Mure lapsega :)

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Mure lapsega :)

PostitusPostitas mutionu » 16 September 2007, 19:48

Nagu arvata võib on mure/rõõm lapsega kes tahab kaugeid asju läbi teleskoobi vaadata. 
Kaugete asjade all ma mõtlen siiski taevaseid asju. Milline teleskoop oleks mõistlik selliseks "isuäratajaks"?
Sellist plastläätsedega ka nagu päris ei taha. Kunagi õndsal Nliidu ajal sai ise ka taevast vahitud kuid ei mäleta mitte midagi enam sellest. Ilmselt vaataks sinna teleskoopi ka ise vahel sisse.
Mis hinnaga ... ma ei tea, raha, nagu ikka, pole üldsegi mitte :) , kuigi jah, klaasläätsega asjad ilmselt üsna kallid on.
Ehk oskate midagi soovitada? Jõuluvana võiks ilmselt kotis midagi sellist omada.
mutionu
 
Postitusi: 2
Liitunud: 16 September 2007, 19:41

Re: Mure lapsega :)

PostitusPostitas l6hmus » 16 September 2007, 21:58

Tere,

Vaadake sellist foorumi teemat nagu "millist teleskoopi on mõtet osta?".
Uurida võiks ka lehekülgi: Teleskoop.com ja Telescope-baltic.com, neis leidub küll vast algajale midagi sobilikku. Kui aga "... ma ei tea, raha, nagu ikka, pole üldsegi mitte :)", siis äkki võiks esialgu piirduda mõne korralikuma binokliga?

Muidugi on võimalik osta ka piisavalt vähese raha eest mõni teleskoop kusagilt kataloogist või kaubamajast, aga selline ei pruugi olla just eriline "isuärataja".
l6hmus
 
Postitusi: 55
Liitunud: 03 September 2006, 20:35
Asukoht: Tartu

Re: Mure lapsega :)

PostitusPostitas mutionu » 17 September 2007, 18:42

Sealt http://www.telescope-baltic.com/ olen ma neid uurinud. Ca 4000 krooni eest saab mitut neid sealt. Üks(804TAEQ) on veel natuke teistmoodi kah. Andmed neil kõigil üsna ühesugused minu jaoks. Seep see mure mul ongi :). Seal lehel on 707AZ2, 709EQ2, 804TAEQ. Kas sellised on noorele huvilisele enamvähem või on nii, et võta üks ja viska teist?
mutionu
 
Postitusi: 2
Liitunud: 16 September 2007, 19:41

Re: Mure lapsega :)

PostitusPostitas l6hmus » 18 September 2007, 10:37

707AZ2 on nendest teleskoopidest ilmselt kõige lihtsam kasutada, sest ta on asimutaalse monteeringuga. Teleskoobi paika sättimisega pole muret, lihtsalt vaadeldava objekti jälgimisel peab teleskoopi koguaeg käsitsi nihutama. Apertuur sama mis 709EQ2 -l (70mm) aga f suhe natukene väiksem (1:10 707AZ2 vs 1:13 709EQ2), mistõttu jälgitav taevaala natukene suurem. Endal mul on ammu ostetud sarnane teleskoop (60mm Jason :) ) ja sellega olen põhilised objektid taevas ikka ära näinud. Saturni rõngad, Jupiteri vöödid ja kuud, Marss, Venus, paljud Messier'i objektid jne. Algajale sobis igati, aga ammendas ennast küllalt kiiresti. 709EQ2 on kallim ilmselt oma ekvatoriaalse monteeringu tõttu. Ekvatoriaalne monteering nõuab täpset paigutamist, aga õigesti paigutatud teleskoopi on jälle lihtsam vaadeldaval objektil hoida. f suhte 1:13 tõttu näitab küll natukene väiksemat taevaala, aga optika vead on vast siis vähem märgatavad. Kaalu on tal eelmisega võrreldes küll topelt, aga nad mõlemad on ikkagi piisavalt kerged, nii et see ei tohiks probleemiks olla. 804TAEQ on huvitav teleskoop. Väga väike ja kerge. Jama on ainult selles, et kas leidub õues mingisugust alust kuhu peale teda paigutada. Muidugi f suhe 1:5 teeb kah natukene ettevaatlikuks, sest sellise optikaga vaevalt et aberratsioonidest lahti on saadud ja pilt võib suuremate suurenduste korral väga (vale)värviline paista. Ekvatoriaalse monteeringu tõttu kah ilmselt algajale natuke keerulisem kasutada.

Need teleskoobid on ilmselt spetsiaalselt algajatele mõeldud. Väga palju nad ei maksa, niiet kui huvi peaks kaduma, siis on hea teada, et pole palju kulutanud.
l6hmus
 
Postitusi: 55
Liitunud: 03 September 2006, 20:35
Asukoht: Tartu

Re: Mure lapsega :)

PostitusPostitas Tõnis » 18 September 2007, 20:20

L6hmuselt väga hea ülevaade!

Jagan su kõhklust 804TAEQ kromaatilise aberratsiooni osas, kuid eks praktika ole tõe kriteerium. Seda "värvilise serva efekti" saab õnneks testida väga hästi ka päeval, suunates teleskoobi mõnele suure kontrastiga objektile, hästi sobib mõni kaugem maja katus või sein ning selle tagant paistev taevas. Kui päris serv paistab sinine või punane, siis on tegu kromaatilise aberratsiooniga. Tugevuse hindamine eeldab kogemust, kuid kui värvilisus ei ole päeval väga häiriv, siis saab sellega ka öösel piisavalt hästi vaadelda. Võrdluseks võid küsida mõnda teist teleskoopi, okulaar võiks sama olla - ka see tekitab kromaatilist aberratsiooni.

804TAEQ "kaitseks" ütleksin, et see sobib väga hästi ka maapealsete objektide vaatlemiseks, kui kasutada pentaprismat vms (see keerab pildi "õigeks" tagasi). Paljud linnuvaatlejad kasutavad võrreldavaid pikksilmi. Küll oleks sellisel juhul soovitav valida mudel, millel on asimutaalne monteering (nagu 707AZ2-l). Mõnus pisikene ja ilmselt suhteliselt kerge on ta kah.

Suur vaateväli ja suhteliselt väike suurendus teevad 804TAEQ-st suurepärase teleskoobi suurte täheväljade vaatlemiseks (nt. Linnutee), väikese vaevaga saab vaadata tervet Kuud. Planeetide vaatlemiseks vajalikud suuremad suurendused (mõistlik on kuni ~160X) eeldavad juba Barlow läätse kasutamist. Planeetidest on kõige paremini nähtavad Jupiter ja Veenus, aga miks mitte ka Saturn. Marss ja Merkuur jäävad juba üpris pisikesteks (aga ketta või sirbina näeb neidki). Umbes 120x suurendus on enam kui piisav, nägemaks Marsil tumedamaid piirkondi ja polaarmütsi.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Mure lapsega :)

PostitusPostitas KuuKulgur » 21 September 2007, 23:53

Iseenesest tore, et lapsega just selline 'mure' on :-)

Küll aga tasuks veidi arvestada sellega, et laps ei pruugi leppida liiga nõrga variandiga ja esialgne entusiasm võib kiirelt vaibuda, kui okulaarist ei paista sellised pildid, mida ajakirjad näitavad. Selliseid pilte ei näe muidugi ka tunduvalt kallima teleskoobiga, aga eriti ei soovita lähtuda põhimõttest, et esialgu odav, hiljem kallim, kui huvi jätkub, sest esialgne pettumus võib selle huvi kohe pikaks ajaks summutada ja teiseks, mida l6hmuski nimetas, on see, et väike teleskoop ammendab end kiiremini kui suurem ja siis tuleb huvi jätkudes ja kasvades ostagi kallim teleskoop, mis kokkuvõttes tuleb kulukam kui kohe korralikum osta.

Tegelikult on soovitus algatuseks üks hea binokkel osta täitsa hea, sest binokkel kulub ka teleskoobiga koos marjaks ära ning sellest on rõõmu ka muudel juhtudel. Muidugi tasuks juurde võtta ka mingi juhendav raamat, mida binokliga taevast jahtida, sest vähemalt pool lõbu tuleb mitte otse vaatlusest, vaid sellest teadmisest, mida vaadatakse. Binoklile võib fotostatiivi ka juurde osta, siis püsib pilt paremini paigal.
KuuKulgur
 
Postitusi: 75
Liitunud: 18 August 2006, 16:33


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 19 külalist

cron