Kumb teleskoop

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Kumb teleskoop

PostitusPostitas wahur » 05 Märts 2007, 16:39

Tere.

Kumb oleks Teie meelest mõistlikum ost. Olen kerge astronoomiahuviline piiratud rahakotiga.

Kas.

a) http://www.teleskoop.com/prod_show.php?id=134

või

http://www.telescope-baltic.com/shop/index.php?GID=145

Aitäh vastajatele!
wahur
 
Postitusi: 2
Liitunud: 05 Märts 2007, 16:28

Re: Kumb teleskoop

PostitusPostitas sviljar » 05 Märts 2007, 17:19

arvan et alumine

Sellel  tundub olema kindel alus, vähem vibreerimist ja läbimõõt ka suurem!
sviljar
 
Postitusi: 169
Liitunud: 18 Jaanuar 2007, 16:39

Re: Kumb teleskoop

PostitusPostitas Tõnis » 05 Märts 2007, 21:49

Tegu on täiesti erinevat tüüpi teleskoopidega. Esimesega on võimalik teleskoopi ühe peenliikumise kruviga tähtedele järgi liigutada ning selle abil saab esimeses lähenduses isegi pika säriajaga pilti teha (fotokas teleskoobi toru/monteeringu külge kinnitatud). Teine on sellisel kujul ainult visuaalseks vaatlemiseks ning seda tuleb pidevalt nii vertikaal- kui horisontaalsuunas liigutada.

Üles seadmine on teisel (nn. Dobsoni monteeringus) kiirem ja tähistaeva tundmise korral leiab objektid sageli kiiremini üles. Suure suurendusega (näiteks planeetide) vaatlemisel muutub teleskoobi liigutamine täppiskäsitööks...

Kumba valida? Hinda oma transportimise võimalusi - suur teleskoop, mida sobivasse vaatluskohta ei jõua või ei saa viia, on kasutu teleskoop. Huvi suurus ei ole ka kindlasti viimane asi, mida kaaluda. Võibolla maksaks vaadata pisikesse kohvrisse mahtuvat läätsteleskoopi, millele saab külge panna pilti "õigeks" pöörava prisma ning kasutada seda instrumenti ka päevavalges.. Sellise pikksilma kinnitamiseks piisab reeglina fotoaparaadi statiivist. Ka planeetide vaatlemiseks sobivad suurendused on kättesaadavad.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Kumb teleskoop

PostitusPostitas wahur » 07 Märts 2007, 08:52

Aitäh Tõnis.

Kuna antud teleskoop jääks põhimõtteliselt mu vanematekodusse, ei ole mul vajadust teda pidevalt liigutada, seetõttu kaaluin seda dobsoni monteeringut (ja lihtsa pöörleva aluse alla ehitamine ei tohiks ka väga suur probleem olla?)

Kõige enam tahaks ma siiski saada parimat hinna/kvaliteedi suhet. Enese matemaatika järgi arvestades peaks see dobson suutma koguda ligi 77% rohkem valgust kui see väiksem, 150m läbimõõduga. Ehk milleks pean maksma pool rahast uhke statiivi peale?

(14,0 tähesuurus tolle dobsoniga tundub samuti ahvatlev)

Samas ma ei väida, et minu loogika paika peab, et suurem on parem...
wahur
 
Postitusi: 2
Liitunud: 05 Märts 2007, 16:28

Re: Kumb teleskoop

PostitusPostitas ivo » 07 Märts 2007, 21:51

Kui plaanid ainult visuaalseid vaatlusi teha võta dobson, kui aga tahad teha ka pilte siis on korralik monteering vajalik. Varem või hiljem tuleb tahtmine teha taevast pilte. Siin on üks minu tehtud pilt Orioni udukogust http://homepage.mac.com/ivoremmelg/.Pic ... 42-2_1.jpg mis on tehtud läbi Meade teleskoobi.

Soovitaksin hoolikalt läbi mõelda kas on plaan pildistama hakata või ei ole, siis on sul ka kergem valikut teha.
ivo
 
Postitusi: 13
Liitunud: 15 September 2006, 11:16

Re: Kumb teleskoop

PostitusPostitas Tõnis » 08 Märts 2007, 00:24

Kui tahad teleskoopi kasutada ainult visuaalseks vaatlemiseks, siis on dobson täitsa hea valik. Kuigi ma natukene jahutaksin su entusiasmi maha selle 14-nda tähesuuruse suhtes ;-) Tõraveres on 1.5 m teleskoobi suurem abipikksilm väga hea kvaliteediga 30cm refraktor ning sellega näeb ilma Kuuta ööl ~12..13 tähesuuruse tähti väga pika pimeduses istumise järel ja sedagi ainult külgnägemisega.

Kui transpordiprobleemi ei ole ja taevas on piisavalt pime, siis on suurem kindlasti parem. Seda statiivi (kolmjalga) ja monteeringut (2 teljes liikuv osa+mootor) on tõesti vaja vaid sel juhul, kui tahad taevast pildistada.

Muide, Dobsoni monteeringus teleskoobi saab väikese vaevaga ka ekvatoriaalseks teha, alumine plaat tuleb asetada kaldus platvormile, mille kalle horisondi suhtes on
90 kraadi - vaatluskoha_geograafiline_laius,
Eestis siis tüüpiliselt umbkaudu 30 kraadi. Selle "kiilu" terav serv peaks siis põhja-lõunasuunaga risti asuma.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Kumb teleskoop

PostitusPostitas sviljar » 09 Märts 2007, 22:41

Tere! Sooviks teada kui võimas teleskoop peab olema, et sellist udukogu näha ja pildistada!
sviljar
 
Postitusi: 169
Liitunud: 18 Jaanuar 2007, 16:39

Re: Kumb teleskoop

PostitusPostitas Tõnis » 09 Märts 2007, 23:46

Seda udukogu näeb juba teatribinokliga, väga pimeda taeva korral ehk ka palja silmaga. 8 cm teleskoobis on M42 struktuur üldjoontes juba näha (proovige üles joonistada!), 15 cm teleskoobis ja suuremates peaks välja tulema ka rohekas värv (sellist värvi valgust kiirgavad kahekordselt ioniseeritud hapniku aatomid). Ma ei ole kindel, kas väga suures teleskoobis (30-40cm apertuuriga) oleks näha ka vesiniku alfajoone tumepunast valgust.

Pildistades saad kas filmi- või digifotokaga selle gaasudu pildile juba selliste parameetritega: filmi/digika tundlikkus ISO400, objektiivi suhteline ava f/2.8, fookuskaugus 50 mm, säriaeg 10 sekundit. Kui kinnitad fotoka teleskoobile ning gideerid (ehk krutid läbi okulaari vaadates teleskoopi edasi, hoides mõnda tähte okulaari niitristil) teleskoobi abil, võid kasutada ka palju pikemaid säriaegu.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Kumb teleskoop

PostitusPostitas KuuKulgur » 13 Märts 2007, 13:14

Selline teleskoop on ka Eestis kohe olemas:

http://www.teleskoop.com/prod_show.php?id=128
KuuKulgur
 
Postitusi: 75
Liitunud: 18 August 2006, 16:33

Re: Kumb teleskoop

PostitusPostitas Konstantin » 19 Märts 2007, 13:38

Kui teil on vaja,siis voin oma teleskoopi pakkuda Synta Skywatcher DOB 10.Hind 4900EEk.Tingi!!Garantii 6 kuud!
Konstantin
 
Postitusi: 3
Liitunud: 17 Märts 2007, 21:32


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 20 külalist

cron