binokkel 11 a huvilisele

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

binokkel 11 a huvilisele

PostitusPostitas chicca » 29 Jaanuar 2013, 10:50

tere! lähenemas on sünnipäev, tüdruk saab 11 ja soovib endale binoklit - väikest viisi astronoomiahuviline. kuna ma ise väga võhik selles vallas, siis mis oleks võimalikult soodne, aga samas hea valik? hea, kui saab osta otse ja omadega ehk minna poodi ja osta, mitte ei pea tellima lombi tagant. tänud ette!
chicca
 
Postitusi: 1
Liitunud: 29 Jaanuar 2013, 10:43

Re: binokkel 11 a huvilisele

PostitusPostitas Tõnis » 30 Jaanuar 2013, 23:15

Tervist!
Ma soovitaksin kindlasti läbi lugeda ühe inglisekeelse artikli, seal on binoklite valikust päris kenas kirjatükk ja jutul vajalikumates kohtades ka pildid juures: http://www.skyandtelescope.com/howto/howtoequipment/3389576.html

Tundub, nagu oleks väga pikk jutt ja jubekeeruline protsess. Tegelikult võtab see poes aega vast minuti-paar. Binokli valikul oleks väga mõistlik ostetav eksemplar ise üle kontrollida, sest isegi tuntud firmade binoklite kvaliteedis on kõikumisi.

Mõned isiklikud kommentaarid:
  • Kui tahta binoklit kasutada ka päeval ja käest, siis ei tasuks valida suurendust enam kui 10x, kirjas on sel juhul binokli peal/juures nt 10x50, esimene arv tähendab suurendust, teine objektiiviläätse läbimõõtu. Isegi kõige kindlama käega inimesel värisevad käed niivõrd, et midagi tähelepanelikult vaadelda on nt. 12x suurendusega binokliga päris keeruline. Head (st. "lollikindlad") suurendused on vahemikus 7...10x.
  • Ava võiks olla suurem 40 mm (10x40 binoklil), veel parem on 50 mm. Puhtalt valgusjõu huvides - astronoomias on heledad vaid Kuu ja Päike (mida palja silmaga läbi binokli ei tohi vaadata!!!).
  • Tähistaeva ja nt. lindude vaatlemine on kõige mugavam, kui binoklit saab kinnitada statiivile - vaid niimoodi näeb kõige pisemaid detaile. See on peaaegu kohustuslik lisavõimalus, õnneks on väga paljudel binoklitel on see võimalus ka olemas. Statiivikinnitus tasuks kohe binokliga kaasa osta (vt. näiteks http://www.teleskoop.eu )
  • Binokli valikul tuleks vaadata mingit kaugemat (et oleks võimalik sellele teravustada) heleda ja tumeda ala piiri, soovitatavalt sirget (nt. eemalasuv maja või katuse serv, aga ka valgustid või seest valgustatud reklaamtahvlid supermarketites). Kui selline serv on teravustatud, ei tohiks tumeda ja heleda vahetumisjoon olla värviline. Mida vähem värviline, seda kvaliteetsema pildi tekitab binokkel. Kui teha sellist testi väga odava binokliga, torkab kromaatiline aberratsioon enamasti tugevalt silma.
  • Kasulik oleks vaadata ka kaugeid sirgeid jooni selle suhtes, kas ja kui palju nad kõveraks muutuvad, kui neid nihutada vaateväljas keskelt serva poole. Laia vaateväljaga binoklid võivad vaatevälja servadele lähemal pilti väga tõsiselt moonutada, sirged jooned muutuvad selgelt märgatavalt kõverateks. Tuleks ka jälgida, kas või kui kaugel vaatevälja keskosast hakkavad keskel teravad jooned udusemaks muutuma. Heal binoklil on pilt vähemalt poole vaatevälja läbimõõdu ulatuses korralikult terav.
  • Väga tõsiselt kehtib reegel, et saad selle, mille eest maksad. Kui mina ca 15 aasta eest omale binoklit valisin ja neid kümnete erinevate mudelite kaupa erinevates poodides testisin, siis minu arvates piisavalt hea binokkel maksis ca 3000 krooni ehk ~200 €. Oli ka üksikuid odavamaid. Binoklite hinnatase ei ole selle ajaga oluliselt muutunud.
Kui Googlest otsida "Kuidas valida binoklit", siis leiab mingi portsu eestikeelseid kirjatükke kah, näiteks: http://www.looduskalender.ee/node/6255. Leidsin ka ühe piltidega varustatud lühitesti. Ei tasu seda võtta minupoolse reklaamina, kuid kipun seal öelduga üsna nõustuma: http://blog.photopoint.ee/uks-ja-kaksnoklite-valimaaraja/. Vastuseid saab rohkemgi. Kui selle vastuse alguses toodud Sky&Telescope binoklivaliku soovituste artikkel läbi loetud, oskab kodumaiseid ka paremini võrrelda. Sageli ei ole viimased niivõrd detailsed ja ei arvesta astronoomiaspetsiifikat. Üks üldse mitte paha astronoomiaspetsiifiline nimekiri omadustest on: http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1634

Teadaolevalt teevad häid binokleid mitmed tuntud kaameratootjad Nikon, Canon, Olympus jt. Minul endal on Olympuse binokkel 12x50 EXPS I (ostetud Tallinnast Sikupilli keskusest Olympuse "firmapoest"). Takkajärgi tarkus on see, et 12x suurendus on käest kasutamiseks tõesti liialt suur. Tänapäeval valiksin midagi muud :-)
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 16 külalist

cron