Teleskoobi valimine

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Teleskoobi valimine

PostitusPostitas Eleanor » 24 September 2010, 12:11

tean, et neid teemas on siin paljuplaju :)

Aga kuna ma olen võhik ja ei ole kunagi isegi teleskoobiga vaadelnud, sooviksin saada infot, millist soetada endale, raha piiriks võiks esialgu olla 12000kr.

Sooviks sellist teleskoopi millega näeb võimalikult kaugele ja hästi :P Mis oleks kvaliteetne ja hea, kuna endal soov sellega tegeleda on suur, ennam ei ole võimalik olnud lihtsalt, sest vaba raha ei ole olnud, aga nüüd saan osat endale ja vaadelda taevast, mis pakub mulle nii palju huvi ja salapära


teleskoop võib ka nati orhkem maksta kui 12000 kr :p peaasi, et hea asi oleks

Lugupidamisega :P

R.
Eleanor
 
Postitusi: 5
Liitunud: 24 September 2010, 12:00

Re: Teleskoobi valimine

PostitusPostitas Jux » 24 September 2010, 18:44

Selle kohta on kohe raadiosaade linti võetud. Head kuulamist:
http://www.astronoomia.ee/minutid/1506/ ... eleskoopi/
Jux
 
Postitusi: 22
Liitunud: 25 August 2009, 11:01

Re: Teleskoobi valimine

PostitusPostitas Eleanor » 24 September 2010, 23:16

Oki, aitäh sulle :)

Rahvas vist kuigi sõbralik ei ole, korduma kipuvate teemade asjus xD

Aga mul ei ole õrna aimugi teleskoopidest ja nende lisadest,

Aga eks ma, siis proovin ise selle jutu järgi omale midagi leida


Tänud
Eleanor
 
Postitusi: 5
Liitunud: 24 September 2010, 12:00

Re: Teleskoobi valimine

PostitusPostitas vtl » 25 September 2010, 08:45

Eleanor kirjutas:...endal soov sellega tegeleda on suur...


Eleanor kirjutas:...Rahvas vist kuigi sõbralik ei ole, korduma kipuvate teemade asjus xD
Aga mul ei ole õrna aimugi teleskoopidest ja nende lisadest...


Sinu kahes kirjas öeldu on omavahel pisut vastuolus:

Kui huvi ja soov tegeleda on suur, siis teeb inimene kõigepealt ära iseseisva kodutöö. Loeb raamatuid, loeb foorumeid. Ja alles siis, kui on tekkinud konkreetsed (mitte üldised!) küsimused, hakkab sõna võtma.

Aga foorumi järgi esimest teleskoopi ei soovita osta, olgu need soovitused millised iganes. Pigem oleks Sul vaja leida sõbralik teleskoobimüüja, kes kõigepealt teeks Sulle lühikese konsultatsiooni, räägiks põhitõed lahti ja seejärel demonstreeriks praktikas mõningaid erinevates hinnaklassides olevaid sedameid. Soovitatavalt mitte poevalguses, vaid kusagil platsi peal, kus saaksid reaalselt ka torust läbi vaadata.
Üks selline sõbralik müüja Tallinnas/Harjumaal on Martin (foorumikasutaja KuuKulgur), kellel on hulgaliselt kaupa laos (erinevalt paljudest netimüüjatest-vahendajatest) ja kes on ilmselt rõõmuga nõus seda ka demonstreerima.

Et milleks niipalju vaeva näha? Sest kui Sa ei tea, mille poolest 12000 kr hinnaklassis olev teleskoop 3000 kroonisest parem on, võid kergesti pettuda. Esialgu torust paistev pilt ei ole oluliselt erinev. Nagu kirjutatakse raamatu "Turn Left at Orion" eessõnas, ostetakse iga aasta tuhandeid teleskoope, millega vaadatakse paar korda kuud ja jäävad siis tolmu koguma. Raamat kirjutab veel: "Taevas on palja silmaga leitav ligi 2000 objekti, millest 1900 on väikese teleskoobiga vaadeldes üsna igavad. Sa pead teadma, kuhu vaadata, et need 100 huvitavat objekti üles leida." Ja lõpetuseks, 12000 kroonine teleskoop ongi (astronoomia mõistes) "üsna pisike".
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Re: Teleskoobi valimine

PostitusPostitas Eleanor » 25 September 2010, 09:50

Okidoky,

http://www.teleskoop.eu/index.php?targe ... t_id=29790

Selline peaks ju oki olema? Nii esialgu taevakehade vaatlemiseks? Ning on sellega võimalik ilusti näha kaugemaid planeete jm
Eleanor
 
Postitusi: 5
Liitunud: 24 September 2010, 12:00

Re: Teleskoobi valimine

PostitusPostitas vtl » 25 September 2010, 10:11

Eleanor kirjutas:Okidoky,

http://www.teleskoop.eu/index.php?targe ... t_id=29790

Selline peaks ju oki olema? Nii esialgu taevakehade vaatlemiseks? Ning on sellega võimalik ilusti näha kaugemaid planeete jm


Pigem võtaks sama raha eest http://www.teleskoop.eu/index.php?targe ... t_id=29819
Läätsteleskoobi asemel peegelteleskoop, 100mm refraktor võrreldav ehk 130mm peegliga, fookuskaugus samuti 1000mm, samad okulaarid, aga monteering oskab arvuti ja mootorite abil toru ise soovitud objektidele suunata ning seal hoida, mis Sinu puhul on vast olulisemgi lisaväärtus.

Ehh, mina ei hakka Sulle siin foorumi vahendusel konsultatsiooni andma. Minu postituse mõte oli ainult selles, et Sa ei suuda hetkel elementaarsete asjade vahel valida (lääts- vs. peegelteleskoop või hoopis käsitsi keeratav vs. arvuti ja mootoritega juhitav monteering), vaid vaatad ainuüksi hinnanumbrit.

Pöördu foorumi asemel Martini poole, tema sedasama http://www.teleskoop.eu poodi peab ja oskab Sulle ka adekvaatset konsultatsiooni anda.
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Re: Teleskoobi valimine

PostitusPostitas aivar1 » 26 September 2010, 09:36

teretulemast vaatlejaks.
minu nõu oleks kõigepealt ühineda kellegagi kellel mingi toru juba olemas, korraldada kuskil väike vaatlus. sest mainisid et pole kunagi teleskoopi kasutanud ja midagi vaadelnud. see on täiesti 0 punkt kust ostu teha on riskantne, eriti kui suur hulk raha alla panna. ma arvan et monteering võiks olla goto, arvutiga on kõik kodus, ja eriti kui kogemusi pole siis automaatika aitab alguses taevas orienteeruda. varem või hiljem, kui sa selle asja jurde jääd, on ekvatoriaalne goto omal kohal. see LXD75 on täitsa ok, endal on see olnud, tiptop. toru valik on keerulisem, oleneb millised on ootused ja soovid. mul endal on refraktor f10, 120 mm ja meade SC 8", põhimõtteliselt asjaolude sobimisel on võimalik neid lähemalt uurida ja läbi nende midagi vaadata...kui soovi on.

edu
a
aivar1
 
Postitusi: 39
Liitunud: 29 Jaanuar 2010, 10:44

Re: Teleskoobi valimine

PostitusPostitas mart » 26 September 2010, 18:35

aivar1 kirjutas:teretulemast vaatlejaks.
minu nõu oleks kõigepealt ühineda kellegagi kellel mingi toru juba olemas, korraldada kuskil väike vaatlus. ...
edu
a



Äkki oleks aeg teha üks sügisene üritus kusagil Tallinna lähedal? See oleks hea võimalus huvilistele erineva tehnikaga tutvuda ja samas ka kogemusi vahetada?
Ma ise mõtlen vaiksel GoTo hankimise peale aga enne tahaks asja näha ja käega katsuda. Selline üritus oleks väga abiks.
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53

Re: Teleskoobi valimine

PostitusPostitas Eleanor » 27 September 2010, 01:05

See oleks supper idee :) teha selline üritus :)
Eleanor
 
Postitusi: 5
Liitunud: 24 September 2010, 12:00

Re: Teleskoobi valimine

PostitusPostitas stal » 28 September 2010, 21:14

Ma paneks ka oma pisikese püsti :) Ausalt :)
stal
 
Postitusi: 18
Liitunud: 13 Aprill 2009, 10:46

Re: Teleskoobi valimine

PostitusPostitas Taavi » 29 September 2010, 09:12

Tegin ühisvaatluste korraldamiseks uue teema "Ürituste ja meedia" foorumisse: Ühisvaatlused oktoobris. Palun oma osalemishuvist sealses teemas märku anda. Käesoleva teema panen lukku.
Taavi
 
Postitusi: 68
Liitunud: 28 August 2006, 20:45
Asukoht: Tõravere


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 30 külalist

cron