Nõuandeid algajale astronoomile

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Nõuandeid algajale astronoomile

PostitusPostitas Kribu » 26 Jaanuar 2011, 00:31

Tervist,

Ma olen juba pikemat aega olnud astronoomiahuviline, kuid siiamaani pole veel jõudnud ühest binoklipaarist kaugemale. Nimelt, tuttav avastas pööningult arvatavasti paarkümmend(?) aastat vana TAL-1 vene teleskoopi ning kuna ta teadis, et huvitun sellistest asjadest, palus ta mind seda korrastama ja ehk ka mingeid vaatluseid tegema.

Minu küsimus on selline, et kuidas ma peaks üldse alustama selle teleskoopi unest äratamist? Mis peaks olema esimesed sammud, nt kas peaks kõik juppideks võtma ning kõik pinnad mingisuguse sametise lapiga üle käima? Mis riistapuud võiksid käepärast olla? Kuna arvatavasti alguses pole nii suuri kogemusi, siis toimub see kõik suhteliselt aeglaselt, kuid ühte väljakutset ma ei pelga. Ehk on internetis mingisugust materjale selle kohta, pole jõudnud veel põhjalikult otsida aga kindlasti teen seda.

Oletame, et olen selle ükskord nüüd ilusti ära puhastanud - millised peaksid olema järgmised toimingud? Õige vaatluskoha otsimine on muidugi loomulik, sellega mul arvatavasti raskusi ei tule aga rohkem peavalu valmistab igasugune kalibreerimine ja kollimeerimine. Mis oleksid lihtsad meelespead, mida peaks ühe välivaatluse juures meelde jätma?

Kindlasti tekib mul veel küsimusi, eks ma kirjuta neid siia juurde kui esile kerkivad. Tänud neile, kel viitsimist vastata.

Kristjan.
Kribu
 
Postitusi: 3
Liitunud: 17 November 2009, 10:01

Re: Nõuandeid algajale astronoomile

PostitusPostitas sviljar » 26 Jaanuar 2011, 12:08

Tere. Ma küll ei tea kuidas teleskoop seal sisnud on( kas avatud otsaga, ilma katteta) aga vaatad algul sisse taskulambiga kuidas olukord on. Lahti võtta võimalikult nii et regul. kruve eriti ei puutu. Puhastada soovitatakse alguses võimalikult pehme pintsliga. Kui see ei aita siis trüki youtube otsing kuidas puhastada. või vastab keegi siit. Tal-1 peaks olema peegelteleskoop vast, ega hea ei ole lapiga päris puh seda pinda. Kui see tehtud siis ära enne kollimeeri-reguleeri midagi, kui teed kontroll vaatluse. Vaata kaugel asuvat torni või masti tippu, fokuseeri ja vaata kuidas on. Edasi kui juhtub tulema mõni selge ilm siis proovi vaadata tähti planeete. Tee kõigepealt need ära. Muidugi vaata monteeringu rattad üle (vajadusel määri, et kulgeks sujuv vaatlus ja häälestus) ja et kõik kruvid oleks kinni.

Selget Taevast.
sviljar
 
Postitusi: 169
Liitunud: 18 Jaanuar 2007, 16:39


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 10 külalist

cron