Millist teleskoopi valida?

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas mart » 04 Veebruar 2012, 13:17

Erki kirjutas:Kuid mul on binokkel olemas selleks soovingi võimsamat vahendit. :)

Sellisel juhul kogu parem raha edasi, mine suvel tööle ja osta juulis/augustis endale midagi etemat, kui see mis sul hetkel plaanis. Ilma naljata.
Käesolevaks talveks ja kevadeks vaata endale fotokala.ee foorumist üks korralik kasutatud statiiv ja mõnest poest vajalikud kinnitused binoklile. Siis sa saad sellest tunduvalt parema tulemus välja pigistada, kui vastu maja seina toetudes.
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas Erki » 04 Veebruar 2012, 13:20

Aga ma saan selle sünnaks (emalt)! Ja sünna on Märtsis! :)
Erki
 
Postitusi: 195
Liitunud: 14 Jaanuar 2012, 12:19
Asukoht: Viljandi

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas mart » 04 Veebruar 2012, 13:44

Erki kirjutas:Aga ma saan selle sünnaks (emalt)! Ja sünna on Märtsis! :)

Ütle, et sa ei taha see kord ja las hoiavad raha alles. Sa teeni ise suvel pappi juurde jne. (vaata eelmist postitust)
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas Erki » 04 Veebruar 2012, 15:20

Aitäh! ostsin Omegon N 114/900i. :)
Viimati muutis Erki, 04 Veebruar 2012, 20:30, muudetud 1 kord kokku.
Erki
 
Postitusi: 195
Liitunud: 14 Jaanuar 2012, 12:19
Asukoht: Viljandi

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas alden » 20 Aprill 2012, 14:54

alden
 
Postitusi: 2
Liitunud: 20 Aprill 2012, 14:38

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas vtl » 20 Aprill 2012, 17:11



Kõigepealt on tegu kolme täiesti erineva asjaga.

Esimesel viitel on üsna suur (ma mõtlen tõsiselt SUUR) Newtoni süsteemi peegelteleskoop, millele on aga ebaproportsionaalselt väike ja võdisevatel alumiiniumjalgadel monteering alla pandud. Tõenäoliselt on monteering esimene asi, mida Sa soovid välja vahetada.
Siiski peab ütlema, et nendest kolmest on seal teleskoopi ennast kõige rohkem. Komplektis on ka 6x30 otsijatoru, 2 okulaari ja Barlow.

Teisel viitel on refraktor ehk läätsteleskoop, mis on küll esimesest märksa kompaktsem ja kergem, aga veelgi nadima monteeringu otsas ning mul isiklikult ei ole erilist usku odavatesse läätsteleskoopidesse.

No ja kolmandal viitel on ainult teleskoobitoru, ilma kolmjala, monteeringu ja olulaarideta. Sellega üksi pole Sul midagi teha.
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas vtl » 20 Aprill 2012, 17:21

vtl kirjutas:Esimesel viitel on üsna suur (ma mõtlen tõsiselt SUUR) Newtoni süsteemi peegelteleskoop, millele on aga ebaproportsionaalselt väike ja võdisevatel alumiiniumjalgadel monteering alla pandud. Tõenäoliselt on monteering esimene asi, mida Sa soovid välja vahetada.


Ma hakkasin vaatama, et selle pildi peal paistab see toru ebaloomulikult lühikene, kuigi 1400mm fookuskaugusega Newton peaks olema 1.4 meetrit pikk. Korraks googeldades selgub, et tegu ongi füüsiliselt oluliselt lühema Newtoniga, mille sekundaarpeegel on sfääriline ning fokusseerijas on täiendav korrektorlääts, mis peaksid siis koostöös fookuskauguse pikemaks venitama. See on odav ja kehva kvaliteediga lahendus, eriti suuremate suurenduste korral ning vaadeldav pilt on "kõver".
S.t. kui saad pildi keskel fookusesse, on see äärtes ebaterav ning vastupidi.
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas raigs » 20 Aprill 2012, 17:33

Seega oomegoni refraktor,see on alguseks sobiv küll.Kui huvi kestma jääb,siis millalgi nagunii muud tahad.
raigs
 
Postitusi: 118
Liitunud: 17 Juuni 2011, 23:51

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas alden » 21 Aprill 2012, 16:27

aitäh, ..kas ma reaalselt tolle omegoni refraktoriga miskit taevas näen ka, või kui palju ma peaksin koguma üldse et saada üks püss aparaat :)
milline oleks hea teleskoop... selline mõistlik algajale?

ette tänades.
alden
 
Postitusi: 2
Liitunud: 20 Aprill 2012, 14:38

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas vtl » 21 Aprill 2012, 17:31

alden kirjutas:aitäh, ..kas ma reaalselt tolle omegoni refraktoriga miskit taevas näen ka


Jah, näed küll.

alden kirjutas:või kui palju ma peaksin koguma üldse et saada üks püss aparaat :)


The sky's the limit. ehk ainult taevas on piiriks. Põhimõtteliselt on Sul võimalik oma hobisse investeerida miljoneid (eurosi) ja ikka ei ole rahul.

alden kirjutas:milline oleks hea teleskoop...


Hea teleskoop on see, mis leiab kasutust. Sul võib olla ultrahea teleskoop, aga kui see on nii raske ja keeruline, et Sa ei viitsi seda mitte kunagi välja vedada ja üles seada, siis osutub paremaks valikuks korralik binokkel.

alden kirjutas:selline mõistlik algajale?


Ma olen oma eksirännakutes jõudnud arusaamisele, et kõige mõistlikum on see tee järk-järgult läbi käia ning uuendada oma varustust vastavalt omaenda huvile ja arengule. "Püss aparaat" ei pruugi esimese teleskoobina üldse hea olla.
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas Kuims » 20 November 2012, 12:17

Tere!
Kuna siia juba neid linke ja küsimusi visatakse siis otsustasin ka enda omad lisada.
On plaanis teleskoop soetada. Hinnapiir u 500 EUR
Ise olen vaadanud 2-te:
1. http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... scope.html
2. http://teleskoop.eu/index.php?target=pr ... t_id=29778

Tean, et tegelikult on teleskoopide valmistajaid väga palju ja kõikidega ei jõua tuvuda. Silme ees läheb lihtsalt kirjuks.
Teleskoobiga sooviksin vaadata planeete nii, et neid ka korralikult näha oleks. MItte lihtsalt mingit helendavat täppi.

Kuidas on nende teleskoopide hinna ja kvaliteedi suhe?
Kuidas mõjutab elektrooniline otsimine teleskoobi tööd,see mis sellel esimesel on?
Kumb on parem, kiirem täpsem? On sellel elektroonilisel leidjal üldse mõtet?
Kas üldse sellises hinnaklassis teleskoope on mõtet soetada?
Järsku saab sama asja üldse odavamalt ja tasub säästa tulevikuks?

Mõni kasutaja on maininud, et tasuks edasi minna järk järgult. Kui suured need järgud on? 100, 500, 1000 Euro kaupa?
Kuims
 
Postitusi: 5
Liitunud: 20 November 2012, 11:51

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas algaja8 » 20 November 2012, 22:22

Mul on Celestoron 127 Nextar(samasse hinnaklassi kuuluv teleskoop) GoTo ehk objektileidmis süsteemiga ja olen väga rahul.Jupiteril näeb kahte vööd, Saturnil ilusasti rõngaid ,Marssi muidu näeb lihtsalt punaka tähena ,aga suurte kulminatsioonide(vastasseisude) ajal peaks polaarmütsi ju mõnd eristatavaid kraatreid.Orioni udukogu on lihtsalt imeline.
Keras-ja hajusparvede ja heletamate galaktikate , udukogude ja kaksiktähtede vaatlemiseks on see teleskoop sobiv.Kuul on näha väikseid kraatreid väga teravalt(algajaile hämmastav kogemus).

GoTo´l on mõte ja see on algajale kasulik,aga sellega peab enne veidi jändama kui seda kasutada saab.Aga see on minu meelest igati seda väärt.Ühe nupuvajutusega leiab kõik selle teleskoobiga vaadeldavad objektid üles.

Läbi minu teleskoobi tehtud pilt kuust
kuu 127 Nextar.jpg
(26.09 KB) Alla laetud 3276 korda
Celestron Nexstar 127 slt
10x50 binokkel
10x25 binokkel
algaja8
 
Postitusi: 129
Liitunud: 08 Oktoober 2011, 08:39
Asukoht: Tallinn,Nõmme.

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas KuuKulgur » 21 November 2012, 22:59

Meadel on sarnases hinnaklassis ja funktsionaalsuses DS-2130:
http://www.meade.de/en/products/telesco ... 3aa8450db9

Lisaks siis LNT moodul (Level North Technology) ja punatäpp otsija, muidugi ka GoTo ehk arvuti poolt juhitavad mootorid kahel teljel, et soovitud objektid kenasti ette tuleksid, kui algjoondus õigesti tehtud on.

Teleskoop.eu toimetab selle mudeli Sulle Eestisse.

Miks aga mitteautomaatne NT-130, millel on apertuuri sama palju (130 mm), on samas hinnas kui too automaatjuhtimisega toru? Ühelt poolt on küll automaatjuhtimine ja muu elektroonika, kuid teisel on parem optika, korralikum fokuseerija, mis kannatab fotoka ühendamist, mehaaniliselt stabiilsem statiiv.

Kui soovid paremat optilist kvaliteeti ja stabiilsemat pildistamisalust, siis vali NT-130, kui aga automaatjuhtimist, siis DS-2130 või too Celestron, kui keegi selle Eestisse saab toimetatud (teleskoop.eu ei saa).
KuuKulgur
 
Postitusi: 75
Liitunud: 18 August 2006, 16:33

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas algaja8 » 22 November 2012, 20:07

KuuKulgur kirjutas: või too Celestron, kui keegi selle Eestisse saab toimetatud (teleskoop.eu ei saa).


Mina tõin muide ise Londonist kohale,sinna oli asja.
Celestron Nexstar 127 slt
10x50 binokkel
10x25 binokkel
algaja8
 
Postitusi: 129
Liitunud: 08 Oktoober 2011, 08:39
Asukoht: Tallinn,Nõmme.

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas Ekacariya » 22 November 2012, 21:15

Planeetide vaatamiseks pigem selline http://www.astroshop.eu/skywatcher-tele ... -3/p,20307
Ekacariya
 
Postitusi: 62
Liitunud: 13 November 2007, 11:09

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas algaja8 » 23 November 2012, 21:07

Ekacariya kirjutas:Planeetide vaatamiseks pigem selline http://www.astroshop.eu/skywatcher-tele ... -3/p,20307



Miks just see?
Celestron Nexstar 127 slt
10x50 binokkel
10x25 binokkel
algaja8
 
Postitusi: 129
Liitunud: 08 Oktoober 2011, 08:39
Asukoht: Tallinn,Nõmme.

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas Ekacariya » 23 November 2012, 22:03

Arvan et läätsteleskoop annab suuremate suurendustega teravama ja detailsema pildi kui peegelteleskoop. Endal oli varem siin soovitatud Bresseri eelkäija. Planeete vaadeldes kujunes 120 korda suurendus enamvähem piiriks, mida ületada väga ei soovinud- lihtsalt polnud suurte suurendustega midagi vaadata, detailid pildis pigem kadusid kui lisandusid(jupiteri vöödid näiteks). Praegune 80 mm-ne refraktor(küll kallim ED) näitab rohkem kui endine 130-ne peegel.
Ekacariya
 
Postitusi: 62
Liitunud: 13 November 2007, 11:09

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas nils » 23 November 2012, 23:01

Peegelteleskoobi ostmisel peaks vaatama, et see peegel oleks kindlasti parabool, mitte lihtsalt sfääriline peegel.
Juba Newton teadis, et on vaja aga siis ei osatud teha.
Aga isegi selle parabooliga peab umbes pool tundi ootama enne kui korralik pilt tulema hakkab. Peegli temperatuuri ühtlustamine võtab aega, lääts on aga suht kohe kasutusvalmis.
Enda 200 mm peegliga näen pika ootamise peale Jupiteril 7 triipu ära. See on siis algelise Dobsoni monteeringuga. Mingi hea tracking mootoriga ekvatoriaalse monteeringuga võiks rohkemgi näha.
Galileoskoobi ja prismamonokli ristsugutishttps://www.flickr.com/photos/nilsausta/16474669899,
Sky-Watcher 200PX, TS binoviewer
Sony SLT-A58
nils
 
Postitusi: 59
Liitunud: 05 Aprill 2011, 22:30
Asukoht: Tartu

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas kassiopeia » 29 November 2012, 00:15

Tere,
tuli mõte osta isale jõulukingiks teleskoop - ta on alati astronoomiast huvitatud olnud ja viimaste aastate jooksul on sellel teemal juttu olnud küll, aga ikka on see ainult jutuks jäänudki.. Ma ei tea kuivõrd ta üldse teleskoopidega kokku on puutunud reaalselt, aga ema rääkis, et omal ajal oli ta tahtnud isegi tõsiselt astronoomiat õppima minna ülikooli, aga siis mõtles ikka ringi, et millegagi peret ka vaja toita kunagi :)
St võiks olla midagi lihtsat, aga veidi väärikamat. Vaatasin siinsamas foorumis ringi ja natuke mujal ka, aga ega ma ikka väga hästi seda asja ei jaga. See GoTo-süsteem tundub päris vinge ja usun, et see võiks mu isale meeldida, kui kalibreerimisega ilusasti hakkama saame muidugi.
Mis te sellisest variandist arvate? See oleks vist suhteliselt hinnaklassi tipus minu jaoks -
http://www.astroshop.eu/skywatcher-tele ... r_1_select

Olen väga tänulik igasuguse tagasiside eest, aitäh.
kassiopeia
 
Postitusi: 1
Liitunud: 28 November 2012, 23:51

Re: Millist teleskoopi valida?

PostitusPostitas raigs » 29 November 2012, 02:23

Tere.
Seal samas ka tavalise,mootorita monteeringuga 99 euri,siis pigem võta juba see.Selle nigela monteeringu peal ei pruugi see goto just suurem asi olla.Pigem siis selle raha eest suurem läbimõõt ja mootorita monteering.Kuid see on ainult minu arvamus.
Miks mitte isaga nõu pidada enne.
raigs
 
Postitusi: 118
Liitunud: 17 Juuni 2011, 23:51

EelmineJärgmine

Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 19 külalist

cron