kasutatud Bresser Pluto 114/500

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

kasutatud Bresser Pluto 114/500

PostitusPostitas undu » 12 Märts 2012, 09:37

Tere Astronoomia foorumlased.
Olen täiesti roheline antud valdkonnas, seega vabandan ette, terminoloogias olen ka kohati ilmselt pädematu.

Aga asja juurde. Maandus eile minu esikusse karp, mille sees oli pealkirjas mainitud teleskoop. Komplektis olevat CD plaati ei olnud, seega ma suurt midagi asjast ei tea. Intenetist leitud piltide järgi panin asja kokku, kuid midagi ei näinud.
Siis hakkas selguma, et sihik paika vaja seada. Lugesin siit ja sealt, kuid ika aru ei saanud hästi.

kõigepealt - teleskoobi eesmine kate - kas tervenisti eest ära või ainult see kork?
Siis milline tuubus? 4x, 9x v veel suurem? ISe kaldun arvama, et 4x ikka.
Milline toru sinna vahele - mul neid 2: 1,5X (pikem) ja 3X (lühem)?

Esmane lasersihiku lähdestamine - kas valges v pimedas?
Lisaks veel - eelmine omanik/omanikud ei ole teleskoopi just optilisele seadmele kohaselt hoidnud ja niimõnigi lääts on silmaga nähtavalt määrdunud - millega puhastada võib? viin? Seebi vee või Cliniga vist kallale ei kipu :D

Kõike paremat,
Andres
undu
 
Postitusi: 3
Liitunud: 12 Märts 2012, 09:04
Asukoht: TALLINN

Re: kasutatud Bresser Pluto 114/500

PostitusPostitas Erki » 12 Märts 2012, 21:47

Katiku võta vaatlemisel tervelt ära, lasersihikut säti valges nt. telefoni masti (millegi mis püsib paigal) poole näidates, siis vaata algul kõige väiksema suurendusega okulaarist ja säti otsijat ja pärast suurema suurendusega okulaarist ja säti veel, et objekt oleks Vaatevälja keskkandis. Optikat ei tasu Seebi ega Cliniga puhastada kuna ta jääb määrdunud, aga puhasta nt. niiske lapiga, aga olemas on ka eraldi puhastamiskomplektid. Ja tuubus peaks olemas olema ju!? Ja veel mis toru ja mille vahele? :)


P.S Kust sa selle said/tellisid
Viimati muutis Erki, 25 Märts 2012, 16:49, muudetud 1 kord kokku.
Erki
 
Postitusi: 195
Liitunud: 14 Jaanuar 2012, 12:19
Asukoht: Viljandi

Re: kasutatud Bresser Pluto 114/500

PostitusPostitas undu » 13 Märts 2012, 11:03

Ostis selle mu naise vend, kust kaudu - ei tea :D
Aga kuna ta ise Soomes ja asja temani toimetamiseni kulub aega, siis tekkis huvi ise asjaga tutvust teha. Naise vennakäest nõu küsida ei saa, sest ta ise ka algaja.

Sihitud täna hommikul sain. Kas laseri täpp peab ka päeval näha olema? Pimedas mul on, aga valges ei näe.

Toru nimed on Barlow lens 3x ja Erectin eyepiece 1.5x :) Nagu ütlesin - olen nii rumal, et ei oska asjadele nimesidki anda.


Andres
undu
 
Postitusi: 3
Liitunud: 12 Märts 2012, 09:04
Asukoht: TALLINN

puhastamisest

PostitusPostitas zelif » 13 Märts 2012, 11:08

Kodus olles harrastan ma sellist läätsede puhastamist, et valan peale korraliku kihi Fairy-t, siis loputan kraani all ohtra veega ja siis kihutan kompressori õhupüstoli abil veetilgad minema.

Spetsiaalseid lapikesi ma pelgan, kuna optika peal oleva sodi sees võib olla abrassiivseid tükikesi.
zelif
 
Postitusi: 35
Liitunud: 03 Mai 2011, 21:41

Re: kasutatud Bresser Pluto 114/500

PostitusPostitas mart » 13 Märts 2012, 11:58

"kihutan kompressori õhupüstoli...."
- ära seda küll tee, va kui sul on väga spets filtritega kompressor.
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53

Re: kasutatud Bresser Pluto 114/500

PostitusPostitas zelif » 13 Märts 2012, 12:25

Aijah ununes öelda, et mul on korralik riistapuu.
Vana ja algelisega võib koos õhuga kondensaadi+rooste sodi tulla või ka õlitilgakesi.
zelif
 
Postitusi: 35
Liitunud: 03 Mai 2011, 21:41

Re: puhastamisest

PostitusPostitas Ekacariya » 13 Märts 2012, 14:31

zelif kirjutas:Kodus olles harrastan ma sellist läätsede puhastamist, et valan peale korraliku kihi Fairy-t, siis loputan kraani all ohtra veega ja siis kihutan kompressori õhupüstoli abil veetilgad minema.


Voib ka nii et viimase loputuse teed destilleeritu veega ja paned kuivama
Ekacariya
 
Postitusi: 62
Liitunud: 13 November 2007, 11:09

Re: kasutatud Bresser Pluto 114/500

PostitusPostitas Erki » 13 Märts 2012, 17:26

undu kirjutas:Ostis selle mu naise vend, kust kaudu - ei tea :D
Aga kuna ta ise Soomes ja asja temani toimetamiseni kulub aega, siis tekkis huvi ise asjaga tutvust teha. Naise vennakäest nõu küsida ei saa, sest ta ise ka algaja.

Sihitud täna hommikul sain. Kas laseri täpp peab ka päeval näha olema? Pimedas mul on, aga valges ei näe.

Toru nimed on Barlow lens 3x ja Erectin eyepiece 1.5x :) Nagu ütlesin - olen nii rumal, et ei oska asjadele nimesidki anda.


Andres




Barlow lens käib teleskoobi ja okulaari vahele samuti käib ka erecting lense! :)
Erki
 
Postitusi: 195
Liitunud: 14 Jaanuar 2012, 12:19
Asukoht: Viljandi

Re: kasutatud Bresser Pluto 114/500

PostitusPostitas undu » 14 Märts 2012, 10:15

Erki kirjutas:
undu kirjutas:Ostis selle mu naise vend, kust kaudu - ei tea :D
Aga kuna ta ise Soomes ja asja temani toimetamiseni kulub aega, siis tekkis huvi ise asjaga tutvust teha. Naise vennakäest nõu küsida ei saa, sest ta ise ka algaja.

Sihitud täna hommikul sain. Kas laseri täpp peab ka päeval näha olema? Pimedas mul on, aga valges ei näe.

Toru nimed on Barlow lens 3x ja Erectin eyepiece 1.5x :) Nagu ütlesin - olen nii rumal, et ei oska asjadele nimesidki anda.


Andres




Barlow lens käib teleskoobi ja okulaari vahele samuti käib ka erecting lense! :)

Selle peale tulin ise ka kohe, pildid ju internetis saadaval. Küsimus oli pigem selles - kumba neist eelistada kui alustada vaatluseid. Kõige keerulisem on siiani õige ja huvipakkuv ese sihikule saada, see sihik on ikka paras nikats, kui keeran reguleerkruvi, millega sihikut üles-alla sättida, siis sellest paindub sihik ka paremvasak suunal ja vastupidi. Ja mingi pinge jääb sisse, sest vaevalt et teletorn oma asukohta muudab samuti on teleskoobi asend fikseeritud. aga sihikutäpp kolib oma kohalt minema samas kui torn istub ikka kenasti kesetvaatevälja :D
undu
 
Postitusi: 3
Liitunud: 12 Märts 2012, 09:04
Asukoht: TALLINN

Re: kasutatud Bresser Pluto 114/500

PostitusPostitas Erki » 14 Märts 2012, 16:16

undu kirjutas:
Erki kirjutas:
undu kirjutas:Ostis selle mu naise vend, kust kaudu - ei tea :D
Aga kuna ta ise Soomes ja asja temani toimetamiseni kulub aega, siis tekkis huvi ise asjaga tutvust teha. Naise vennakäest nõu küsida ei saa, sest ta ise ka algaja.

Sihitud täna hommikul sain. Kas laseri täpp peab ka päeval näha olema? Pimedas mul on, aga valges ei näe.

Toru nimed on Barlow lens 3x ja Erectin eyepiece 1.5x :) Nagu ütlesin - olen nii rumal, et ei oska asjadele nimesidki anda.


Andres




Barlow lens käib teleskoobi ja okulaari vahele samuti käib ka erecting lense! :)

Selle peale tulin ise ka kohe, pildid ju internetis saadaval. Küsimus oli pigem selles - kumba neist eelistada kui alustada vaatluseid. Kõige keerulisem on siiani õige ja huvipakkuv ese sihikule saada, see sihik on ikka paras nikats, kui keeran reguleerkruvi, millega sihikut üles-alla sättida, siis sellest paindub sihik ka paremvasak suunal ja vastupidi. Ja mingi pinge jääb sisse, sest vaevalt et teletorn oma asukohta muudab samuti on teleskoobi asend fikseeritud. aga sihikutäpp kolib oma kohalt minema samas kui torn istub ikka kenasti kesetvaatevälja :D


Et siis millist esimeseks eelistada? Erecting lense pöörad pildi õiget pidi, aga tal on väiksem suurendus. Barlow ei pööra pilti kuid suurendab poole rohkem ehk 3x, see tähendab, et Erecting lense`i suurenduse saad kui korrutad numbri mis on selle peal okulaari suurendusegs nt. Okulaar 10mm= 90xsuurendust+Erecting 1,5x = 135x suurendust. Barlow`i suurenduse saad sama moodi kätte nt. Okulaar 25mm = umbes 43xsuurendust + 2x Barlow = 86x suurendust. Valik on sinu! :)
Viimati muutis Erki, 25 Märts 2012, 16:47, muudetud 2 korda kokku.
Erki
 
Postitusi: 195
Liitunud: 14 Jaanuar 2012, 12:19
Asukoht: Viljandi

Re: kasutatud Bresser Pluto 114/500

PostitusPostitas Erki » 17 Märts 2012, 15:03

Jah, reguleerimine on üks paras töö! :) Aga googel-moogelda otsijaskoobi reguleerimist ja otsi ka inglise keeles!

P.S Kui tundub imelik, et miks otsijaskoop näitab pilti tagurpidi siis see on normaalne! :)
Erki
 
Postitusi: 195
Liitunud: 14 Jaanuar 2012, 12:19
Asukoht: Viljandi

Re: kasutatud Bresser Pluto 114/500

PostitusPostitas backyardastronomer » 17 Märts 2012, 20:17

undu kirjutas:Selle peale tulin ise ka kohe, pildid ju internetis saadaval. Küsimus oli pigem selles - kumba neist eelistada kui alustada vaatluseid. Kõige keerulisem on siiani õige ja huvipakkuv ese sihikule saada, see sihik on ikka paras nikats, kui keeran reguleerkruvi, millega sihikut üles-alla sättida, siis sellest paindub sihik ka paremvasak suunal ja vastupidi. Ja mingi pinge jääb sisse, sest vaevalt et teletorn oma asukohta muudab samuti on teleskoobi asend fikseeritud. aga sihikutäpp kolib oma kohalt minema samas kui torn istub ikka kenasti kesetvaatevälja :D


Odaval teleskoobil ongi nii, harju ära või osta korralik(um) :D Ei tea, miks selliseid /pain-in-the-ass/ asju küll algajale soovitatakse :? Parim võimalus tappa huvi algfaasis.
backyardastronomer
 
Postitusi: 10
Liitunud: 29 Juuli 2011, 21:01

Re: kasutatud Bresser Pluto 114/500

PostitusPostitas Erki » 25 Märts 2012, 16:44

Jah, aga see "pain in the ass" ei ole just parim väljand selle jaoks. :) Ja ega ta ju päris ära ei tapa seda huvi, natuke jääb ikka alles! :)
Erki
 
Postitusi: 195
Liitunud: 14 Jaanuar 2012, 12:19
Asukoht: Viljandi


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 19 külalist

cron