Teleskoop

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Teleskoop

PostitusPostitas Orion10 » 04 Märts 2008, 20:48

Ma tahaksin küll udukogusid näha ,aga läbi oma teleskoobi näen ma ainult paari planeeti ja paljusid tähti .Minu teleskoobi ava on 115mm ,fookuskaugus on 460mm .Ma ei tea mis peaks minu teleskoobil  veel olema  ,et udukogusid näha .On üldse udukogudel värve ,kui ongi siis ma ei näe värve ka .
Orion10
 
Postitusi: 11
Liitunud: 18 Veebruar 2008, 19:08

Re: Teleskoop

PostitusPostitas Tõnis » 05 Märts 2008, 00:18

Süvataeva objektidel (sh. igasugustel udukogudel) reeglina inimsilm värve ei näe. Lihtsalt silma jõudev valgusvoog on liialt nõrk, et silma võrkkestal panna tööle värve tajuvad retseptorid. Seetõttu paistavad süvataeva objektid üldiselt kõik hallidena. Ka väga suured teleskoobid ei aita siinkohal kuigivõrd.

Õnneks on reeglil üksikud erandid, värvi võib näha kõige heledamatel udukogudel, näiteks M42 e. Orioni udu paistab ca 20 cm ja suurema apertuuriga teleskoobis õrnalt rohekas. Sama kehtib mõnede heledamate ja suuremate planetaarudude kohta. Galaktikad ei ole põhimõtteliselt eriti värvilised, sest nad koosnevad väga suurest hulgast tähtedese, mille valguste segu annab kokku ikka suhteliselt kollase valguse.

Ma oletan, et küsimus oli ajendatud arvukatest ilupiltidest, mida nii Internetist kui paljudest raamatutest-ajakirjadest leida võib. Karm tõde on see, et digitaalsed detektorid on inimsilmaga võrreldes ülimalt tundlikud ning valguse kogumise võime teeb neist ideaalsed vahendid nõrga valguse püüdmiseks ning hiljem kas loomulikes või (väga sageli ka) võltsvärvides esitamiseks.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Teleskoop

PostitusPostitas Orion10 » 05 Märts 2008, 09:38

Tänan et vastasid aga ma ei näe üldse neid udukogusid .
Orion10
 
Postitusi: 11
Liitunud: 18 Veebruar 2008, 19:08

Re: Teleskoop

PostitusPostitas meelist » 05 Märts 2008, 10:44

Alusta Orioni udukogu M42 vaatlemisega. (Lihtne leida, kõige heledam ja praegu on nähtav juba kohe peale päikese loojumist.). Andromeeda on teiseks heledam (ja raskem leida). Mõlemad udukogud on hästi nähtavad ka suvalise binokliga.

Alustuseks kasuta kõige väiksemat suurendust. Värve ei tasu loota. Pildikaamerate eelis silma ees on see, et nad võivad ühte punkti jõllitada väga kaua ja kogu selle aja jooksul kogutud valgus summeerub. Inimese silm ( ja taju ) töötab teisiti. Pikka aega ühte kohta vaatamine pigem hakkab vaadeldavat objekti "varjutama".

Siiski annab silmaga vaatlus kuidagi elavama pildi (subjektiivne arvamus).

Alustajale võib segadust tekitada udukogude kohta antud heledus. Peab arvestama et kogu see heledus on jaotatud üle udukogu pinna laiali ja seega on pind väga väga väga palju tuhmim kui samasuguse heledusega täht. Kas keegi teab, kas on olemas kusagil ka tabel kus on antud udukogude pindheledus?
meelist
 
Postitusi: 79
Liitunud: 06 Detsember 2006, 12:29

Re: Teleskoop

PostitusPostitas nigul » 05 Märts 2008, 17:18

Tavaliselt on taevaatlastes objekti heleduse kõrval ka nurkmõõde . Neid kahte suurust kasutades peaks enam-vähem aimu saama, mis suurusjärku võiks pindheledus olla.
nigul
 
Postitusi: 8
Liitunud: 01 September 2006, 16:39

Re: Teleskoop

PostitusPostitas Orion10 » 05 Märts 2008, 19:01

Ma sain nüüd teada et ma ei näe värve aga kui ma otsin Orioni udukogu siis ma näen udukogu asemel ainult paari tähte .
Orion10
 
Postitusi: 11
Liitunud: 18 Veebruar 2008, 19:08

Re: Teleskoop

PostitusPostitas meelist » 06 Märts 2008, 10:35

[img_assist|nid=4361|title=M42 asukoht|link=none|align=left|width=98|height=200]


Kas sa ikka vaatad seda kohta
meelist
 
Postitusi: 79
Liitunud: 06 Detsember 2006, 12:29

Re: Teleskoop

PostitusPostitas Anonymous » 06 Märts 2008, 15:44

Vaatan
Anonymous
 

Re: Teleskoop

PostitusPostitas Orion10 » 06 Märts 2008, 15:45

Vaatan
Orion10
 
Postitusi: 11
Liitunud: 18 Veebruar 2008, 19:08


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 20 külalist

cron