Vana vene teleskoobi hooldus Tartus? (tähisega ТМШ - Школьный Телесоп Максутова)

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Vana vene teleskoobi hooldus Tartus? (tähisega ТМШ - Школьный Телесоп Максутова)

PostitusPostitas hornet » 06 Märts 2008, 11:12

Õnnestus omandada vana vene teleskoop tähisega ТМШ (Школьный Телесоп Максутова) ja aastast 1956.
Pilti asjast ja andmeid võib näha siit: http://www.astronomy.ru/forum/index.php ... 503.0.html
(foorumi teine postitus).

Probleem selles, et okulaarist vaadates ei õnnestu nagu päris teravat pilti saada ja kui eest sisse vaadata siis paistab läätsedelt ka tolmukübemeid. Kas Tartus oleks keegi, kes oskaks teleskoobi pilti teravamaks saada? Kui ma netis leiduvaid pilte uurin siis sinna vasest vaateokulaari otsa peaks veel mingi plastist ümbrisega lisalääts käima? Mul seda igatahse ei ole. Ehk keegi oskaks kommenteerida?
hornet
 
Postitusi: 2
Liitunud: 06 Märts 2008, 11:02

Re: Vana vene teleskoobi hooldus Tartus? (tähisega ТМШ - Школьный Телесоп Максутова)

PostitusPostitas Tõnis » 27 Märts 2008, 13:52

Meil on Tartu Tähetornis üks selline teleskoop. Läätsedel või peeglitel olev tolm kujutist praktiliselt ei riku, küll on tolmuse okulaari korral tolmutäpid segavalt hästi nähtavad. Okulaari peaks saama teleskoobil küljest ära keerata. Kui mitte muidu, siis okulaari juures mittepöörleva torukese küljel peaks olema pisikene fiksaatorkruvikene, seda välja/lahti keerates saab okulaari oma pesast välja kruvida. Võib-olla leiab väljakruvimise käigus ka terava kujutise üles :-)

Puhastamiseks võib kasutada puhast prillide või veel parem - fotoobjektiivide - puhastamise lappi. Kui optikal on ainult veidi tolmu, siis võib neid proovida ka ära puhuda, kasutades nt. pastaka toru. Tuleb ainult ettevaatlik olla, et okulaari pärast süljepritsmeid täis ei oleks :-D
Tõnis
 
Postitusi: 421
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Vana vene teleskoobi hooldus Tartus? (tähisega ТМШ - Школьный Телесоп Максутова)

PostitusPostitas hornet » 29 Märts 2008, 22:31

Aitäh vastuse eest! Vahepeal polnud aega selle teleskoobiga suurt rohkem tegelda aga äsja sain õnneks aru, milles seisneb ebaterava pildi mõhjus. Selgus, et okulaaride liikumist kergendama pidav määre oli aja jooksul ära kuivanud nii, et okulaarid ise enam õigest kohast ringi ei käinud vaid ringi käisid okulaaride pealmised osad. Nii ei olnud lootustki korralikult fokuseerida. Nüüdseks vana määre eemaldatud ja kõik toimib nii nagu peab! 
hornet
 
Postitusi: 2
Liitunud: 06 Märts 2008, 11:02


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist

cron