiivikeermega kaamerate juures makropildistamisel.

Nüüd sain "Live View-s" pildi ette ja fokusseerija töökaugus sobis samuti. Pärast esimest klõpsu teatas kaamera aga "Err 01 - Communications between the camera and lens is faulty."
Jah, Canoni EOS kaamera on küll nõus pilti tegema üldse ilma objektiivita, aga ei ole nõus pilti tegema kombinatsioonis, kus aparaat "teab", et ees on TC, aga TC ees ei ole objektiivi.
Peale mõningat juurdlemist tekkis mõte, et kuna meil autofookust niikuinii ei ole, siis antud juhul pole ju elektroonilist suhtlust kaamera ja TC vahel üldse vaja ning olukorra lahendaks, kui kaamera üldse ei teaks midagi TC olemasolust. Ajutise lahendusena kleepisin TC kontaktide peale lihtsalt tüki kontoriteipi ning seejärel nõustus kaamera teleskoobi küljes pilti tegema.

Kokkuvõttes oli nüüd kaamera ees 2400mm fookuskaugusega teleskoop-objektiiv.

Esimeseks katseks suunasin teleskoobi+kaamera aknast paistva telemasti peale. Kaugus linnulennult on maa-ameti kaardi pealt mõõtes ca 2 km. Täiskaader.
Pilt

Võrdluseks üks pilt samast kohast 400mm fookuskaugusega teleobjektiiviga. Samuti täiskaader.
Pilt

Oluline on märkida 35mm täis- ehk filmikaadri vaatenurga järgi võetud ekivalentne fookuskaugus on tegelikult eelnevatest 1.6x suurem, arvestades kaamera sensori crop-faktorit. Esimesel pildil seega 3840mm ekv., teisel 640mm ekv.

Täna öösel proovisin pildistada Jupiteri. Taevas liikusid üksikud pilveräbalad ja soe õhk virvendas korralikult, kuid mõned valitud kaadrid olid isegi enam-vähem teravad. Pildistasin RAW-s, ISO 1000, säri 0.4 sekundit. Pärast mõningat järeltöötlust arvutis ja 100% suurendust (piksel pikslis) + ülejäänud osa crop-imist on tulemus järgmine:

Jupiter 100%, 4 suuremat kuud ka ilusti peal.
Pilt

Võrdluseks lisaks siia lõppu veel mõned aprillis (ilma TC-ta ehk 1200mm fookuskaugusega) tehtud pildid Saturnist ja Kuust.

Saturn 100% (Kusagile on millegipärast kadunud Titan, mis sama seeria udusematel piltidel täiesti olemas on)
Pilt

Pilt
Kuu 100%
Pilt
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Mine Astrofotograafia

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 20 külalist

cron