Ma ikka ei väsi:)

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Ma ikka ei väsi:)

PostitusPostitas amarelle » 20 November 2010, 17:20

Kas tasub osta,mu meelest suht soodne iseasi kas ka ära tasub?:) http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... 4/500_EQ-1 ma olen ennast ikka nii segadusse ajanud nende teleskoopidega,et on tõesti kellegi teise asjalikku nõu vaja. :D :D :D
amarelle
 
Postitusi: 34
Liitunud: 14 November 2010, 18:47

Re: Ma ikka ei väsi:)

PostitusPostitas Taavi » 20 November 2010, 17:33

Hea küll, võime nõu anda. Aga kõigepealt vasta kolmele küsimusele:
  1. Kus sa hakkaksid teleskoobiga vaatlema ja kas pead teleskoopi vaatlemiseks transportima?
  2. Mida sa tahaksid eelkõige vaadelda? Kas Kuud ja planeete või galaktikaid ja udukogusid?
  3. Kas sa Astronoomiaminutite saate kuulasid läbi?
Taavi
 
Postitusi: 68
Liitunud: 28 August 2006, 20:45
Asukoht: Tõravere

Re: Ma ikka ei väsi:)

PostitusPostitas amarelle » 20 November 2010, 17:41

Elan maal ja teleskoopi kuhugi transportida mul küll tarvis ei ole.Maja ümber laiub suur ja avar õu kus kõik peopeal ja vaadata tahak ikka kuud,planeete,täheparvi jne...jne...ning saadet olen kuulanud 3 korda aga kunagi ei saa lõpuni kuulatud,sest alati tuleb midagi vahele :oops: :oops: :oops: soov teleskoopi saada on ikka meeletult suur,sest tahaks seda ilu mis minu hoovis laiub ikka lähemalt vaadata kui ainult palja silmaga. Ja nüüd kuulan saated 4-dat korda,loodan,et see kord saan kuulatud:) Ahjaa,täna pakuti mulle TAL-M teleskoopi,mida sellest arvata?
amarelle
 
Postitusi: 34
Liitunud: 14 November 2010, 18:47

Re: Ma ikka ei väsi:)

PostitusPostitas mart » 20 November 2010, 20:46

TAL-M? Kui see on hästi hoitud ja korras, võta ära!
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53

Re: Ma ikka ei väsi:)

PostitusPostitas amarelle » 20 November 2010, 21:59

Aga soovitage mulle mõnda teleskoopi,sellist mida te ise kasutaksite. hind võiks jääda kusagile 2000-2500.-
amarelle
 
Postitusi: 34
Liitunud: 14 November 2010, 18:47

Re: Ma ikka ei väsi:)

PostitusPostitas mart » 20 November 2010, 23:21

Mul on TAL-2 ja ei nurise. Kui sa seda TAL'ei taha, siis võta Skywatcher Explorer-130P / 130/650mm parabolic Newton on EQ2.

Kood: Vali kõik
Aperture: 130mm, focal length: 650mm, Focal ratio: f/5
- OTA weigth: 3.7 kg
- parabolic main mirror for better image quality
- Limiting visual magnitude: 13m3
- Resolution: 0.9"
- 1.25" focuser - short design for less vignetting
- Centre mark on main mirror - makes collimation easier.Z
- Main and secondary mirror are fully adjustable.
- Spider vanes are only 0.5mm thin - for less diffraction spikes


Tundub, et 189,00 EUR eest on teleskoopi küll ja veel. Jah, see monteering on kergemat sorti aga eks kogud pappi ja ostad kunagi võimsama. Kusagilt pead ju alustama. :) See, mida sa tegelikult vaadata tahad, selgub alles siis, kui sul on esimene toru ära ostetud ja sellega veidi vaeva nähtud. Muud moodi sa seda teada ei saa.
Kui su piir on 2K EEK, siis loe mida Taavi on sulle vist juba korduvalt soovitanud - GALILEOSKOOP+korralik (kasutatud)statiiv! või kogu veidi aega raha juurde ja osta suurem newt/dobs/ED...

Ma ise võtaks selle 130P, trükiks endale mõned taevakaardid ja hakkaks peale. :)

PS! Vahet pole, mis toru sa endale alustuseks ostad, varem või hiljem hakkad sa midagi vägevamat himustama.
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53

Re: Ma ikka ei väsi:)

PostitusPostitas sviljar » 24 November 2010, 15:41

Tere. Mõtlesin jagada natuke oma kogemusi ehk nopid miskit kasulikku välja. Oma esimene teleskoop oli läätsteleskoop, läbimõõt 60mm ja torupikkus 700mm. Vaadata oli põnev, kui suht kiiresti oli see teleskoop end ammendanud. Kuna monteering oli mõttetu. Et paremini vaadelda ja lihtsamini siis ekvatoriaalne mont. on parim oma hinna poolest, Go To-st ma ei hakka siin rääkima, see kallim kuid hinnavääriline. Ehk siis selle esimese teleskoobi asemel oleks vabalt võinud olla kvaliteet optika´ga Binokkel 10x50 kuna see max suurusega millega veel saab käes hoides midagi vaadelda. Suuremad vajavad juba statiivi. Soovitavalt siis saksa kvaliteet. Siiani olen ise kasutanud. Mingi muu firma võimsam aga odavam on väiksema valgusjõuga ja pettud ruttu. Need siis minu kogemused.

Hetkel Teleskoop Bresser messier N130, ühe mootoriga. Kuid soov on saada suurema läbimõõduga ja fookuskaugusega, valgusjõulisemat, teleskoopi.


Selget taevast ja kannatust.
sviljar
 
Postitusi: 169
Liitunud: 18 Jaanuar 2007, 16:39

Re: Ma ikka ei väsi:)

PostitusPostitas mart » 25 November 2010, 22:17

sviljar kirjutas:...
Selget taevast ja kannatust.


Hea soovitus. 31 ööd järjest on pilves olnud :evil:


amarelle, kas sa oled juba otsuse langetanud?
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53

Re: Ma ikka ei väsi:)

PostitusPostitas amarelle » 26 November 2010, 10:10

Ei veel...ma ei suuda otsustada :oops: :cry:

mart kirjutas:
sviljar kirjutas:...
Selget taevast ja kannatust.


Hea soovitus. 31 ööd järjest on pilves olnud :evil:


amarelle, kas sa oled juba otsuse langetanud?
amarelle
 
Postitusi: 34
Liitunud: 14 November 2010, 18:47

Re: Ma ikka ei väsi:)

PostitusPostitas amarelle » 26 November 2010, 21:13

Nii... nüüd hakkame tellimuse vastust ootama higimull otsaees :D

mart kirjutas:Mul on TAL-2 ja ei nurise. Kui sa seda TAL'ei taha, siis võta Skywatcher Explorer-130P / 130/650mm parabolic Newton on EQ2.

Kood: Vali kõik
Aperture: 130mm, focal length: 650mm, Focal ratio: f/5
- OTA weigth: 3.7 kg
- parabolic main mirror for better image quality
- Limiting visual magnitude: 13m3
- Resolution: 0.9"
- 1.25" focuser - short design for less vignetting
- Centre mark on main mirror - makes collimation easier.Z
- Main and secondary mirror are fully adjustable.
- Spider vanes are only 0.5mm thin - for less diffraction spikes


Tundub, et 189,00 EUR eest on teleskoopi küll ja veel. Jah, see monteering on kergemat sorti aga eks kogud pappi ja ostad kunagi võimsama. Kusagilt pead ju alustama. :) See, mida sa tegelikult vaadata tahad, selgub alles siis, kui sul on esimene toru ära ostetud ja sellega veidi vaeva nähtud. Muud moodi sa seda teada ei saa.
Kui su piir on 2K EEK, siis loe mida Taavi on sulle vist juba korduvalt soovitanud - GALILEOSKOOP+korralik (kasutatud)statiiv! või kogu veidi aega raha juurde ja osta suurem newt/dobs/ED...

Ma ise võtaks selle 130P, trükiks endale mõned taevakaardid ja hakkaks peale. :)

PS! Vahet pole, mis toru sa endale alustuseks ostad, varem või hiljem hakkad sa midagi vägevamat himustama.
amarelle
 
Postitusi: 34
Liitunud: 14 November 2010, 18:47

Re: Ma ikka ei väsi:)

PostitusPostitas Ekacariya » 26 November 2010, 23:19

mart kirjutas:Kui su piir on 2K EEK, siis loe mida Taavi on sulle vist juba korduvalt soovitanud - GALILEOSKOOP+korralik (kasutatud)statiiv!


Palun seletage mulle, mille poolest 50 mm. Galileoskoop on etem 60-70 mm objektiiviga refraktoritest, mida siin-seal kaubandusvõrgus pakutakse alla 2000 kr. hinnaklassis? Kui tegu tõesti nii väärt pikksilmaga on, ehk kaalun ise ka siis selle ostmist...
Ekacariya
 
Postitusi: 62
Liitunud: 13 November 2007, 11:09

Re: Ma ikka ei väsi:)

PostitusPostitas mart » 13 Detsember 2010, 10:59

amarelle, kas said teleskoobi kätte?
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53

Re: Ma ikka ei väsi:)

PostitusPostitas amarelle » 13 Detsember 2010, 11:09

Sain.Kuigi küll mitte sellist nagu ma tahtsin aga sellel pole ka midagi viga.:)

mart kirjutas:amarelle, kas said teleskoobi kätte?
amarelle
 
Postitusi: 34
Liitunud: 14 November 2010, 18:47

Re: Ma ikka ei väsi:)

PostitusPostitas mart » 13 Detsember 2010, 12:38

amarelle kirjutas:Sain.Kuigi küll mitte sellist nagu ma tahtsin aga sellel pole ka midagi viga.:)

Mis sa siis said? Räägi lähemalt.

Soovitaks sulle kohe ühte väga toredat raamatut, mis on kirjutatud just väiksema läbimõõduga teleskoopide omanikele:
Turn Left at Orion: A Hundred Night Sky Objects to See in a Small Telescope - and How to Find Them
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53

Re: Ma ikka ei väsi:)

PostitusPostitas amarelle » 13 Detsember 2010, 12:57

Kirjutasin sulle postkasti:) Aga kas midagi selletaolist eesti keeles ei ole?

mart kirjutas:
amarelle kirjutas:Sain.Kuigi küll mitte sellist nagu ma tahtsin aga sellel pole ka midagi viga.:)

Mis sa siis said? Räägi lähemalt.

Soovitaks sulle kohe ühte väga toredat raamatut, mis on kirjutatud just väiksema läbimõõduga teleskoopide omanikele:
Turn Left at Orion: A Hundred Night Sky Objects to See in a Small Telescope - and How to Find Them
amarelle
 
Postitusi: 34
Liitunud: 14 November 2010, 18:47

Re: Ma ikka ei väsi:)

PostitusPostitas Tõnis » 13 Detsember 2010, 18:35

On olemas Jaak Jaaniste ja Enn Saare igihaljas "Täheatlas" (vt. http://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/raamat?12079), sellest saab kõige rohkem abi Kuu ja planeetide vaatlemisel. Loomulikult ka tähistaevas orienteeriumise koha pealt (minu arvates on see üks paremaid võimalusi omale iseseisvalt tähtkujud selgeks teha).

Taevakaartide ja objektide mõttes on võrdlemisi hea Peep Kalvi "Eesti taevaatlas"(vt. http://www.reves.ee/node/9), mis koosneb kahest raamatukesest - üks sisaldab tähistaeva kaarte, teine kataloogi koos objektide kirjeldusega. Kaardi osa on heaks võrdluseks, kuid teleskoobiga nõrgemate süvataevaobjektide leidmiseks jääb sellest sageli pisut väheseks (kõige nõrgemad tähed on seal vist 6.5 tähesuurust -- juba binokliga näeb 8-9 tähesuurust ikka ära).

Selleks, et saada teada, mis taevas PRAEGU näha on sobib perfektselt planisfäär, Eesti jaoks on parim Tartu Tähetorni planisfäär (selline: http://opik.obs.ee/osa1/ptk07/pildid/planisf.gif), osta saab seda näiteks Apollo raamatupoodidest, Tallinnast ja Tartust ka AHHAA keskusest.

Kahjuks ei ole Eesti keeles välja antud ühtegi sellist raamatut nagu nimetatud "Turn left at Orion". Siiski on mõned võimalused:
Astronoomia.ee's ja veebiajakirjas "Vaatlejas" ilmunud tähistaeva retked koos otsimiskaartidega. Sarnaseid tähistaeva tuure leiab ka suuremate astronoomiaajakirjade veebilehtedelt, vaata neid ajakirju nt. lingilt http://www.astronoomia.ee/maailm/#uudised, päris alt. Soovitan esmalt vaadata Sky&Telescope ja Astronomy Now veebilehti.

Teleskoobi üles seadmise ja kasutamise koha pealt võid proovida näpuga järge ajada sellistest artiklitest:
http://www.obs.ee/cgi-bin/w3-msql/vaatleja/artikkel.html?id=282, http://www.obs.ee/cgi-bin/w3-msql/vaatleja/artikkel.html?id=540 ja http://www.obs.ee/cgi-bin/w3-msql/vaatleja/artikkel.html?id=631. Viimase lingi alt, artikli lõpust, leiad mõned viited inglisekeelsetele materjalidele.

Minu soovitused vaatlemiseks:
  • Otsi üles Kuu, Jupiter ja Veenus. Millal nad näha on? Vaata Astronoomia.ee "Tähistaeva" jaotise alt "Vaatlustabelid" ning loe läbi Astronoomia.ee kuu tähistaeva ülevaade. Proovi erinevaid suurendusi. Võimalusel proovi nähtav hariliku pliiatsiga üles joonistada - näiteks teed enne sirkliga paksema valge paberi peale ringi ning sinna sisse ja ümber joonistad siis selle, mida nägid - nt. Jupiteri vöödid ja nende kuju ning kuude asukohad või Veenuse sirbi kuju. Või mõne ilusa Kuu kraatri.
  • Otsi üles Orioni tähtkuju ja sealt Orioni udukogu M42, mis asub "mõõga otsas". Proovi jällegi erinevaid suurendusi. Udu keskel on hästi tihe mitmiktäht, mida nimetatakse Orioni Trapetsiks (inglise keeles Orion Trapezium). Vaata, mitut tähte sinu teleskoop seal näitab? Kuud on suhteliselt lihtne ka läbi okulaari pildistada.
  • Plejaadid ehk Taevasõel ehk M45 - kasuta väikest suurendust. Proovi üles joonistada kõige heledamate tähtede asukohad.
  • Andromeeda galaktika - sa ei näe tõenäoliselt rohkemat kui udust laiku (natukene suuremat, kui palja silmaga), kuid selle otsimine nõuab natukene rohkem vaeva ning näed ära kõige kaugema valguse, mida inimese silm ilma teleskoobita on võimeline nägema. Sealt hakkas praegu meieni jõudev valgus tulema pisut peale seda, kui meie esivanemad puu otsast alla tulid...
Miks ma soovitan nähtut üles joonistada? See õpetab detaile vaatlema ning samas ka nägema.

Selgeid öid ja jõudu vaatlemiseks :-)

P.S. Praegu on Geminiidide meteoorivoolu maksimum - kui peaks selginema, vaata peale südaööd kusagil pimedas kohas ca pool tunnikest taevasse.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Ma ikka ei väsi:)

PostitusPostitas amarelle » 16 Oktoober 2011, 14:45

mart kirjutas:Mul on TAL-2 ja ei nurise. Kui sa seda TAL'ei taha, siis võta Skywatcher Explorer-130P / 130/650mm parabolic Newton on EQ2.

Kood: Vali kõik
Aperture: 130mm, focal length: 650mm, Focal ratio: f/5
- OTA weigth: 3.7 kg
- parabolic main mirror for better image quality
- Limiting visual magnitude: 13m3
- Resolution: 0.9"
- 1.25" focuser - short design for less vignetting
- Centre mark on main mirror - makes collimation easier.Z
- Main and secondary mirror are fully adjustable.
- Spider vanes are only 0.5mm thin - for less diffraction spikes


Tundub, et 189,00 EUR eest on teleskoopi küll ja veel. Jah, see monteering on kergemat sorti aga eks kogud pappi ja ostad kunagi võimsama. Kusagilt pead ju alustama. :) See, mida sa tegelikult vaadata tahad, selgub alles siis, kui sul on esimene toru ära ostetud ja sellega veidi vaeva nähtud. Muud moodi sa seda teada ei saa.
Kui su piir on 2K EEK, siis loe mida Taavi on sulle vist juba korduvalt soovitanud - GALILEOSKOOP+korralik (kasutatud)statiiv! või kogu veidi aega raha juurde ja osta suurem newt/dobs/ED...

Ma ise võtaks selle 130P, trükiks endale mõned taevakaardid ja hakkaks peale. :)

PS! Vahet pole, mis toru sa endale alustuseks ostad, varem või hiljem hakkad sa midagi vägevamat himustama.


Sul on absoluutselt õigus,juba ma tahangi midagi vägevamat ja võimsamat :lol:
amarelle
 
Postitusi: 34
Liitunud: 14 November 2010, 18:47


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 19 külalist

cron