Astrofotokas

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Astrofotokas

PostitusPostitas Neal » 13 Mai 2008, 17:01

Sain siis enam vähem vajaliku fotoka raha kokku... vähemalt minu arvustuste kohaselt piisava summa...

Kas keegi oskab öelda,  et kas see on normaalne ja kuidas seda kasutada?

Ostan teleskoop.com'ist:

MEADE Lunar Planetary Imager

Lens Adapter Canon EOS <-- M42



 Orion SteadyPix (TM) kaamerahoidja 


 T-rõngas Canon EOS fotoaparaadile


Ja küsimus, et kuidas ma arvutisse saan need pildid ? Ja kas nendest kõikidest asjadest piisab või mis asju oleks veel vaja ?
Neal
 
Postitusi: 21
Liitunud: 08 Oktoober 2007, 13:32

Re: Astrofotokas

PostitusPostitas allan » 14 Mai 2008, 09:36

Hei. Kui päris aus olla siis tegemist on nn. odavama otsa kaameraga, mis muidugi ei tähenda seda et teatud tingimustel temaga ei saa häid pilte teha. Tehnilises mõttes on tegu tavalise veebikaameraga mis pandud sobivasse korpusesse, ilma jahutuseta (Peltier'e element), sensoriks kah CMOS mitte CCD. Lisaväärtuseks on tarkvara ja kaablid.

 Mulle tundub et sa oled veel päris noor, aga siiski minu soovitused:

1) kuna lähenemas suvehooaeg ja see kaamera jääks selleks ajaks suht kasutult seisma, siis soovitus oleks oodata kaamera hankimisega mõned kuud ja teha see aeg eeltööd. Kui sa inglise keelt kõnes-kirjas valdad, siis soovitan sul teha end kasutajaks rahvusvahelises suhtlusgrupis QCUIAG: http://tech.groups.yahoo.com/group/QCUIAG/, sealt leiad palju häid nõuandeid ja võid ise mingi konkreetse toote/teema kohta nõu küsida

2) Antud rahasumma eest (või väheke suurema summa ees) oleks võimalik osta või teha parem kaamera, kui kasutada Internetis saada olevat vabavara ja ka ise natuke tegemisel käsi külge panna. Piltide säritamise, ritta ladumise (keskmistyamise) ja pilditöötluse vabavara on täitsa saadaval ja amatöörastronoomid seda ka laialdaselt kasutavad. Ühte vabavara - Irist, eelmises postituses just mainiti.

Allan
allan
 
Postitusi: 7
Liitunud: 14 Mai 2008, 09:02

Re: Astrofotokas

PostitusPostitas Tõnis » 14 Mai 2008, 22:06

Ma nõustun Allaniga täielikult. LPI on osutunud mitte just kõige õnnestunumaks tooteks, Meade tõi selle välja vastukaaluks astronoomiahuviliste seas ülipopulaarseks osutunud veebikaameratele Philips ToUcam Pro ja Pro II. Tänapäeval neid enam ei toodeta, kuid veel võib saada mõnest internetipoest (näiteks www.pixmania.com) Philips SPC900NC. Tolle elektrooniline osa on identne ToUcam Pro I ja II-ga. Eriliseks teeb ToUcami ja SPC900NC see, et nad kasutavad sensoriks CCD-kiipi, valdav osa veebikaameratest (ja kõik uued Philipsi kaamerad ka :-( ) on palju vähem tundlike ja mürasemate CMOS sensoritega. SPC900NC hind on umbes 700 krooni + kohaletoimetamine.

Draiverid on olemas nii Windowsile kui Linuxile. Internetist on võimalik osta ka adapterit, millega saab selle veebika ühendada otse teleskoobi okulaari asemele. Väga lihtne on adapterit teha fotofilmi topsist :-) Kui oskust ja julgust jootekolviga toimetada, siis on võimalik ToUcami ja SPC-d modifitseerida, näiteks selleks, et teha pika säriajaga pilte.

Tarkvaraks sobivad näiteks K3CCDTools, Iris ja Registax. Esimene võimaldab väga paindlikku kontrolli kaamera salvestusvõimekuse üle, Irisega saab videot salvestada ning eeskätt hiljem töödelda. Registax on spetsiaalselt tehtud filmitud videokaadrite kokkulappimiseks.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Astrofotokas

PostitusPostitas Jüri » 15 Mai 2008, 09:58

No ilmselt siis Celestron ei hakanud uuesti jalgratast leiutama ning pani oma NexImage Solar System Imager'i sisse just sellesama Philips ToUcam'i. Vähemalt plaadil kaasasolevad draiverid viitavad sellele. Usun, et see isend on kohapeal olemas Max'i teleskoobipoes, ise olen ma seda seal riiulis näinud: http://www.komtronik.ee/telescopes/index.php?CID=29
Jüri
 

Re: Astrofotokas

PostitusPostitas Tõnis » 15 Mai 2008, 16:14

Noh, eks ma veidikene liialdasin, rääkides ebaõnnestunud tootest. Kui on soov _suhteliselt_ odava hinnaga saada valmiskomplekt, siis on LPI (modifitseeritud) veebikaamera analoog. Väidetavalt töötab ka. Meil on Tartu Tähetornis üks selline riiulis seisma, ei ole veel mahti olnud teda proovida. Kui Allah aega ja ilma annab, siis teen proovi ära..

Mitte väga palju kallima (umbes 450 eurot + transport näiteks Saksamaalt) hinna eest müüakse ka "päris" CCD-kaameraid, näiteks firma Atik teeb selliseid: http://www.telescope-service.com/atik/s ... t.html#2HS ja ka vingemaid.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Astrofotokas

PostitusPostitas Neal » 15 Mai 2008, 16:30

Nojah, ingliskeel pole mu pluss pool.

Aga kui ostad ainult selle, siis sellest piisab? või mida veel peaks ostma ?
http://www.komtronik.ee/telescopes/index.php?GID=85
Neal
 
Postitusi: 21
Liitunud: 08 Oktoober 2007, 13:32

Re: Astrofotokas

PostitusPostitas Tõnis » 15 Mai 2008, 21:49

Mida arvavad sellest inimesed Interneti vahendusel?
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Astrofotokas

PostitusPostitas l6hmus » 16 Mai 2008, 09:59

Neal, põhimõtteliselt sellest MEADE Lunar Planetary Imager-st või NexImage Solar System Imager-st piisab piltide tegemiseks ja nende arvutisse saamiseks täielikult (teleskoopi on muidugi kah vaja :)). Need seadmed ongi mõeldud ilmselt pildistamise ajal ühe otsaga arvuti küljes olema (USB kaudu näiteks). Teine ots istub okulaari kohapeal. Pildid salvestatakse siis kohe arvutisse. Kaasa antakse ka spetsiaalne tarkvara, mis pilte kogub ja vist ka nende töötlemist võimaldab. Aga siin juba soovitati väga häid programme, mida selleks puhuks kasutada. Adaptrit, kaamerahoidjat ja T-rõngast on sul vaja kui sa tahad fotokaamerat teleskoobi külge ühendada.
l6hmus
 
Postitusi: 55
Liitunud: 03 September 2006, 20:35
Asukoht: Tartu

Re: Astrofotokas

PostitusPostitas allan » 16 Mai 2008, 19:05

Hei, ära sa selle kaameraostuga kiirusta, uuri maad enne. Veebikaamerad ei kao kuhugile:-)

 Mõned lingid veel, millest alustada:

http://www.artemisccd.co.uk, http://www.atik-instruments.com/ 

Allan
allan
 
Postitusi: 7
Liitunud: 14 Mai 2008, 09:02

Re: Astrofotokas

PostitusPostitas Tõnis » 30 Juuli 2008, 21:49

Eile proovisin oma pisiteleskoobi küljes nii Meade LPI-d kui Meade DSI I-te. LPI on veidi väiksema sensoriga ning tundlikkus on veidi kehvem ja pilt mürasem, kui DSI I-l. Too DSI (nagu ka LPI) on "värvilise sensoriga", võimaldades värvipildi saada ühe säritusega. Mustvalge sensoriga DSI I Pro (ja ka II Pro ning III Pro) on tõsisemad CCD-kaamerad, kuid värvipiltide tegemiseks peavad olemas olema välised värvifiltrid.

Proovipildistamiseks kasutasin Meade Envisage nimelist programmi, mille kasutamine piltide salvestamiseks oli paras piin, töötlemisest rääkimata. Kui programm töötab "musta kastina" - toorandmed sisse ning peale musta maagiat tulevad ilupildid teisest otsast välja - siis on hea tulemuse saamine rohkem loteriil võitmise tõenäosusega. Aga esimese maigu annab suhu küll. Parim lahendus tundub olema ühes varasemas kommentaaris viidatud K3CCDTools. Täisversiooni saab proovida 30 päeva, selle aja jooksul saab ka Eesti ilmaga küllalt vaadelda. Töötlemiseks kas Registax või Iris.

Palju abi nende kaameratega ümber käimisel saab veebisaidilt http://www.autostarsuite.net/ ning nt. DSI ning LPI Yahoo gruppide failisektsioonidest. Mind üllatas Meade tarkvara veider käitumine - kui enne tarkvara paigaldamist arvutile DSI külge panna, ei olnud pärast võimalik kaamerast pilti kätte saada. Ka üpris põhjalik Windowsi registri puhastamine ei aidanud.

Lõpliku omapoolse hinnangu nonde kaamerate võimekuse kohta proovin anda millalgi hiljem (võibolla astronoomiahuviliste kokkutulekul), kui käepärast on standardse 1.25 tollise okulaariauguga ning kellamehhanismiga teleskoop (minu Stellarvue Nighthawk Next Generation elab mõne aja fotostatiivi otsas).
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Google [Bot] ja 24 külalist

cron